Grzyb w polskich lasach działa jak w The Last of Us. Zamienia owady w zombie

grzyb-the-last-of-us
Newsy PS3 PS4 PS5

Sezon na grzyby rozpoczęty i sam z koszykiem lecę na weekend do lasu. Wiedzę jakąś posiadam i prawdziwka z szatanem nie pomylę. Żebym nie natknął się tylko na drapieżnego grzyba, który był inspiracją dla twórców gry The Last of Us. Zamienia on owady w zombie.

Grzybobranie czas zacząć, czas przypomnieć sobie, które są trujące, a które jadalne. To i tak mały problem w porównaniu z tym, co spotyka np. mrówki i to w polskich lasach. Stają się… zombie. Nie, to nie żarty.

Cała historia The Last of Us opiera się na motywie grzyba, którego zarodniki zamieniają ludzi w potwory. To samo dzieje się w Polsce, być może tuż za “Waszym płotem”, choć nie zdajecie sobie z tego sprawy. Dzieje się to w mikroskali, ale jest równie przerażające i makabryczne. Na szczęście nie dla ludzi.

Prawdziwki, podgrzybki i… ten straszny ophiocordyceps

Szykując się do grzybobrania natknąłem się na starszy już wpis Lasów Państwowych, po którym przeszły mnie ciarki:

Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w “#zombie”?😉W Polsce spotkamy jego nie mniej ciekawego kuzyna😲#Ophiocordyceps ditmarii pasożytuje na błonkówkach – infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy) by uwolnić zarodniki😱

Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Baligród

Wpisowi towarzyszyły zdjęcia mrówki, której z tyłu głowy dosłownie wyrasta grzyb! Oto te fotki, a na dokładkę dorzucam nawet filmik obrazujący zainfekowana mrówkę:

grzyb-lasy-państwowe

Jeden z użytkowników Twittera dopytał, gdzie spotkać takiego grzyba. W odpowiedzi Lasów Państwowych czytamy, że trzeba mieć sporo szczęścia i dobre oko, ponieważ to stosunkowo rzadki i niewielki grzyb.

Poszukując informacji o ophiocordyceps dowiedziałem się, że mrówka zainfekowana przez ten rodzaj grzyba opuszcza mrowisko i wspina się na drzewo, by tam wbić się żuchwami w liścia i… umrzeć. Grzyb przejmuje nad owadem pewną kontrolę i po prostu “steruje” jego nogami. Po śmierci mrówki, grzyb przebija się z jej głowy na zewnątrz, rośnie i następnie uwalnia zarodniki. Te niesione wiatrem infekują inne mrówki.

W The Last of Us mamy to samo, tyle że z ludźmi

Nie bójcie się, ophiocordyceps nie szkodzi ludziom, a motyw z mrówką stał się inspiracja dla TLoU. Na stronie thelastofus.fandom.com wspomniano, że twórcy z Naughty Dog oparli pomysł infekcji mózgu Cordyceps po tym, jak zainspirowali się odcinkiem filmu dokumentalnego BBC Planet Earth zatytułowanym „Dżungle”. Przedstawiono w nim m.in. zarażoną mrówkę zabitą przez Ophiocordyceps unilateralis.

Zatem bez strachu, ale z dodatkową wiedzą, ruszajcie na grzyby w piękne polskie lasy!

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie