PS Plus vs Games with Gold. Porównujemy oferty na listopad

A zwycięzcą jest…

Postanowiliśmy porównać listopadowe tytuły PS Plus z grami, które możemy w tym miesiącu ściągnąć w ramach Games with Gold. Na początek oceniamy świeżość obu ofert, czyli przyglądamy się temu, kiedy konkretne tytuły zostały wydane. Następnie pochylamy się nad jakością gier, posiłkując się ocenami recenzentów, zebranymi przez serwis Metacritic. Na koniec subiektywna ocena i prośba o Wasze trzy grosze


Zatem która oferta jest lepsza?

Zaczynamy od PS+, które oferuje tradycyjnie sześć tytułów. Trzy z nich to nowości, po jednej na każdą platformę. Właściciele PS4 dostają premierowe The Binding of Isaac: Rebirth. To opowieść o strachu, który musimy pokonać wędrując po losowo generowanych labiryntach. Jeśli masz PS3, dostaniesz nowiutką strategię turową Frozen Synapse: Prime, która co prawda pojawiła się na PS Vita w zeszłym miesiącu, lecz dopiero teraz ma premierę na stacjonarnej, minionej generacji od Sony. No i jest świeżynka na handhelda, w postaci spotkania z zombie w zwariowanej produkcji The Hungry Horde. Zawsze chcieliście poprowadzić rosnącą hordę żywych trupów w szaleńczej gonitwie przeciwko ludzkości? To teraz jest okazja.

Tak wyglądają gry z nowego PS+

Pozostałe tytuły w PS Plus na listopad też nie mają dużo na karku (wydano je w marcu tego roku). Dziadkiem oferty na konsole Sony zostaje natomiast Escape Plan, czyli gra o ucieczce z więzienia, która ujrzała światło dzienne na początku 2012 roku. Nie oszukujmy się, kto od tego czasu jeszcze nie uciekł, widocznie nie ma na to ochoty…

A jak wygląda świeżość oferty GwG na listopad? Wiadomo, posiadacze Xboksów dostają tylko trzy tytuły, więc ciężko się przebić liczbowo przez premiery z PS Plus. Tym razem na liście jest jedna nowość, która trafia do właścicieli Xboksa One. Owym powiewem świeżości w listopadowym Games with Gold jest Volgarr the Viking – brutalna platformówka w old-schoolowym stylu.

Volgarr the Viking

W przypadku X360 mamy na liście – niestety – prawdziwą prehistorię. Viva Pinata: Trouble in Paradise oraz Red Faction: Guerrilla to tytuły, które swoją młodość przeżywały odpowiednio w 2008 oraz 2009 roku…

…i ze względu na nie kryterium świeżego kotleta w starciu PS Plus vs Games with Gold wygrywa oferta na konsole Sony.

Viva Pinata: Trouble in Paradise

Red Faction: Guerrilla

Gry na Xboksy nadrabiają jakością?

Porównaliśmy już świeżość ofert, teraz pora na konfrontację jakości. Ze względu na to, że część tytułów dopiero co miała swoją premierę, nie wszystkie zostały jeszcze ocenione przez branżowe serwisy oraz magazyny. Jednak sporo gier otrzymało już swoje noty, które zbiera serwis Metacritic. Średnią ocenę dla każdego tytułu (jeśli oczywiście jest) podajemy w nawiasach. Sytuacja wygląda tak:

Gry z PS+ na listopad:

Oferta dla PS4:

  • The Binding of Isaac: Rebirth (brak oceny)
  • SteamWorld Dig (82/100)

Oferta dla PS3:

  • Frozen Synapse Prime (brak oceny)
  • Luftrausers (80/100)

Oferta dla PS Vita:

  • The Hungry Horde (brak oceny)
  • Escape Plan (71/100)

Gry z GWG na listopad:

Oferta dla Xbox One:

  • Volgarr the Viking (brak oceny)

Oferta dla Xbox 360:

  • Viva Pinata: Trouble in Paradise  (82/100)
  • Red Faction: Guerrilla (85/100)

Na podstawie dostępnych liczb łatwo obliczyć, że suchary w postaci wspomnianych tytułów na X360 dają średnią ocenę dla listopadowej oferty GwG na poziomie 83,5/100.

Podliczając natomiast średnią dla aktualnej oferty z PS Plus, wychodzi dokładnie 77,7/100.

Zwycięzcą w kryterium grywalności zostaje póki co Games with Gold, choć szalę zwycięstwa na stronę PS Plus może przechylić The Binding of Isaac: Rebirth, które zostało bardzo dobrze odebrane przez graczy.

And the Winner Is…

Przyznam szczerze, że mając do wyboru listopadowe oferty PS+ oraz GwG, chętniej spoglądam w stronę tego, co podtyka mi Sony. Głównie za sprawą The Binding of Isaac: Rebirth oraz SteamWorld Dig. Drugi z tych tytułów już ograłem i mogę szczerze polecić, pierwszy przyciąga swoim mrocznym klimatem.

A jakie jest Wasze zdanie?

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

1 Shares
Share1
+1
Tweet