Jakub Stremler

Popkulturowy kombajn lubujący się w literaturze weird fiction, filmowych horrorach, dobrej muzyce i grach wszelkiego rodzaju. Po godzinach studiuje game design i pielęgnuje pasję do sportu.

0 komentarzy

Pad DualSense od PS5 i system Linux. Średnio udany związek

Kontroler DualSense otrzyma sterowniki dla systemu Linux. Niestety, gamepad Sony nie będzie wspierał kilku istotnych funkcji.

Kontroler PlayStation 5 to mała rewolucja na scenie padów do gier. Adaptacyjne triggery i funkcje haptyczne rzeczywiście robią różnicę w trakcie rozgrywki i gracze bardzo je chwalą, choć nie zawsze działają zgodnie z założeniem producenta.

Z drugiej strony DualSense jest nie tylko ciekawy pod względem technologii, ale przy okazji to kawał naprawdę wygodnego pada. Sony w końcu zdecydowało się na bardziej okazałą bryłę kontrolera, co ucieszyło graczy o większych dłoniach.

Wiemy już, że pad współpracuje (w ograniczony sposób) z komputerami osobistymi, a nawet Nintendo Switch. Posiadacze systemów Linux nie otrzymali jak do tej pory żadnej informacji o ewentualnym wsparciu DualSense dla ich konfiguracji. Wkrótce ulegnie to zmianie.

Na forum Reddit pojawiło się potwierdzenie tego, że Linux wkrótce otrzyma stosowne sterowniki. Pad od PlayStation 5 ma z nimi działać praktycznie bezproblemowo.

Jedyną zauważalną wadą będzie brak wsparcia dla adaptacyjnych triggerów i funkcji haptycznych. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że wymagają one nieco więcej pracy, choć niewykluczone, że będą działać w przyszłości.

Mimo wszystko, jeśli odpowiada Wam bryła kontrolera, nie będziecie ubolewać nad brakiem nowych funkcji i posiadacie akurat PS5, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć Wasz kontroler do peceta. Wszystko powinno działać bez większych problemów.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 79 reviews)
Excellent43%
Very good5%
Average3%
Poor1%
Terrible48%