Pielęgniarka użyła gogli Apple Vision Pro w trakcie operacji

Pielęgniarka używa gogli Apple VIsion Pro
Newsy Technologie

Zastosowanie dla gogli Apple Vision Pro robi się coraz większe. Brytyjscy chirurdzy użyli ich z sukcesem podczas operacji kręgosłupa.

Najnowszy sprzęt od amerykańskiej firmy trafił do sprzedaży 2 lutego 2024. Od początku wzbudzał różne emocje wśród potencjalnych klientów oraz recenzentów. Jedyni twierdzili, że Apple Vision Pro zrewolucjonizuje rynek, inni jasno przekonywali, że to zbędny gadżet, w dodatku za który trzeba zapłacić około 12 tys. zł.

Przekonali się jednak do niego chirurdzy z prywatnego szpitala w Londynie – Cromwell Hospital. To właśnie w nim zespół lekarzy wykonał operację kręgosłupa przy użyciu gogli od Apple. Z Vision Pro skorzystała pielęgniarka, która pomogła przygotować operację oraz nadzorowała jej przebieg z asystą chirurga. Ponadto dzięki goglom, była w stanie szybko i efektywnie dobrać odpowiednie narzędzia.

Operacja przy użyciu gogli Apple Vision Pro zakończona powodzeniem

Operacja kręgosłupa mężczyzny zakończyła się sukcesem i według informacji podanych przez Daily Mail, przebiegłą zgodnie z planem. Było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie z użyciem Apple Vision Pro.

Ważną rolę odegrał tutaj jednak nie tylko zespół specjalistów oraz gogle, ale także oprogramowanie eXeX – dedykowane tego rodzaju operacjom. Otóż działa ono podobnie jak HoloLens od Microsoftu, gdzie wyświetla za pomocą rozszerzonej rzeczywistości, obraz wokół stołu, gdzie leży pacjent – podając przy tym niezbędne informacje. Za jego pomocą pielęgniarka może śledzić każdy etap operacji, sprawdzać na bieżąco jak przebiega oraz porównywać to wszystko z danymi z innych podobnych zdarzeń.

Eliminuje błędy ludzkie i element zgadywania. Daje ponadto bardzo duże poczucie pewności w trakcie operacji – twierdzi główna pielęgniarka Suvi Verho, która to właśnie uczestniczyła w zabiegu.

Apple Vision Pro może być w przyszłości coraz częściej wykorzystywany nie tylko do rozrywki. Jak widać, znajduje zastosowanie w medycynie i to w trakcie bardzo skomplikowanych czynności jakimi są operacje kręgosłupa. Czy ich zastosowanie będzie się szybko rozwijać? To na pewno zależy w dużej części od jakości oprogramowania, jego niezawodności oraz danych, które pokaże specjalistom. Na pewno jednak branża medyczna, nie będzie jedyną, która wykorzysta Apple Vision Pro. Spory potencjał drzemie tutaj w budownictwie, czy wszelkiego rodzaju szkoleniach.

Źródło: www.dailymail.co.uk
www.businessinsider.com
www.techspot.com

Robert Ocetkiewicz
O autorze

Robert Ocetkiewicz

Redaktor
Z grami związany już prawie 30 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było na Pegasusie. Specjalizuje się w grach wyścigowych i akcji, ale nie stroni też od strategii ekonomicznych. W swojej karierze recenzował na łamach serwisów takich jak Interia i Onet oraz publikował w magazynie o grach PlayBox.
Advertisement
Udostępnij: