Undecember debiutuje na Steam. Nowa gra w klimacie Diablo za darmo, ale czy na pewno?

Undecember za darmo na Steam. Debiut gry dla fanów Diablo
Mobile Newsy PC

O Undecember zrobiło się głośno za sprawą niedawnego dema. Teraz gra ostatecznie ukazała się na platformie Steam i jest za darmo… czyżby?

Klonów Diablo mamy bez liku i każdy kolejny zdaje się powoli zjadać własny ogon. Twórcy muszą wpaść na coś faktycznie nowego i świeżego, jeżeli pragną przyciągnąć do siebie graczy. Można też zrobić jak deweloperzy odpowiedzialni za Undecember – wrzucić wszędzie mikropłatności i wkurzyć wszystkich graczy.

Udecember pojawiło się w formie dema na ostatnim Steam Next Fest i z miejsca zaczęło cieszyć się sporą popularnością. Przyznam szczerze, że sam trochę wsiąknąłem w tę grę, choć zupełnie się tego nie spodziewałem. Od samego początku kusi atrakcyjna grafika, ciekawe wprowadzenie, interesujący świat i naprawdę fajny system rozwoju postaci. Być może po paru godzinach grania okazałoby się, że jest to po prostu kolejne „kopiuj-wklej”, ale nie mi oceniać – za mało czasu spędziłem w tym tytule.

Undecember (tak jakby) za darmo

Niemniej Undecember możemy już ograć zupełnie za darmo. „Za darmo” to jednak pojęcie względne, bo o ile sama instalacja i możliwość grania są faktycznie darmowe, o tyle cała reszta pozostawia sporo do życzenia. Pamiętacie casus Diablo Immortal i mikropłatności? No właśnie, tu jest ponoć gorzej. Gracze uważają, że nowy hack’n’slash nie tylko wciska żądzę pieniądze wszędzie, ale też promuje pay-to-win oraz inne kontrowersyjne techniki. No i ceny rzekomo są wywindowane w kosmos, co w sumie nie jest aż takim zaskoczeniem. Warto w tym momencie przypomnieć sobie o mobilnych początkach tego tytułu.

Z racji tego, że produkcja obecnie nie może pochwalić się dobrymi opiniami („w większości negatywne opinie” na platformie Valve, zaledwie 29% pozytywnych głosów), ciężko jest go polecić. Trochę szkoda, bo jednak to, co zobaczyłem w demie, było naprawdę zachęcające. Inną sprawą jest, jak faktycznie te mikropłatności wpływają na rozgrywkę? W końcu tytuł w formie free-to-play oferuje przede wszystkim kampanię dla pojedynczego gracza oraz możliwość grania wraz z 8 osobami online. Z pewnością wypróbuję pełną wersję gry, choćby ze względu na świetny system łączenia run i levelowania postaci. No, chyba że za to też będzie trzeba płacić… 

Undecember znajdziecie za darmo na platformie Steam.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie