Grzegorz Rosa

Człowiek niewielu talentów i wielu wad, ale podobno umie grać w gry…

0 komentarzy

FIFA 21 – FUT, Volta, kariera i rozgrywki online. Wszystko, co musisz wiedzieć

Graj tak jak lubisz w FIFA 21. Zobacz, co czeka na Ciebie w poszczególnych trybach gry.

Możemy tego nie dostrzegać gołym okiem, ale seria FIFA rozwija się na wielu płaszczyznach. Nie tak dawno przybliżyliśmy Wam listę nowości w FIFA 21, dotyczące m.in. oprawy graficznej, sztucznej inteligencji, podstaw mechaniki gry. A dziś porozmawiamy sobie o zmianach w najważniejszych trybach gry. Stosunkowo jest ich całkiem sporo i sprawią, że granie w pojedynkę lub z żywymi przeciwnikami będzie przyjemniejsze.

Możecie się o tym przekonać jako pierwsi w Polsce. Wystarczy zamówić edycję standardową gry do 6 października, godziny 15:00. Dzięki temu odbierzecie swoją kopię gry z Paczkomatu w dzień premiery, 9 października, dosłownie minutę tuż po północy.

FIFA 21 w trybie kariery

Przygodę z najnowszą odsłoną gry najlepiej będzie rozpocząć w trybie kariery menedżera lub konkretnego zawodnika. EA Sports przygotowało dla nas nieznacznie odświeżony system prowadzenia drużyn podczas rozgrywek ligi regionalnej oraz międzynarodowych turniejów.

Wielu ucieszy fakt, że po wielu modlitwach zostanie spełniona prośba o możliwość większej kontroli w ramach symulacji spotkań. W menu znajdziemy opcję interaktywnej symulacji, dzięki której nie tylko możemy obserwować mecz, ale i aktywnie wpływać na jego przebieg. Gdy przeciwnicy okażą się zbyt wymagający, zwiększymy własne szanse na strzelenie gola poprzez dokonanie konkretnych zmian zawodników lub ustawienie innej taktyki. A jeśli i to nie pomoże, wówczas możemy przenieść się na murawę i samodzielnie przechylić szalę zwycięstwa na własną korzyść. To chyba taki mały ukłon w stronę Football Manager.

Narzekaliście wcześniej na system rozwijania umiejętności u piłkarzy? W FIFA 21 także zmieni się na plus, bowiem zostanie rozbudowany system treningów. Jeśli w trakcie sezonu dokonamy roszady w strategii zespołu i będziemy potrzebować więcej defensorów lub napastników, to w cale nie musimy korzystać z okna transferowego. Wystarczy wybrać właściwy rodzaj treningu dla piłkarza z innej pozycji. Z CR7 nie zrobimy może rasowego obrońcy, ale np. dobrego pomocnika na skrzydle lub rozgrywającego.

Nowością w grze będzie niedostępny wcześniej modyfikator w statystyce zawodników – Match Sharpness. Podnosi on zdolność dryblingu, celnych strzałów, lepszych odbiorów i pozostałych cech odpowiadających za jakość gry piłkarzy. W skrócie, konkretne jednostki wezmą na swoje barki losy meczu i w dużym stopniu wpłyną na końcowy wynik spotkania.

Poprawie uległa też obsługa systemu transferowego. W trakcie poszukiwania idealnych kandydatów do drużyny, będziemy mogli wypożyczyć zawodnika na nowych warunkach. W grę wchodzi opcja pierwokupu, a także otrzymanie obligacji, które pozwolą wykupić go w późniejszym terminie niż obowiązuje to w umowie wypożyczenia.

FIFA 21 w trybie Volta

Producent po raz drugi przygotował dla graczy tryb fabularny poza klasycznymi rozgrywkami w ligach międzynarodowych. Historia The Debut skupi się na rozgrywkach ulicznych Freestyle, gdzie zadbamy o prawidłowy rozwój całego zespołu i jego przebudowę. Rozgrywki zostaną przeprowadzone w 5 państwach i odwiedzimy np. Sao Paulo, Paryż, Dubaj, Sydney i Mediolan. Wisienką na torcie będzie możliwość odblokowania Kaki (byłego pomocnika AC Milan).

Aczkolwiek fabuła to najmniejszy fragment trybu Volta. Przede wszystkim daje ogromne pole manewru w rozgrywkach sieciowych. Tym razem będziemy mogli zmierzyć się z komputerem lub innymi graczami w nowym trybie VOLTA SQUADS. To wariant spotkania, w którym rywalizacja zostanie rozegrana w 5 vs 5. Do wyboru będzie 20 boisk z 6 kontynentów.

Tryb Volta to także szeroka personalizacja swoich zawodników. W grze zostaną udostępnione nowe rodzaje nagród, jak tatuaże, koszulki, buty, opaski, fryzury i czapki. Choć trzeba zaznaczyć, że lwią część trzeba odblokować zaliczając specjalne wyzwania.

FIFA 21 w trybie FUT (FIFA Ultimate Team)

FUT w wersji kooperacyjnej? Chciałoby się powiedzieć „nareszcie”, bo FUT jest idealny do rozgrywania meczów w parach. W łatwy sposób zaprosimy znajomego do gry, bez konieczności wertowania opcji w MENU – wystarczy nacisnąć RT/RT2. Wybór drużyny należy do Hosta i tym samym to on otrzymuje miano kapitana zespołu. W przypadku różnicy poziomów między graczami, matchmaking zostanie zastosowany do lepszego z nich.

Nawet jeśli nie będziemy mieli kumpla do gry, to nie zabraknie trybów do wspólnej rywalizacji. Możemy odpalić Community Events, czyli tryb, w którym z całą społecznością odblokowujemy wyzwania. Po zgromadzeniu wymaganej liczby punktów doświadczenia w tematycznych misjach, będzie szansa na zgarnięcie nagród sezonowych. Osobnym trybem będzie Team Events, gdzie kluczem do sukcesu jest współpraca i jednocześnie rywalizacja ze społecznością. Polega on na wspieraniu jednej z 5 wskazanych drużyn i wykonywaniu dla niej tematycznych zadań.

A co z Division Rivals? Ten tryb również został usprawniony pod kątem organizacji rozgrywek sieciowych. Do rankingu będzie się liczyć 30 meczów tygodniowo, natomiast każdy kolejny mecz nie wpłynie na pozycję gracza, ale pozwoli odblokować dodatkowe wyzwania. Mimo wszystko nie zmieni się liczba obowiązkowych meczów eliminacyjnych, tych nadal będzie 5. Za wspinanie się do wyższych dywizji, możemy liczyć na jednorazowe nagrody w postaci monet.

FIFA 21 w trybie Wirtualnych Klubów

Mecze online rozgrywane w 22 zawodników uchodzą za jedne z najciekawszych w grze. Niestety EA w niewielkim stopniu rozwinęło mechanikę trybu Wirtualnych Klubów i zmiany odczują tylko osoby, które grają w niekompletnych składach z BOT-ami. Od nowej części będziemy mogli zmienić ich dane personalne (np. imię i nazwisko) oraz wybrać dla sztucznej inteligencji taktykę i wytyczne meczu.

Podobają Wam się zmiany zapowiedziane w trybach rozgrywki? Mi szczególnie interaktywna symulacja w karierze, ale nie ukrywam, że tryb kooperacji zapowiada się bardzo ciekawie. Kto wie, może spotkamy się razem na cyfrowej murawie i strzelimy kilka goli Niemcom.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 79 reviews)
Excellent43%
Very good5%
Average3%
Poor1%
Terrible48%