Jak zwrócić grę na Steam? Instrukcja krok po kroku

Jak zwrócić grę na Steam? Instrukcja krok po kroku
Poradniki

Nie wiesz, jak odzyskać pieniądze za grę cyfrową? Z naszym poradnikiem dowiesz się jak zwrócić grę na Steam krok po kroku. Cała procedura jest prosta, a dzięki tej instrukcji nie popełnisz żadnego błędu. Czas odzyskać pieniądze za nietrafiony zakup!

Spis treści:

Po co zwracać grę na Steam?

Nieudany zakup gry na Steam nie jest wcale nadzwyczajnym zjawiskiem wśród graczy. Polegając na recenzjach czy udostępnionych trailerach możemy zbudować mylne zdanie nt. jakości produkcji, czego przykładem jest Cyberpunk 2077. Bywa też, że dopiero po zakupie zwrócimy uwagę na brak polskiej wersji językowej w menu.

Nieznajomość obcego języka może utrudnić poznawanie historii i jej bohaterów, co wywoła więcej frustracji niż radości — zastanówcie się dwa razy, zanim zamówicie Resident Evil Village. Czasu niestety nie cofniemy, jednak nasz błąd możemy naprawić. W przeciwieństwie do zewnętrznych sklepów platforma Steam oferuje opcję zwrotu gry. Dzięki niej bez problemu wycofamy się z nietrafionego zakupu i odzyskamy pieniądze wydane w sklepie.

Jak zwrócić grę na Steam? Oto instrukcja

Aby dokonać zwrotu na Steam, należy zalogować się na konto, na którym została zakupiona gra. U góry z paska menu w aplikacji wybierz zakładkę POMOC TECHNICZNA STEAM. Po kliknięciu wyświetli się nowe okno, gdzie wypełnisz właściwy wniosek o zwrot.

jak zwrócić grę Steam

W pomocy technicznej Steam dostępnych jest wiele tematów dotyczących obsługi konta, transakcji, aplikacji. Jeśli grę do zwrotu kupiłeś niedawno, to będzie widoczna w akapicie OSTATNIE PRODUKTY. W przeciwnym wypadku znajdziesz ją pod kategorią GRY, PROGRAMY, ITP.

jak zwrócić grę Steam

Po naciśnięciu konkretnego tytułu gry pojawi się nowa lista opcji. W tym miejscu musisz wybrać argument, który będzie stanowił o rozpatrzeniu Twojego zwrotu. O ile gra nie została jeszcze nawet uruchomiona, to warto zaznaczyć, że jest to PRZYPADKOWY ZAKUP. Ten typ zgłoszeń jest najszybszą drogą do odzyskania pieniędzy.

Natomiast, gdy grę zainstalowałeś i odpaliłeś przez Steam, to ciężko już mówić o nieplanowanym zakupie. Wówczas warto wybrać inne uzasadnienie, jak np. MOJE OCZEKIWANIA BYŁY INNE.

jak zwrócić grę Steam

Po wybraniu któregoś z rozwiązań wreszcie ukaże się wiersz odzwierciedlający główny cel wizyty pomocy technicznej. Bez wahania (no, chyba że chcesz to jeszcze przemyśleć) naciśnij CHCĘ OTRZYMAĆ ZWROT PIENIĘDZY.

jak zwrócić grę Steam

To już ostatni krok opisywanej operacji. Wyświetli się docelowy formularz zwrotu, w którym wskażesz metodę refundacji. Dostępnych jest kilka opcji, a w tym zwrot na PayPal, konto bankowe lub kartę płatniczą. Poniżej jest również miejsce na wyjaśnienie powodu zwrotu. Przypadkowego zakupu raczej nie musisz tłumaczyć, ale dodatkowe uwagi mogą być istotne dla obsługi, gdy gierkę już uruchomiono.

Zwrot gry na Steam to prosta sprawa

Upewnij się, czy pola zostały dobrze zaznaczone/wypełnione i wymieniony w treści informacji adres email jest właściwy. Na ten adres zostanie wysłane powiadomienie o Twoim zgłoszeniu jak również podjęta przez dział obsługi decyzja o zwrocie. Na koniec naciśnij opcję w ramce WYŚLIJ ZGŁOSZENIE. To wszystko!

jak zwrócić grę Steam

Teraz pozostaje tylko czekać, aż dział obsługi rozpatrzy Twoją sprawę. W zależności od liczby zgłoszeń w danym dniu i przyczyny zwrotu informację o decyzji otrzymasz w ciągu jednej godziny lub nawet 24h.

Jeśli będzie to decyzja pozytywna, gra natychmiast zniknie z Twojej biblioteki, aczkolwiek na pieniądze trzeba poczekać trochę dłużej. Wedle regulaminu środki wrócą na konto do 14 dni w przypadku zewnętrznych metod płatności i do 7 dni, jeśli płaciłeś środkami z portfela Steam.

jak zwrócić grę Steam

Jaki powód zwrotu gry na Steam?

Podczas procedury zwrotu, Steam wymaga od nas podania powodu. Warto go nie ukrywać i faktycznie wskazać ten, który zadecydował o zwrocie. Jakie opcje są dostępne? Oto powody, które możemy wskazać podczas zwracania gry:

  • Moje oczekiwania były inne — gra jest niezgodna z opisem, przedstawione materiały nie oddają charakteru rozgrywki lub po prostu jesteśmy zawiedzeni tym, co otrzymaliśmy;
  • Brakuje DLC lub dodatkowej zawartości — jeżeli z jakiegoś powodu w pobranej grze brakuje obiecanych elementów dodatkowych (np. DLC), to możemy to wskazać jako powód naszej reklamacji;
  • Mam problem z zakupionym kluczem produktu — to dość ryzykowna opcja, która niekoniecznie musi gwarantować nam zwrot środków. Prawdopodobnym scenariuszem będzie odesłanie do pomocy technicznej producenta lub wydawcy w celu rozwiązania naszych kłopotów;
  • Problem techniczny lub z grywalnością — ten powód dotyczy wszystkich gier, których stan techniczny nie pozwala prawidłowo cieszyć się z rozgrywki. Może to być zły stan optymalizacji po premierze, czy po prostu wiele błędów utrudniających zabawę;
  • Chcę na stałe usunąć grę z mojego konta — w ten sposób wskazana gra zostanie usunięta z naszego konta bezpowrotnie. Warto jednak pamiętać, że nie wiąże się to ze zwrotem wydanych pieniędzy;

Przed rozpoczęciem procedury zwrotu gry na Steam upewnijmy się, że nie graliśmy w nią dłużej niż 2 godziny. To warunek, którego przekroczenie uniemożliwi nam otrzymanie środków za zakup. Podobnie w przypadku gry, którą kupiliśmy wcześniej niż do dwóch tygodni wstecz. Oznacza to, że po zakupie gry powinniśmy dość szybko rozpocząć rozgrywkę i w ciągu maksymalnie 2 godzin podjąć decyzję co dalej. Warto się pospieszyć!

Jak zwrócić grę na Steam, czyli słów kilka o warunkach

Nie myślcie nawet o tym, że uda Wam się zwrócić każdą grę zakupioną na Steam. Gabe Newell wraz ze swoją ekipą sporządzili konkretne wytyczne dla użytkowników, które nie podlegają żadnym negocjacjom.

Najważniejsze jest pilnowanie terminów. Jeśli od daty zakupu minęło już 14 dni, to szanse na powodzenie misji są bardzo małe. Aby mieć pewność wystarczy zajrzeć do pomocy technicznej i odnaleźć konkretną transakcję.

Twój zwrot rozpatrzą także pod kątem wykorzystywania gry, a raczej jej licencji, z której korzystasz. Zwrot jest możliwy, o ile nie uruchomiono albo łączny czas jej uruchomienia nie przekroczył 2 godzin. Po rozegraniu większej liczby godzin szanse na odzyskanie pieniędzy są praktycznie zerowe.

Valve bardzo rzadko okazuje łaskę poddanym, którzy nie stosują się do zasad zwrotu. Uważajcie więc na to, co kupujecie i jak długo testujecie gierki.

Minęły 2 tygodnie. Czy mogę zwrócić grę na Steam?

Chociaż zasady są nieugięte, to istnieją pewne wyjątki. W przypadku wystąpienia bardzo specyficznego scenariusza Steam pozwoli nam otrzymać zwrot po więcej niż 2 tygodniach od zakupu, jak i po rozegranie większej liczby godzin niż 2. O jakich wyjątkach mowa?

Chodzi o specyficzny scenariusz, gdy gra została popsuta na skutek aktualizacji. Jeżeli łatka lub patch uniemożliwia rozgrywkę, wtedy możemy i tak zgłosić się po zwrot pieniędzy. Taka sytuacja musi jednak zostać dokładnie opisana przez nas we formularzu zgłoszeniowym. Oczywiście nie jest pewne, czy odzyskamy kasę. Istnieje jednak szansa, o ile dobrze uargumentujemy naszą prośbę.

W jaki sposób odzyskam pieniądze na Steam?

Przy wyborze opcji zwrotu gry na Steam możemy skorzystać z jednej z dwóch metod zwrotu pieniędzy. Pierwszy to zasilenie daną kwotą naszego portfela Steam. Druga z opcji to zwrot pieniędzy bezpośrednio na kartę do płatności online, z której korzystaliśmy podczas kupowania gry.

Warto pamiętać, że żadna z opcji nie gwarantuje nam uzyskania innej kwoty, niż ta zapłacona. Nie wpływa też na decyzję o tym, czy środki zostaną nam zwrócone. To po prostu kwestia wyboru. Możemy odzyskać pieniądze z powrotem na nasze konto w banku, lub mieć je w wirtualnym portfelu Steam i wykorzystać w przyszłości na inne zakupy na tej platformie.

Kiedy mogę wykorzystać środki z portfela Steam?

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać to zamrożenie środków na naszym portfelu Steam. Jeżeli wybierzemy sposób zwrotu pieniędzy na portfel Steam, to nie będziemy mogli wykorzystać tych pieniędzy od razu po pojawieniu się na naszym koncie.

Środki będą przez pewien czas zamrożone — potrwa to od 24 godzin do nawet tygodnia. Wtedy niemożliwe będzie skorzystanie z nich podczas zakupów na platformie.

Jakich gier nie da się zwrócić na Steam?

Zasadniczo jesteśmy w stanie zwrócić każdą zakupioną grę, w którą graliśmy mniej niż 2 godziny, a od zakupu nie minęło więcej niż 2 tygodnie. A co z wyjątkowymi sytuacjami? Przykładem są DLC. Dodatki możemy zwracać na podobnej zasadzie co pełne gry, chyba że DLC znacząco wpływa na grę jako taką. Może to być sytuacja, w której rozszerzenie nieodwracalnie zmienia np. poziom postaci. Wtedy nie możemy go zwrócić.

To samo tyczy się gier zakupionych poza Steam, np. kodów i kluczy z zewnętrznych serwisów. Takich gier nie da się zwrócić na Steam. Lepiej zakupić je bezpośrednio na platformie i nie ryzykować utraty środków.

Grzegorz Rosa
O autorze

Grzegorz Rosa

Redaktor
Ekspert w dziedzinie "kombinatoryki" w grach i zarazem człowiek, który wybrał drogę antagonisty. Nie boi się pisać treści niewygodnych dla innych. Specjalizuje się w publicystyce wszelakiej, krytykowaniu słabych gier, filmów, a nawet ludzi. Jako jedyny na świecie grał już w Wiedźmina 4...
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie