Jeden z najciekawszych polskich horrorów RPG z terminem premiery. List miłosny do Lovecrafta i Ito

World of Horror z datą premiery. Polska gra RPG kusi klimatem
Newsy PC PS4 PS5 Switch

World of Horror to jedna z najciekawszych gier-horrorów, które jest na moim radarze premier. Dlatego bardzo cieszę się, że pełna wersja ukaże się już niebawem.

World of Horror powstaje, powstaje i powstać nie może. Paweł Koźmiński (o pseudonimie Panstasz) od lat pracuje nad bardzo ciekawą i klimatyczną produkcją utrzymaną w stylistyce grozy. Czemu jednak to tak ważne?

Polskie World of Horror w końcu zadebiutuje

Po pierwsze – WoH otrzymało w końcu przybliżony termin wydania. W tytuł można grać od dawna, ale tylko w formie wczesnego dostępu nieukończonej wersji gry. Dlatego bardzo cieszy wiadomość, że zostanie ona skończona już na lato 2023 roku. Tak przynajmniej wynika z najnowszych zapewnień.

Drugą rzeczą jest wyjątkowość pozycji. Mamy tu do czynienia z prostą na pierwszy rzut oka rozgrywką, ale nie można się bardziej pomylić. Jak zapewnia twórca, jest to “1-bitowy list miłosny do Junji Ito i H.P. Lovecrafta”. Obydwaj specjalizują (bądź – specjalizowali) się w estetyce grozy, a wpływy ich twórczości widoczne są w wielu współczesnych dziełach nawet z nimi niezwiązanych. W WoH widać bardziej inspiracje Ito, gdyż akcja gry została osadzona na wyspie Shiokawa w Japonii. To tam zaczynają dziać się niepokojące rzeczy związane z kosmicznymi potwornościami.

Rozgrywka opiera się głównie na wybieraniu poleceń i emocjonalnym wyczekiwaniu rezultatu. Brzmi może tak sobie, ale w praktyce atmosferę grozy czuć tutaj na kilometr, a grafika (nawet takiemu laikowi graficznemu, jak ja) nie przeszkadza ani trochę. Klimat jest tutaj głównym czynnikiem zachęcającym do gry, ale pod mnogą warstwą mechanik mamy tu systemy rodem z klasycznych gier RPG. Jeżeli nie wierzycie – w tym miejscu znajdziecie darmowe demo pozycji.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij: