CD Projekt stara się o kolejne rządowe pieniądze? Spółka realizuje 5 kluczowych projektów

CD Projekt stara się o kolejne rządowe pieniądze? Spółka realizuje 5 kluczowych projektów
Newsy PC PS4 XOne

Większość zapewne związana z oczekiwanym Cyberpunk 2077.

Pod koniec zeszłego roku spółka CD Projekt otrzymała 30 milionów złotych wsparcia z rządowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Pieniądze zostaną wydane na projekty realizowane w ramach firm CD Projekt RED oraz GOG.

Na oficjalnym forum spółki padło pytanie, czy CD Projekt złożył wniosek w najnowszej edycji programu GameINN i jak odpowiada Karolina Gnas:

CD PROJEKT nie składał wniosków o dofinansowanie w drugim konkursie Programu Sektorowego GameINN, do którego nabór zakończył się 6 lipca. W poprzedniej edycji konkursu spółki Grupy CD PROJEKT otrzymały wsparcie na realizację pięciu dużych projektów badawczo-rozwojowych. W tym momencie skupiamy się na ich realizacji. Nie wykluczamy uczestnictwa w kolejnych konkursach w ramach programu.

Jeśli chcecie sobie przypomnieć wspomniane pięć dużych projektów, które obecnie są realizowane, oto one:

Na początek mamy City Creation – kompleksowa technologia służąca do kreacji „żywego”, grywalnego w czasie rzeczywistym, miasta o wielkiej skali, która bazuje na zasadach, sztucznej inteligencji i automatyzacji oraz uwzględnia opracowanie innowacyjnych procesów i narzędzi wspierających tworzenie najwyższej jakości gier z otwartym światem.

CD Projekt wnioskował również o dofinansowanie Animation Excellence – kompleksowa technologia umożliwiająca znaczny wzrost jakości i produktywności skomplikowanych animacji ciała i twarzy na potrzeby gier RPG z otwartym światem, uwzględniająca również innowacyjne rozwiązania procesowe i unikalny zestaw dedykowanych narzędzi.

Trzecim wnioskiem było Cinematic Feel – kompleksowa technologia umożliwiająca dostarczanie unikalnej, filmowej jakości w grach RPG z otwartym światem, uwzględniająca również innowacyjne rozwiązania procesowe i unikalny zestaw dedykowanych narzędzi.

A na sam koniec Seamless Multiplayer – kompleksowa technologia umożliwiająca tworzenie unikalnej rozgrywki dla wielu graczy, uwzględniająca wyszukiwanie przeciwników, zarządzanie sesją, replikację obiektów oraz wsparcie różnorodnych trybów rozgrywki razem z unikalnym zestawem dedykowanych narzędzi.

Należąca do holdingu CD Projekt firma GOG Poland Sp. z o.o. starała się z kolei o pieniądze na system generycznego wsparcia cross-platformowej rozgrywki wieloosobowej w grach komputerowych dla najpopularniejszych konsol i systemów operacyjnych.

Cyberpunk 2077 – twórca marki o tym, co na pewno znajdziemy w grze CD Projekt RED

Twórca uniwersum Cyberpunk udzielił niedawno ciekawego wywiadu nie tylko brytyjskiemu Eurogamerowi(szczegóły rozmowy przypominamy poniżej), lecz miał przyjemność porozmawiać również z serwisem Gamereactor, gdzie potwierdził jedną ciekawą rzecz odnośnie Cyberpunk 2077.

Pondsmith został zapytany m.in. o to, czy klasy w tytule od CD Projekt RED będą odwzorowaniem tych, które znamy z tradycyjnego Cyberpunka. W odpowiedzi usłyszeliśmy (dzięki Gamepur), że w Cyberpunk 2077 znajdą się wszystkie znane klasy, lecz niestety nie dowiedzieliśmy się, jaką rolę będą pełnić podczas rozgrywki. Nie wiadomo zatem, czy stworzymy bohatera wybierając jego klasę (to bardziej prawdopodobna opcja!), czy też może klasa naszej postaci zostanie narzucona z góry, a pozostałe spotkamy podczas zwiedzania cyberpunkowego świata.

Klasyczny Cyberpunk zawiera naprawdę zróżnicowane klasy, jak Reporter, Policjant, Rockman, Technik czy Biznesmen. Mike Pondsmith zaznaczył też, że spędził wiele czasu z polskim deweloperem nad sposobami wdrożenia klas do Cyberpunk 2077.

Cyberpunk 2077 może być mroczny z odrobiną szaleństwa, rocka, chaosu oraz rebelii

Mike Pondsmith – twórca uniwersum Cyberpunk – udzielił obszernego wywiadu brytyjskiej redakcji Eurogamera, gdzie opowiedział o pierwszym spotkaniu z polskim deweloperem oraz obecnej współpracy nad oczekiwanym Cyberpunk 2077.

Podczas rozmowy Mike Pondsmith zaznaczył, że CD Projekt RED ma wyłączne prawa na Cyberpunk licząc od wirtualnego roku 2077 do końca świata. Oznacza to, że sam autor marki Cyberpunk dysponuje prawami do tego, co dzieje się w uniwersum przed wirtualnym rokiem 2077. Kiedy Pondsmith pisze coś nowego do Cyberpunka i umieszcza to powiedzmy w roku 2030, stara się konsultować z REDami i sprawdzać, jak jego wizja pasuje do tej, którą kreują Polacy dla roku 2077. Chodzi o to, by uniwersum było spójne i logiczne, bez żadnych nieścisłości.

Mike Pondsmith wspomniał, że kilka tygodni temu przejrzał obecną wersję scenariusza Cyberpunk 2077 i już od dawna przyjeżdża kilka razy w roku do Polski, by uzgadniać szczegóły, przywozić swoje materiały i wymieniać się informacjami. Z jego wypowiedzi wynika, że szykowany przez CD Projekt RED tytuł nie będzie spowity jedynie futurystycznym i zimnym mrokiem.

– Większość uważa, że Cyberpunk musi być mroczny. Ja głęboko wierzę, że musi w tym być również odrobina szaleństwa, rocka, chaosu oraz rebelii. W takie klimaty celujemy, chcemy odtworzyć właśnie takie wrażenia. Przyszłość bowiem jest mroczna, ale przecież wciąż można się tam nieźle bawić – mówi Mike Pondsmith.

Studio CD Projekt RED już przy serii Wiedźmin pokazało, że nawet w ciemnych średniowiecznych czasach spływających krwią, potrafi wydobyć na twarz gracza uśmiech. Kto wie, czy podobnej lekkości nie zabraknie w Cyberpunk 2077.

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie