Apple przegrało w sądzie. Musi zapłacić klientowi 4600 zł odszkodowania

Apple ukarane za sprzedaż smartfonów bez ładowarki
Newsy Technologie

Decyzja Apple o sprzedaży smartfonów bez ładowarki wzbudziła międzynarodową krytykę. Okazuje się, że spółka musi teraz ponieść konsekwencje.

Sąd w Brazylii postanowił, że przedsiębiorstwo ma zapłacić jednemu z użytkowników równowartość 4600 zł za brak ładowarki dołączonej do nowego telefonu. Uznano, że taka polityka firmy jest niezgodna z prawami konsumenta. Uzasadniono to tym, że korzystanie z pełni możliwości smartfona jest bez akcesorium, które zostało usunięte z pakietu. Zakup telefonu wymusza więc na użytkowniku kupno kolejnych przedmiotów. Takie działanie jest na terenie Brazylii nielegalne, o czym informowała już wcześniej jedna z grup konsumenckich.

Nie powinno być zaskoczeniem, że przedstawiciele firmy nie zgadzają się z taką interpretacją. Apple motywowało sprzedaż smartfonów bez ładowarki kwestią dbania o ekologię. Według nich wielu użytkowników ma bowiem w domu stare ładowarki, które sprawdzą się również w nowych telefonach. W ten sposób przedsiębiorstwo rzekomo ogranicza ilość dwutlenku węgla emitowanego podczas produkcji, co miałoby mieć pozytywny wpływ na środowisko.

W zapewnienia o takiej właśnie motywacji nikt już raczej nie wierzy; według analiz finansowych spółka „zaoszczędziła” na tym zabiegu ponad 6,5 mld dolarów. Wychodzi więc na to, że jest to rzeczywiście „zielona” polityka – lecz kolor najwyraźniej pochodzi z banknotów. Do powyższej kwoty powinno się zresztą doliczyć sumę, jaką Apple zarobiło na sprzedaży akcesoriów usuniętych z zestawów; 6,5 mld dolarów jest zatem zaledwie częścią łącznych zarobków firmy.

Apple nie dołącza akcesoriów od września 2020 roku. Z zestawów usunięto nie tylko ładowarki, ale także słuchawki EarPods. Od tamtej pory w każdym pakiecie znajduje się smartfon i kabel USB-C Lightning. W ślad za Apple idą również inne firmy; obecnie ładowarek nie znajdziemy też przy najnowszych modelach Samsunga.

Agata Wierzbicka
O autorze

Agata Wierzbicka

Redaktor
W dzieciństwie wielbicielka platformówek i przygodówek, obecnie w grach stawia przede wszystkim na dobrą fabułę. Z uporem maniaka wykonuje nawet najdziwniejsze zadania poboczne. Gdy nie gra – czyta, pisze lub próbuje swoich sił w kolejnych dziedzinach rękodzieła.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie