PS Plus i Xbox Game Pass dostanie Baldur’s Gate 3? Deweloper odpowiada

Baldur's Gate 3
Newsy PC PS5 Xbox Series Xbox Series S

Chcielibyście ograć Baldur’s Gate 3 w abonamencie, na przykład w ramach Xbox Game Pass i PS Plus? Nie ma na to szans, zresztą to samo tyczy się innych gier Larian Studio. Twórcy wyjaśnili, dlaczego ich produkcje nigdy nie będą dostępne w ten sposób. Trzeba przyznać, że przedstawiona argumentacja ma sporo sensu. Zobaczcie sami.

Baldur’s Gate 3 i inne gry studia nie dla abonamentu

Abonamenty takie, jak Xbox Game Pass czy PS Plus nas mocno rozbestwiły. Gracze coraz częściej oczekują, że nowa produkcja będzie na starcie dostępna w usłudze opłacanej z góry na cały miesiąc. Jej cena nie przekracza jednorazowego zakupu gry, zatem nawet się to opłaca. Świadczy o tym popularność poszczególnych abonamentów. Tak mogliśmy ograć choćby Starfield z ubiegłego roku.

Inną drogą podążać będzie Larian Studio. Szef ekipy właśnie wypowiedział się, dlaczego ich gry nigdy nie będą dostępne w tego rodzaju usługach — a przynajmniej, dlaczego ich gry nie będą tworzone z myślą o tego rodzaju usługach. Swoją wypowiedź opublikował na portalu X:

Jego zdaniem gry tworzone w celu publikacji np. w Xbox Game Pass czy PS Plus to czysta kalkulacja, wymuszenie patrzenia nie tyle na tytuł, co na rachunek zysków i strat. Nie da się stworzyć idealistycznego tytułu, mając na karku kalkulacje biznesowe.

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądać przyszłość gier, najważniejsza będzie treść. Jednak uzyskanie dobrych treści będzie znacznie trudniejsze, jeśli subskrypcja stanie się dominującym modelem i wybrana grupa będzie mogła decydować, co trafi na rynek, a co nie. Najlepszym sposobem jest bezpośrednie podejście od dewelopera do graczy.

Swen Vincke

To jednak nie koniec:

Nakłonienie zarządu do zaakceptowania projektu napędzanego idealizmem jest prawie niemożliwe, a idealizm potrzebuje przestrzeni, aby zaistnieć, nawet jeśli może to prowadzić do katastrofy. Modele subskrypcyjne zawsze będą stanowić analizę kosztów i korzyści, których celem jest maksymalizacja zysku.

Swen Vincke

Podsumował, że gry Lariana nie będą trafiały do usług abonamentowych. O ile rozumie, że dla wielu deweloperów jest to szansa wejścia na rynek, to w ich przypadku takie działania nie będą podejmowane. Trochę się nie dziwię. I tak udało im się stworzyć (prawie?) najlepsze RPG w historii. Może nowa gra w PS Plus czy Xbox Game Pass nie jest nam potrzebna?

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie