„Duch Kijowa” to fake? Jeden z filmików z jego udziałem pochodzi z gry

„Duch Kijowa” to fake? Jeden z filmików z jego udziałem pochodzi z gry
Newsy

W mediach społecznościowych ogromną popularność zdobywa materiał wideo z udziałem pilota, którego nazwano „Duch Kijowa”. Okazuje się, że jeden z materiałów został nagrany w grze Digital Combat Simulator World.

W Ukrainie trwają zacięte walki z rosyjsko-białoruskimi wojskami. Mimo przewagi liczebnej armii Władimira Putina, Ukraina bardzo dzielnie się broni, czego przykładem mogą być informacje o zestrzeleniu kilku rosyjskich myśliwców. W sieci zaczęła się pojawiać teoria o ukraińskim pilocie, którego nazwano „Duchem Kijowa” – miał on zestrzelić sześć wrogich samolotów.

Okazuje się, że jeden z materiałów wideo w sieci to fake. Pokazane jest na nim jak „Duch Kijowa” zestrzelił kilka myśliwców, a w tle słychać nawet głosy osób, co dodatkowo mogło uwiarygodnić wideo. Niestety, pochodzi ono z gry Digital Combat Simulator World. W rozmowie z agencją Reuters, potwierdził to Matthias Techmanski – przedstawiciel Eagle Dynamics (producent DCS). Dodał też, że jednocześnie firma nie jest odpowiedzialna za stworzenie tego wideo.

Oczywiście to, że jeden z materiałów wideo nie jest prawdziwy, nie świadczy o tym, że „Duch Kijowa” nie istnieje. Kilkukrotnie na jego temat wspominali przedstawiciele ukraińskiego rządu, jednak z oczywistych względów, nie chcą ujawniać tożsamości pilota. Niemniej jednak, w obecnej sytuacji trzeba mocno uważać na publikowane, zwłaszcza w mediach społecznościowych, materiały.

Udostępnij: