Pad DualSense od PS5 i system Linux. Średnio udany związek

0 komentarzy

Kontroler DualSense otrzyma sterowniki dla systemu Linux. Niestety, gamepad Sony nie będzie wspierał kilku istotnych funkcji.

Kontroler PlayStation 5 to mała rewolucja na scenie padów do gier. Adaptacyjne triggery i funkcje haptyczne rzeczywiście robią różnicę w trakcie rozgrywki i gracze bardzo je chwalą, choć nie zawsze działają zgodnie z założeniem producenta.

Z drugiej strony DualSense jest nie tylko ciekawy pod względem technologii, ale przy okazji to kawał naprawdę wygodnego pada. Sony w końcu zdecydowało się na bardziej okazałą bryłę kontrolera, co ucieszyło graczy o większych dłoniach.

Wiemy już, że pad współpracuje (w ograniczony sposób) z komputerami osobistymi, a nawet Nintendo Switch. Posiadacze systemów Linux nie otrzymali jak do tej pory żadnej informacji o ewentualnym wsparciu DualSense dla ich konfiguracji. Wkrótce ulegnie to zmianie.

Na forum Reddit pojawiło się potwierdzenie tego, że Linux wkrótce otrzyma stosowne sterowniki. Pad od PlayStation 5 ma z nimi działać praktycznie bezproblemowo.

Jedyną zauważalną wadą będzie brak wsparcia dla adaptacyjnych triggerów i funkcji haptycznych. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że wymagają one nieco więcej pracy, choć niewykluczone, że będą działać w przyszłości.

Mimo wszystko, jeśli odpowiada Wam bryła kontrolera, nie będziecie ubolewać nad brakiem nowych funkcji i posiadacie akurat PS5, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć Wasz kontroler do peceta. Wszystko powinno działać bez większych problemów.

Jakub Stremler

Popkulturowy kombajn lubujący się w literaturze weird fiction, filmowych horrorach, dobrej muzyce i grach wszelkiego rodzaju. Po godzinach studiuje game design i pielęgnuje pasję do sportu.
Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się