Baldur’s Gate 3 z polskim dubbingiem mogłoby brzmieć świetnie. Sprawdźcie próbkę

Baldur's Gate 3 z polskim dubbingiem? Dzięki AI to możliwe
Newsy PC PS5 Xbox Series

Sztuczna inteligencja pomogła przygotować polski dubbing do Baldur’s Gate 3. Jest to tylko pokazowy filmik, ale pokazuje „co by było, gdyby”.

Jednym z największych mankamentów nowego Baldura (mimo że sam w sobie jest grą naprawdę wybitną) jest brak polskiego dubbingu. Rodzime głosy pasowałyby do tego gigantycznego RPG-a niezwykle dobrze. Mogłyby nawet przypomnieć starym wyjadaczom czasy spolszczania kultowych gier RPG choćby z poprzednimi odsłonami serii na czele.

Baldur’s Gate 3 z polskim dubbingiem? Czemu nie?!

Mówimy jednak tylko i wyłącznie o krótkiej pokazówce, czyli próbce. Na kanale YouTube niejakiego Anon Piotra pojawił się film, w którym postacie w BG3 przemawiają polskimi głosami. Jak to możliwe? Spokojnie, nie poprosił on o to żadnych aktorów. Skorzystał za to z wirtualnego syntezatora mowy ElevenLabs, który zajmuje się m.in. generowaniem głosów dzięki AI. W ten sposób możemy jednak przekonać się, jakby wyglądało to w praktyce. Piotra Fronczewskiego w roli narratora nie ma, ale pani narratorka brzmi nieco jak Krystyna Czubówna i daje to genialny efekt.

Reszta postaci nie brzmi wcale gorzej, choć daleko tu od profesjonalizmu „ludzkich” aktorów. Efekt skupia się raczej na tym, aby postacie w grze mówiły swoimi oryginalnymi, angielskimi głosami, ale w polskiej wersji. Ciekawe doświadczenie, nie ma co.

Niestety nie ma co liczyć na Baldur’s Gate 3 z polskim dubbingiem. Koszt stworzenia takiej wersji byłby dla Larian Studios zdecydowanie zbyt wysoki, a do tego dość karkołomny, patrząc na to, jak wielka jest to pozycja. Nie jest to oczywiście niewykonalne, ale może przy okazji kolejnego Baldura?

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie