Specjaliści wybrali najpiękniejsze gry 2022 roku. Trzecie miejsce może nieźle zaskoczyć

Najpiękniejsze gry 2022 roku według Digital Foundry. 2. miejsce zaskakuje
Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series XOne

Specjaliści technologiczni z Digital Foundry wybrali najładniejsze graficznie gry 2022 roku. Pierwsze miejsce jest raczej oczywiste, ale trzecie może nieźle zaskoczyć.

Poznaliśmy już “definitywnego” zwycięzcę, jeżeli chodzi o liczbę statuetek “Game of the Year 2022” i został nim (fanfary) Elden Ring. Mimo to hit od From Software zdecydowanie nie jest imponującą graficznie grą. Digital Foundry przyjrzało się tej kwestii i jednoznacznie określili najbardziej zaawansowane technologicznie tytuły.

Najładniejsze gry roku 2022

Digital Foundry to grupa specjalistów zajmującą się techniczną kwestią gier wideo. W swoim najnowszym filmie wybrali, jak co roku zresztą, najpiękniejsze i najbardziej imponujące graficznie gry 2022 roku. Warto jednak zaznaczyć, że głosowanie odbyło się od strony technicznej. Dlatego też nie znajdziemy tu produkcji o pięknym stylu wizualnym. DF skupiło się przede wszystkim na tym, co deweloperom udało się wykrzesać ze swojego silnika i jakich pomysłów użyto, aby ożywić świat w grze.

Najbardziej imponujące graficznie gry tego roku:

  1. Horizon Forbidden West
  2. The Callisto Protocol
  3. Portal RTX

Specjaliści jednoznacznie określili nowego Horizona jako najbardziej zaawansowaną wizualnie grę wydaną w mijającym roku. Skupiono się głównie na liczbie detali bogatego otwartego świata, ale również i poprawkom, o jakie zadbali twórcy względem pierwowzoru. Doczekaliśmy się przecież o wiele ładniejszej mimiki twarzy i animacji postaci. Do tego mamy również ostre tekstury i znacznie usprawnione oświetlenie. Najwyraźniej wydanie produkcji na PS4 również jej nie zaszkodziło.

The Callisto Protocol, mimo kontrowersji, jakie wywołał, zdobył zaszczytne drugie miejsce i raczej nie jest to zaskakujące. Tytuł okazał się pokazem tego, co da się zrobić z coraz mniej popularnego Unreal Engine 4 (korzystając z niektórych nowości z “piątki”). Mamy tutaj realistyczny system oświetlenia, a także wprawiające w osłupienie “żywe” postacie. Portal RTX może zaskakiwać, skoro to w zasadzie wzbogacona o ray tracing gra z 2007 roku. DF uznało jednak, że to prawdziwy pokaz tego, co RTX jest w stanie zrobić, jeżeli zostanie użyty prawidłowo.

Pokuszono się również o parę wyróżnień, które również mogą wydawać się nieco zaskakujące. Na liście mamy choćby Fortnite (po ostatniej aktualizacji graficznej – a Wy się ze mnie śmialiście, że jestem pod wrażeniem grafiki!). Reszta wyróżnień to Dying Light 2, Need for Speed Unbound, Warhammer 40,000: Darktide, A Plague Tale: Requiem, The Last of Us Part I i Gran Turismo 7.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie