Od części z Rolls-Royce’a do efektów specjalnych. Tak zmieniał się Obcy

Obcy i Sigourney Weaver
Baza postaci Filmy Filmy i seriale Newsy

Serię filmów Obcy zapoczątkował obraz Ridleya Scotta z 1979 roku. Mimo upływu lat franczyza ma się świetnie, a w najbliższych latach dołączą do niej kolejne produkcje.

Z tej okazji postanowiliśmy się przyjrzeć, jak zmieniała się postać Obcego na przestrzeni lat. Dzisiejszy poziom zarówno efektów specjalnych, jak i kostiumografii przewyższa bowiem możliwości, jakie Ridley Scott miał w latach 70. Wówczas poszczególne etapy rozwoju ksenomorfa stworzono ręcznie według projektu szwajcarskiego malarza, Hansa Rudolfa Gigera. Aby odwzorować jak najwierniej postać kosmicznego potwora, często używano wnętrzności zwierząt; w ten sposób powstał choćby twarzołap, drugie stadium ksenomorfa. Dorosłą postać Obcego stworzono natomiast przy pomocy… części pochodzących z rozmontowanego Rolls-Royce’a. Nie da się ukryć, że w tamtych latach twórcy musieli wykazać się ogromną kreatywnością; dziś znacznie łatwiej byłoby stworzyć wizerunek ksenomorfa całkowicie komputerowo, choć na ogół ma on i tak pewną fizyczną bazę.

Postać Obcego w ciągu 40 lat wystąpiła w sześciu filmach. W przygotowaniu jest kolejna część w reżyserii Fede Álvareza. Powstaje także serial bazujący na uniwersum, choć na jego premierę będziemy musieli jeszcze trochę zaczekać; tytuł jest na etapie preprodukcji. Zobaczmy zatem, jak ksenomorf zmieniał się w zaprezentowanych do tej pory filmach.

Obcy – 8. pasażer ”Nostromo” (1979), źródło: IMDb

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie