Robert Ocetkiewicz

Z grami związany już prawie 20 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było jedynie na Pegasusie. Fan wszelkiego rodzaju wyścigów, bijatyk oraz gier sportowych. Nie stroni także od dobrych FPS-ów oraz strategii. W swojej karierze recenzował już na łamach Interii, Onetu i magazynu o grach PlayBox. Poza grami, miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8.

11 komentarzy

PS5 gry na start. Czy warto kupić konsolę na premierę?

PlayStation 5 zadebiutuje pod koniec 2020 roku. Sony przedstawiło listę gier na start, ale czy są one wystarczającą zachętą do zakupu sprzętu?

O tym, czy dana konsola jest warta zakupu, stanowią przede wszystkim gry. To zdanie jak mantrę powtarzają niemal wszyscy gracze i trudno się z nimi nie zgodzić. Moc sprzętu jest drugorzędna, zwłaszcza że do pełni jego wykorzystania, producenci potrzebują zwykle kilku lat. Sprawdźmy więc, jak to będzie w przypadku PS5. Czy szykowane gry na start konsoli są wystarczającą zachętą do tego, aby kupić nadchodzące urządzenie Sony w dniu premiery?

W tej chwili potwierdzonych jest 13 tytułów, które mają ukazać się do końca 2020 roku na PlayStation 5. Oczywiście liczba ta może się zmienić, zarówno w jedną jak i drugą stronę. Producenci lawirują datami premier, co nie jest niczym nowym w branży, a dodatkowo niepewność wzmaga sytuacja z koronawirusem. Potraktujmy więc tę „trzynastkę” dość luźno, skupiając się na tym, co tak naprawdę zaoferują owe gry.

PS5 gry na start – potwierdzone tytuły:

Tytuł gry Producent Data premiery
Assassin’s Creed Valhalla Ubisoft Montreal 2020
Bugsnax Young Horses 2020
Deathloop Arkane Studios 2020
Dirt 5 Codemasters 2020
Fortnite Epic Games 2020
Godfall Gearbox 2020
JETT: The Far Shore Superbrothers/Pine Scented 2020
Madden NFL ’21 EA Sports 2020
NBA 2K21 2K Sports 2020
Oddworld: Soulstorm Oddworld Inhabitants 2020
Spider-Man: Miles Morales Insomniac Games 2020
Tom Clancy’s Rainbow Six Quarantine Ubisoft 2020
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege Ubisoft Montreal 2020

Jak widać na powyższej liście, premierowe gry na PlayStation 5 stanowią przede wszystkim tytuły multiplatformowe, za wyjątkiem Spider-Mana. Nie są to rzecz jasna gry bez potencjału, bowiem Assassin’s Creed Valhalla powinno znaleźć grono zwolenników, Dirt 5 także wygląda obłędnie. Ponadto w przypadku tej drugiej gry, doświadczone Codemasters z pewnością nie wypuści kiepskich wyścigów. Będzie też gdzie postrzelać zważywszy na produkcje z serii Tom Clancy’s.

Deathloop jako strzelanka od Bethesdy także zapowiada się intrygująco, ze względu na klimat, oprawę i ogólną rozgrywkę. Produkcja powstaje tylko na PS5 i PC, więc tutaj wiemy już, że deweloper skupia się przede wszystkim na nowej generacji sprzętu. Liczymy więc przynajmniej na wysoki poziom graficzny.

Godfall także może zainteresować graczy, zwłaszcza fanów Destiny i Borderlands, bowiem produkcja ma bardzo zbliżoną mechanikę rozgrywki, gdzie główną różnicą jest zastąpienie giwer na rzecz walki wręcz. Natomiast taka lista to za mało.

PS5 – gry na premierę mogą rozczarować, ale to nic nowego w branży

Poza tym, że gry te będą zapewne prezentowały się lepiej na nowej generacji sprzętu w porównaniu do PS4, czy Xbox One, rewolucji nie widać. Jeszcze prościej z podjęciem decyzji o zakupie PlayStation 5, mają gracze, którzy posiadają PC, bowiem większość z tych gier będzie dostępnych także na tej platformie. Nie mówiąc już o planowanych wysokich cenach gier na konsole nowej generacji.

Z drugiej strony, nie powinien nas dziwić tego rodzaju line-up gier dla konsoli nowej generacji. Wszystkie poprzednie debiuty konsol, nie tylko marki PlayStation, były czymś na zasadzie póki co, musi graczom wystarczyć to co mamyPowody tego że zarówno Sony, Microsoft i Nintendo podchodzą do sprawy w ten sposób, są przynajmniej dwa. Po pierwsze producenci dostali zapewne devkity 2-3 late temu, o ile nie rok temu (w zależności pewnie od tego, jakie mają umowy i dogadaną współpracę z Sony). Dla wielu z nich to za mało, aby przygotować tytuł na wyłączność, czy całkiem nową grę AAA. Te jak wiemy, często powstają latami, jak chociażby znana sytuacja z Gran Turismo Sport, na które Polyphony Digital dało sobie około 6 lat – choć to skrajny przypadek.

Po drugie, Sony jak i reszta producentów zapewne bardzo dokładnie zna podstawowy podział na rodzaje klientów, którzy są potencjalnie zainteresowani nowymi urządzeniami. Już 1962 roku badacz Everett M Rogers napisał książkę pt. Diffusion of Innovations, w której zdefiniował pięć typów klientów.

Kategoria klienta % populacji Przywództwo opinii
Pionierzy (innovators) 2,50% znaczne
Wcześni naśladowcy (early adopters) 13,50% bardzo znaczne
Wczesna większość (early majority) 34% znaczne
Późna większość (late majority) 34% niewielkie
Maruderzy (laggards) 16% znikome
Źródło: http://www.webaudit.pl/blog/2009/abc-marketingu-wirusowego-lacznicy-znawcy-rynku-i-sprzedawcy/

Producenci konsol wiedza, że na początku mogę liczyć przede wszystkim na tak zwanych Pionierów i Wczesnych naśladowców, którzy łącznie stanowią zaledwie 16% populacji. Oni mają bardzo mocną siłę nabywczą, bowiem według Rogersa, najczęściej są dobrze sytuowani finansowo i posiadają dużą wiedzę na dany temat. Ponadto są to też osoby, które za wszelką cenę chcą się wyróżnić i mieć wszelkie nowości rynkowe, nawet jeśli ich zakup nie do końca jest opłacalny, bądź jak w przypadku konsol, nie ma zbyt wielu gier startowych. PS5 będzie się u nich kurzyć na półce, ale to nie ma znaczenia, oni i tak ten sprzęt kupią.

Te dwa argumenty potwierdzają też premiery poprzednich generacji konsol PlayStation. Line-up gier również nie zaskakiwał, choć zdaje się że był nieco ciekawszy w porównaniu do PlayStation 5. Na pewno gracze mogli liczyć też na więcej tytułów, ale jak podkreśliliśmy na początku, liczba gier startowych na PS5 może jeszcze ulec zmianie.

Gry startowe
Lp PlayStation PlayStation 2 PlayStation 3 PlayStation 4
1 3D Lemmings Armored Core 2 Blazing Angels Squadrons of WWII Angry Birds Star Wars
2 Air Combat DOA2: Hardcore Call of Duty 3 Assassin’s Creed IV: Black Flag
3 Battle Arena Toshinden Dynasty Warriors 2 EA Sports Fight Night Round 3 Battlefield 4
4 ESPN Extreme Games ESPN International Track and Field F.E.A.R. Blacklight: Retribution (Beta)
5 Jumping Flash! ESPN X-Games Snowboarding Full Auto 2: Battlelines Call of Duty: Ghosts
6 Kileak – The DNA Imperative Eternal Ring Genji: Days of the Blade Contrast
7 NBA JAM Tournament Edition Evergrace Madden NFL 07 DC Universe Online
8 Novastorm FantaVision MARVEL: ULTIMATE ALLIANCE DiveKick
9 Power Serve 3D Tennis Gun Griffon Blaze Mobile Suit Gundam: CROSSFIRE FIFA 14
10 Rapid Reload Kessen NBA 07 Flower (Cross-Buy)
11 Rayman Madden NFL 2001 NBA 2K7 Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition
12 Ridge Racer Midnight Club Need For Speed Carbon Just Dance 2014
13 Street Fighter: The Movie Moto GP NHL 2K7 Killzone Shadow Fall
14 The Raiden Project NHL 2001 Resistance: Fall of Man Knack
15 Total Eclipse Turbo Orphen RIDGE RACER 7 LEGO: Marvel Super Heroes
16 Twisted Metal Q-Ball Billiards Master Sonic the Hedgehog Madden NFL 25
17 Wipeout Ready 2 Rumble Boxing: Round 2 The Elder Scrolls IV: Oblivion NBA 2K14
18 Zero Divide Ridge Racer V Tiger Woods PGA Tour 07 NBA Live 14
19 Silent Scope Tom Clancy’s Rainbow Six Vegas Need for Speed: Rivals
20 Smuggler’s Run Tony Hawk’s Project 8 PlayRoom
21 SSX Untold Legends Dark Kingdom Resogun
22 Street Fighter EX3 Skylanders Swap Force
23 Summoner Sound Shapes (Cross-Buy)
24 Swing Away Super Motherload
25 Tekken Tag Tournament Trine 2: The Complete Story
26 TimeSplitters Warframe
27 Unreal Tournament
28 Wild Wild Racing
29 X-Squad

PS5 – gry, które ukażą się w przyszłości dają nadzieję

Line-up gier na premierę PS5 nie zachęca, ale zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda w momencie, kiedy spojrzymy na to, jakie gry Sony planuje wydać w 2021 i 2022 roku oraz takie, które nie mają jeszcze podanej nawet przybliżonej daty, ale zostały już zapowiedziane. Tutaj z pewnością można znaleźć kilka bardzo interesujących tytułów.

Tytuł gry Producent Data premiery
Astro’s Playroom ASOBI Team TBA
Demon’s Souls Bluepoint Games TBA
Destruction AllStars Lucid Games TBA
GhostWire: Tokyo Tango Gameworks 2021
Goodbye Volcano High KO_OP TBA
Gran Turismo 7 Polyphony Digital TBA
Grand Theft Auto V Rockstar North 2021
Hitman III IO Interactive January 2021
Horizon 2: Forbidden West Guerrilla Games TBA
Kena: Bridge of Spirits Ember Lab TBA
Little Devil Inside Neostream Interactive TBA
Pragmata Capcom 2022
Project Athia Luminous Productions TBA
Ratchet and Clank: Rift Apart Insomniac Games TBA
Resident Evil VIII: Village Capcom 2021
Returnal Housemarque TBA
Sackboy: A Big Adventure Sumo Digital TBA
Solar Ash Heart Machine 2021
Stray BlueTwelve Studio 2021

W tym przypadku też znajdziemy sporo gier multiplatformowych, ale nie brakuje produkcji na wyłączność. Świetnie zapowiada się Sachboy: A Big Adventure – gra, która najpewniej będzie mocno konkurować z Mario (mechaniką bardziej przypomina produkcję od Nintendo niż LittleBigPlanet). Podobnie jest z Ratchet and Clank: Rift Apart – takich tytułów z pewnością na PS4 brakowało w ostatnich latach. Horizon 2 również wygląda obiecująco. Sporym zaskoczeniem może być Returnal – gra osadzone w klimacie science-fiction, gdzie gracz musi zbadać tajemniczą planetę.

Dla fanów szybkiej akcji niespodzianką może być Destruction AllStars – futurystyczna gra akcji z samochodami, gdzie uwaga, będzie się walczyć na arenie w stylu Destruction Derby z możliwością wyjścia z pojazdu.

Czy warto kupić PS5 na premierę?

Zakup PlayStation 5 na premierę będzie z pewnością dobrym wyborem dla osób, które w tej chwili nie mają żadnego sprzętu do grania. Obecnie lista gier na debiut wymienionej konsoli, nie jest zachęcająca, bowiem większość z nich będzie dostępna na PC, PlayStation 4, Xbox One lub Xbox Series X. Pewne jest natomiast, że na kupienie PS5 zdecydują się osoby, które po prostu lubią nowinki technologiczne lub są mocno oddanymi fanami Sony.

W tej chwili plan zakupu PlayStation 5 lepiej odłożyć na przyszły rok, kiedy na konsolę będzie dostępnych więcej gier. Ponadto premierowe wersje konsol często borykają się z problemami wieku dziecięcego i jest duża szansa, że tak będzie tym razem. PS4 miało kłopoty z HDMI – choć w znikomym stopniu, a Xbox 360 słynął z błędu RRoD.

Niemniej jednak, sam debiut PlayStation 5 to duże wydarzenie dla branży. Tym bardziej że sama konsola prezentuje się od strony wizualnej całkowicie inaczej od poprzednich modeli. Śmiały wygląd PS5 może być zapowiedzią kilku rewolucyjnych zmian, o których mamy nadzieję usłyszeć jeszcze w tym roku, chociażby w formie zapowiedzi.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się