Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

1 komentarz

Symulator szkolnej strzelaniny. Jest reakcja Valve na kontrowersyjną grę

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o zamieszaniu, jakie wywołała gra Active Shooter, będąca w zasadzie symulatorem szkolnej strzelaniny, gdzie gracze mogliby się wcielić w psychopatę strzelającego do uczniów. Mogliby, ale tego nie zrobią. 

Jeśli wpiszecie teraz w google frazę Active Shooter Steam i klikniecie w link mający prowadzić na kartę gry, wylądujecie na głównej stronie sklepu. Powód? Karta gry została usunięta – symulator szkolnej strzelaniny został wyrzucony ze Steam.

Sprawa dotycząca Active Shooter stała się głośna w zeszłym tygodniu, kiedy to część graczy wyraziła oburzenie produkcją, a o wstrzymanie premiery (miała nastąpić 6 czerwca) wnioskowała brytyjska organizacja pozarządowa Infer Trust, która uważa, że sam pomysł na grę jest potworny i świadczy o nieczułości twórców na śmierć wielu dzieci, które giną w atakach na terenach szkół.

Po całej awanturze wokół gry deweloper przyznał, że być może usunie ze strzelaniny możliwość wcielenia się w napastnika, jeśli oczywiście Valve postawi warunek, że w obecnej wersji tytuł nie może zostać udostępniony graczom. Valve jednak nie postawiło widocznie żadnych warunków i jak czytamy na łamach serwisu PCGamer, Active Shooter po prostu usunięto ze Steam.

Przedstawiciel Valve wydał przy tym komunikat, w którym nazwano dewelopera stojącego za Active Shooter zwykłym trollem.

Ten deweloper i wydawca to tak naprawdę jedna osoba, człowiek nazywający się Ata Berdiyev, który został usunięty ze Steam zeszłej jesieni, kiedy działał jako Interactive i Elusive Team – wyjaśnił przedstawiciel Valve.

Ata jest trollem, który już wcześniej wykorzystywał klientów, publikował materiały chronione prawami autorskimi i manipulował recenzjami użytkowników, a jego późniejszy powrót pod nową nazwą firmy wyszedł na jaw, gdy badaliśmy kontrowersje wokół jego nadchodzącego tytułu. Nie będziemy robić interesów z ludźmi, którzy zachowują się w ten sposób wobec naszych klientów oraz Valve – dodaje.

Active Shooter miał początkowo być symulatorem jednostek S.W.A.T, lecz podczas pracy nad grą twórcy dodali możliwość wcielenia się w agresora lub nawet ucznia, który próbuje przeżyć strzelaninę i uciec z okupowanej przez wariata z bronią szkoły.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.8
Rated 2.8 out of 5
2.8 out of 5 stars (based on 72 reviews)
Excellent40%
Very good4%
Average2%
Poor1%
Terrible53%