Świat się zachwycił. Nowa funkcja PS Plus dotarła też do Polski

PS-Plus-Polska
Newsy PlayStation Plus PS5

Gracze z Europy, w tym również z Polski, mogą już korzystać z nowej funkcji w ramach abonamentu PS Plus Premium. Sony udostępniło nowość na konsoli PS5.

Pamiętacie zapewne niedawną podwyżkę cen abonamentu PS Plus. Wszystkie progi usługi zdrożały, a Sony obiecało, że postara się rozwijać Plusika tak, by gracze byli zadowoleni. I tak w najdroższej wersji usługi, czyli pakiecie Premium kosztującym teraz 630 zł rocznie, pojawiła się nowa funkcja. Najpierw w Japonii, a teraz również w Europie. Mowa o streamingu gier na PS5. Nie wszystkich, lecz biblioteka dostępnych tytułów do strumieniowania jest dosyć bogata. I będzie jeszcze rozszerzana.

PS Plus Premium tanio z kartami podarunkowymi

Przy okazji podpowiem, że kto chce kupić taniej abonament w PS Store, niech najpierw doładuje portfel kartami z promocji sklepu Instant Gaming:

PS Plus Premium i streaming gier na PS5. Co na tak?

Gracze z Polski też mogą korzystać z nowości udostępnionej przez Sony. Zajrzałem dzisiaj na forum Reddit, by sprawdzić, czy streaming przypadł do gustu światowej społeczności PlayStation. Okazało się, że zdecydowana większość głosów jest bardzo pochlebna, co w sumie trochę mnie zaskoczyło. Oto jeden z głosów:

Właśnie testowałem nową funkcję przesyłania strumieniowego na PS5 w PS Plus Premium i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Od kilku lat bawię się strumieniowaniem gier na wszystkich platformach, od PS Now, przez Stadia, po Game Pass, a najnowsza aktualizacja napawa mnie optymizmem, jeśli chodzi o możliwości w przyszłości.

Przede wszystkim nie mam już poczucia, że idę na kompromis, grając w wersję gry ostatniej generacji, która jest dostępna na obecną generację. Zawsze było to dla mnie trochę denerwujące, a jeśli przełączałem się między streamingiem a grą lokalną, wiele gier również nie obsługiwało zapisów między generacjami.

Po drugie, wierność jest imponująca, a dźwięk przestrzenny i HDR również działają świetnie. Jak dotąd nie spotkałem się z pikselami ani artefaktami, chociaż czasami kompresja może pokazać więcej, ale głównie w postaci czegoś przypominającego ziarno kliszy.

Po trzecie, co moim zdaniem najbardziej zmieniło zasady gry, to dostępna biblioteka do przesyłania strumieniowego. Możliwość strumieniowego przesyłania posiadanych gier w chmurze bez konieczności umieszczania ich w katalogu Plus jest niesamowita i już widzę, jak wracam do kilku starszych, odinstalowanych gier w mojej bibliotece, aby skorzystać z szybkich sesji, po prostu ze względu na łatwość dostępu.

Robiąc szybkie sortowanie mojej biblioteki, mam 241 gier na PS5, z czego 113 można przesyłać strumieniowo. Spodziewałem się kilku najpopularniejszych tytułów first party, a nie czegoś zbliżonego do tej liczby. A świadomość, że dostępność będzie rosła z czasem, napawa mnie dużym optymizmem.

Reddit

Jaka grupa graczy nie jest przekonana?

Oczywiście są też gracze, którzy za nic w świecie nie przekonają się do grania poprzez streaming. To głównie osoby gustujące w FPS-ach, w których minimalizacja opóźnień jest niewiarygodnie istotna. Tutaj działa to jak działa, czyli są wyczuwalne opóźnienia.

Jestem niezwykle wrażliwy na opóźnienie wejściowe, więc przesyłanie strumieniowe było absolutnym „nie” i najprawdopodobniej zawsze tak będzie. Po prostu nie wiem, jak można temu zapobiec, niestety. Oczywiście są gry, w których niewielkie opóźnienie wejścia nie robi różnicy, ale gram niemal w same strzelanki, więc właśnie zaakceptowałem, że strumieniowanie gier prawdopodobnie nigdy nie będzie dla mnie.

Reddit

Osoby, które wypróbowały już nową funkcję są zdania, że gry typu Wiedźmin 3 lub inne tytuły akcji z widokiem TTP, można spokojnie ogrywać w streamingu. A Ty jak sądzisz?

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie