Project xCloud – premiera w 2020. W ofercie 50 gier!
Na konferencji X019 w Londynie Microsoft ujawnił garść informacji na temat projektu xCloud. Wiemy już między innymi, kiedy zadebiutuje usługa.
W trakcie tegorocznego święta Xboxa padła obietnica, że xCloud ma mieć premierę w roku 2020. W tytuły dostępne w usłudze Microsoftu zagrają na początku Japończycy, Kanadyjczycy i mieszkańcy Europy Zachodniej (do których Polska się najprawdopodobniej nie zalicza). xCloud ma być dostępny na konsolach Xbox, PC oraz “innych sprzętach” – choć konkretów dotyczących tego, jakie to platformy, na razie nie podano. Z pewnością w tym gronie znajdą się urządzenia przenośne.
Wiadomo natomiast, że w tytuły strumieniowane w xCloud będzie można zagrać nie tylko za pomocą kontrolerów do Xbox One, ale i pada DualShock 4 czy innych obsługujących technologię Bluetooth.
Jednak najistotniejszą jest chyba wiadomość, że osoby, które zdecydują się przetestować xCloud, otrzymają dostęp do aż 50 gier, takich jak Devil May Cry 5 czy Shadow of the Tomb Raider. Oprócz tego, Microsoft planuje w przyszłości połączyć usługę z Xbox Game Pass, co da naprawdę dużą bibliotekę dostępnych tytułów.
A jak tam u konkurencji?
50 zupełnie nowych gier piechotą nie chodzi – to może być całkiem ciekawa alternatywa dla oferty od konkurencji, czyli Google Stadia. Przypomnijmy: już w kwietniu Microsoft narzekał, że jeśli chodzi o doświadczenie w branży gier, to w przypadku Google szału nie ma. Jak przewidywał Mike Nichols, szef działu marketingu w firmie Microsoft, słabym punktem google’owskiego projektu będzie właśnie “content”. I wszystko wskazuje na to, że ta przepowiednia się sprawdzi, przynajmniej na razie – na liście startowej Google Stadia znajduje się bowiem zaledwie 12 pozycji. Oto ich pełen wykaz:
- Assassin’s Creed Odyssey
- Destiny 2
- GYLT
- Just Dance 2020
- Kine
- Mortal Kombat 11
- Red Dead Redemption 2
- Rise of the Tomb Raider
- Samurai Shodown
- Shadow of the Tomb Raider
- Thumper
- Tomb Raider: Definitive Edition
Google Stadia zadebiutuje 19 listopada 2019 w 14 krajach. Oczywiście nie ma wśród nich Polski.