Najnowsze dane z rynku komputerowego pokazują dominację dwóch producentów

Czyżby zbliżały się ciężkie czasy dla graczy PC?

Steam opublikował najnowsze dane dotyczące posiadanego przez użytkowników tej platformy sprzętu. Okazuje się, że w porównaniu do listopada 2016 roku, udział AMD w rynku kart graficznych zmniejszył się z 23,5% do 8,8%. NVIDIA natomiast uzyskała wzrost z 58,6% do 84,9%.

Jakie karty graficzne najczęściej mają na pokładzie użytkownicy Steam? Są to: GeForce GTX 750 Ti, GTX 960, GTX 1060 oraz GTX 1050 Ti.

Na polu procesorów również widać coraz większą dominację jednego producenta. Intel ma obecnie 91,7% rynku, zwiększając udział o 13%. To jednak nie wszystko.

Ciekawostką jest wzrost popularności systemu Windows 7 64 bit, który był najpopularniejszym systemem operacyjnym w listopadzie zeszłego roku. Wyprzedził więc Windows 10 64 bit, który przez dłuższy czas miał pozycję lidera. Wzrost znaczenia starszego systemu upatrywany jest przez wzrost liczby graczy z Chin. Otóż okazuje się, że osób korzystających z języka chińskiego na Steam jest aż 64,3% – to wzrost o 8,2% w porównaniu do poprzedniego roku.

Robert Ocetkiewicz

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.