Dostał bana na Steam za jedno słowo. Lepiej go nie używajcie

Steam i Valve ofiarami wyzwisk szefa Epic Games | Newsy - PlanetaGracza
Newsy PC

Wychodzi na to, że niektóre względnie “normalne” słowa są zakazane na Steam. Przekonał się o tym jeden z użytkowników platformy po zmianie nicku.

Jeżeli bardzo chcecie wyłapać bana na Steam, możecie zmienić nicka na jakieś “zakazane” słowo. Zazwyczaj są to przekleństwa lub inne obraźliwe zwroty, co akurat nikogo nie powinno dziwić. Dziwi natomiast fakt, że takiego bana można też dostać z powodu wykorzystanie potencjalnie “zwyczajnego” słowa. Jednego z najdłuższych w języku angielskim, ale jednak.

Jedno słowo zabiło jego profil na Steam

Sam ban miał miejsce już jakiś czas temu, ale teraz został rozsławiony przez Twittera i YouTubera, który postanowił podzielić się problemem. W jego filmie dowiadujemy się, że konto zostało zablokowane przez ustawienie jako jego nicka słowa “antidisestablishmentarianism”. Jest to zdecydowanie długie słowo, ale nie najdłuższe w języku angielskim. Taki zaszczyt przypada “pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis”. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby jakiś zapalony pulmonolog chciał w ten sposób nawiązać na Steam do swojej profesji…

W każdym razie bana wymierzono dość szybko. Tylko czemu? Tego akurat nie wiadomo do tej pory, choć profil użytkownika jest już dostępny. Wcześniej “banicja” powodowała, że gracz nie miał dostępu do funkcji społecznych platformy; brak listy znajomych, rynku czy społeczności. Do tego żaden gracz nie mógł wyszukać go w wyszukiwarce. Nawet nie pojawiało się ono w wynikach Google. Co gorsze, nie było też dostępu do ustawień profilu, więc nie dało się tego cofnąć. Nawet mobilna aplikacja wykrzaczała się po takim nicku.

YouTuber trochę pokopał i zrozumiał, że to serwer Steam blokuje dostęp do profilu. Okazało się, że jego hostem jest Akami – z usług firmy korzysta też m.in. Roblox, Ubisoft czy The Pokemon Company. “Antidisestablishmentarianism” najwyraźniej było na liście słów zakazanych, dlatego też profil tak szybko został zablokowany. Wygląda na to, że problem ten już nie istnieje. Można tylko przypuszczać, że Valve się o tym dowiedziało i poprosiło Akami o poprawę swoich wytycznych, dzięki czemu każdy może kombinować z wariacją tego słowa w swoim nicku. Mimo wszystko nie radzę tego robić.

Dla ciekawskich – “antidisestablishmentarianism” oznacza “sprzeciw wobec wycofania jakiegokolwiek państwowego wsparcia lub uznania dla jakiegokolwiek ustanowionego kościoła”. Termin ten dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy w XIX wieku rząd brytyjski chciał zlikwidować Kościół Anglii. Być może Akami jest głęboko uduchowione?

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie