Tylko 7% graczy PC zagra w Alan Wake 2 w dobrej jakości. To wina wysokich wymagań

Alan Wake 2 ma tak wielkie wymagania, że 7% graczy zagra na wysokich
Newsy PC

Pewien gracz zestawił bardzo “wymagające wymagania” Alan Wake 2 na PC z najpopularniejszymi maszynami graczy. Nie jest dobrze.

Niedawno w sieci pojawiły się oficjalnie wymagania sprzętowe Alana Wake’a 2 na PC. Od razu stało się jasne, że gra faktycznie może zrewolucjonizować grafikę, jeżeli tak wysokie wymagania zostaną odzwierciedlone w wizualnej warstwie produkcji. Tytuł jest wymagający, a dla lepszego poznania sytuacji polecam zajrzeć na kartę poniżej.

Wymagania Alan Wake 2 aż za wysokie

Nie wydaje mi się, aby była kiedykolwiek gra z mniejszymi wymaganiami, ale mogę się mylić. To także pierwszy raz, gdy używanie opcji DLSS jest nie tyle polecane, ile wymagane. Bez niego w trybie “wydajności” nie da się nawet zagrać na ustawieniach wysokich, w 2160p i 60 fpsach z RTX 4070! Tak, jest to dziwne, a gracze dość sensownie oburzają się na wymagania gry. Co więcej, pojawiły się obawy, że nie to kwestia grafiki i technologii, a wręcz… złej optymalizacji.

W wątku PCMasterRace na Reddicie pojawił się jednak post pewnego gracza, który zestawił wymagania Alana Wake’a 2 z komputerami, jakie dysponują gracze według ankiety Steam z ubiegłego miesiąca. Alan Wake 2 nie ukaże się na tej platformie, ale jest to pewnego rodzaju wyznacznikiem “średniej” maszyny współczesnego gracza. Dzięki takiemu zestawieniu okazało się, że jedynie 7,15% graczy będzie mogło uruchomić ten tytuł w natywnej jakości 1080p, na wysokich ustawieniach i to bez opcji RTX tak, aby działała w 60 fpsach. Brzmi wręcz niedorzecznie.

Ankiety Steam dotyczą jednak komputerów bardzo szerokiej gramy graczy, w tym tych, którzy preferują niezależne indyki i inne mało wymagające tytuły. Zgaduję więc, że jakby patrzeć na PeCeta współczesnego “wyjadacza”, jego maszyna okazałaby się lepsza niż średni wynik ankiety Steam. Niemniej nietrudno tu zauważyć pełnego rodzaju dysonansu między wymaganiami nowej gry Remedy a zasobami graczy.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie