Wymiana dysku w PlayStation 4. Czy warto?

Wymiana dysku w PlayStation 4. Czy warto?
Poradniki

Czy po instalacji dysku SSD w konsoli PS4 gry wczytują się szybciej? Czy jest duża różnica pomiędzy korzystaniem z dysku w formie zewnętrznej (na USB) w porównaniu do wewnętrznego nośnika? I czy pojawiły się inne korzyści, o których wcześniej nikt nie pomyślał? Odpowiadamy!

Kiedy w 2013 r. debiutowała konsola PlayStation 4 (tak, to było już tak dawno temu!), jej właściciele mogli samodzielnie przeprowadzić wymianę dysku twardego na SSD, ale wtedy taki zabieg nie był opłacalny – nośniki SSD były zwyczajnie za drogie. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w 2020 r. Obecnie dobrej klasy SSD z interfejsem SATA możemy kupić za ok. 500 zł (pojemność 1 TB). Można więc powiedzieć, że dziś upgrade PS4 jest jak najbardziej realny – przynajmniej pod względem finansowym. Czy jednak warto to zrobić?

Redakcja zagranicznego serwisu Eurogamer.net uznała, że zdecyduje się przeprowadzić taki eksperyment. Autor testu zdecydował się od razu na wariant „na bogato” – umieścił w PlayStation 4 Pro dysk SSD o pojemności 8 TB. Tak, aż 8 TB! Konkretnie model Samsung 870 QVO SSD z interfejsem SATA III, który w polskich sklepach kupimy za ok. 3700 zł.

Dysk SSD użyty do testów – Samsung 870 QVO SSD z interfejsem SATA III

I tak, do konsoli PlayStation 4 Pro trafił dysk SSD, który ma bardzo dobre parametry pracy (odczyt i zapis to odpowiednio 560 MB/s i 530 MB/s). Taki dysk powinien sprawić, że sprzęt będzie szybciej przetwarzać wiele danych i jak przekonują chłopaki z Eurogamera – to najlepszy z możliwych sposobów na ulepszenie PS4.

Gry wczytują się o wiele szybciej

Wystarczy rzucić okiem na poniższą tabelę i różnice widoczne są gołym okiem:

Czas wczytywania (w sekundach)  PS4 Pro ze standardowym dyskiem twardym 1 TB  PS4 Pro z dyskiem 870 QVO 8TB SSD podłączonym zewnętrznie  PS4 Pro z dyskiem 870 QVO 8TB SSD podłączonym wewnętrznie  
Battlefield 5: Mission 3 Nordlys59.3534.4630.10
Battlefield 5: Mission 4 Tirailleur66.0436.1831.01
The Witcher 3: Novigrad Centre91.2067.4662.36
The Witcher 3: White Orchard40.4322.5222.46
Bloodborne: Iosefka’s Office (From Hunter’s Dream)23.4512.0513.38
Bloodborne: Central Yharnam (From Hunter’s Dream)25.2213.3715.34
Fallout 4: Diamond City44.3919.4414.18
Fallout 4: Commonwealth48.2523.0120.49
Gran Turismo Sport: Sunday Cup 3 Dragon’s Tail22.4920.1720.24
Gran Turismo Sport: Sunday Cup 4 Alsace19.2517.5817.36
Final Fantasy 7 Remake: Sector 7 Slums Residential Area33.2920.5519.54
Final Fantasy 7 Remake: Sector 5 Slums Church24.3117.1716.08
Day’s Gone: 1st Mission Load87.2850.1647.16
Źródło: Eurogamer.net

Zagraniczna redakcja przekonuje, że po wymianie dysku na SSD wzrost wydajności jest bardzo wyraźny, przez co wzrasta przyjemność z grania w wiele tytułów. Nie trzeba bowiem już czekać aż tak długo na wczytanie się konkretnego save’a czy lokalizacji. Dla przykładu w Wiedźminie 3 udało się odnotować lepsze osiągi o ok. 30 proc. A to już całkiem sporo. W Battlefield 5 wzrost był jeszcze bardziej odczuwalny – z 60 do 30 sekund. Z kolei w Day’s Gone różnica była równie dobra – z 87 do 47 sekund.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w zasadzie każda gra korzysta na tej zmianie, decyzja o wymianie dysku na SSD wydaje się uzasadniona. Tym bardziej, że równie dobre (a czasami lepsze!) osiągi można uzyskać również wtedy, gdy dysk jest podłączony zewnętrznie do USB, więc nie trzeba tutaj szczególnie się namęczyć, aby dokonać modernizacji.

Z drugiej strony we znaki daje się architektura PS4, bo jeśli zastosujemy ten sam dysk na komputerze, to czasy ładowania są jeszcze krótsze. Cóż, trzeba przyznać, że PS4 jest już dość leciwym sprzętem.

Raz jeszcze spójrzmy jednak na uzyskane wyżej wyniki. Czy różnica np. w Fallout 4 z 44,39 sek. do zaledwie 14,18 sek. nie robi wrażenia? Pamiętam, jak sam grałem w wymienioną grę na PS4 (nie Pro, ale zwykłej wersji) i sama produkcja bardzo mi się podobała, ale czasy ładowania doprowadzały do frustracji.

Poprawa grafiki za sprawą SSD? Tak!

Testerzy odkryli, że wymiana dysku twardego na SSD wpływa nie tylko na to, jak wczytują się gry, ale też – jak się prezentują. Konkretnie: chodzi tutaj o załadowywanie tekstur.

W wielu produkcjach klasy AAA, które są bardzo bogate w detale graficzne i rozległe lokalizacje, tekstury są doczytywane w trakcie grania. Cały proces zależy zarówno od dysku, jak i pamięci RAM (buforowanie danych w tle). Jeśli korzystamy z PS4 z dyskiem twardym, często doświadczymy sytuacji, kiedy tekstury są bardzo zamazane i wyostrzają się dopiero wtedy, gdy znajdziemy się tuż przy nich, albo gdy już raz obok nich przejdziemy i się wrócimy. Konsola zwyczajnie nie zdąży jeszcze załadować tekstur i wyświetla je w bardzo skompresowanej formie. Ponadto czasami dochodzi do sytuacji, że niektóre elementy nie ładują się od razu w całości i wtedy powstają kolejne problemy.

Tekstury załadowują się o wiele szybciej w grach, gdy wymienimy dysk twardy na SSD – powyżej różnica widoczna w Fallout 4. Źródło: Eurogamer.net

Najwięcej kłopotów sprawiają gry, które są nie tylko bardzo rozbudowane i bogate w detale, ale też pozwalają na szybkie przemieszczanie się po mapie – np. samochodem czy na koniu. Dla przykładu w Wiedźminie 3, gdy gracz galopował na koniu przez niektóre obszary Novigradu, standardowy dysk z PS4 nie wyrabiał. Podobny problem gracze mogą zaobserwować w wielu innych tytułach, np. w Final Fantasy 7 Remake czy Dark Souls 3. Niektóre tekstury nie ładują się na czas, sprawiając, że pierwsze wrażenie wypada kiepsko i dopiero za drugim razem, lub gdy nieco zatrzymamy się w danej lokalizacji, wszystko zdaje się wyglądać tak, jak zaplanowali developerzy.

Kiedy jednak wymienimy dysk na SSD, problem ten praktycznie znika. To z kolei przekłada się na prezentację gier. Wyglądają one o wiele lepiej!

SSD wewnątrz czy na zewnątrz?

Jeśli podłączysz dysk zewnętrznie, będziesz mógł go używać również na innych konsolach. Wystarczy, że będziesz korzystał z tego samego loginu PSN i twój SSD powinien działać na każdej PS4, a nawet na PS5. Jeśli natomiast zdecydujesz się na zainstalować dysk wewnątrz konsoli, zyskasz dwie korzyści.

Pierwsza: lepsza wydajność. Czasy ładowania są nieco krótsze, gdy dysk znajduje się wewnątrz, choć nie zawsze. Ponadto różnice nie są zbyt znaczące, ale jeśli zależy ci na maksymalnym wzroście wydajności, zapewni to dysk zainstalowany wewnętrznie.

Druga korzyść dotyczy z kolei korzystania z samego menu (interfejs) PS4. Menu w konsoli często odnotowuje różnego typu opóźnienia i nie działa zbyt płynnie. Jeśli używasz dysku SSD podłączonego zewnętrznie, nie odczujesz tutaj żadnej różnicy, ale jeśli zainstalujesz go wewnątrz – wtedy już tak. Przełączanie się pomiędzy elementami czy sama nawigacja jest płynniejsza, ale jest tu jednak wiele ograniczeń. Większość elementów interfejsu PS4 łączy się z internetem i dużo zależy tutaj od szybkości łącza, jakim dysponujesz. Jeśli twoje łącze jest przeciętne, niektóre elementy menu będą się „zacinać” i zostaną wyświetlone dopiero wtedy, gdy uda się pobrać daną zawartość. Dysk nie ma więc tutaj większego znaczenia.

Wymienione wyżej korzyści sprawiają, że według nas lepszym wyjściem jest korzystanie z dysku SSD w sposób zewnętrzny, z opcją używania go w innych urządzeniach i konsolach.

Oto kilka propozycji SSD, które warto wziąć pod uwagę:

Na koniec zostaje jeszcze jedno pytanie: Czy warto wymienić dysk z PS4 teraz, tuż przed premierą PS5? Jeśli nie planujesz kupić najnowszej konsoli przez co najmniej rok od debiutu, według nas taka modernizacja ma sens. Różnica w wydajności i komforcie grania jest znacząca.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie