Robert Ocetkiewicz

Z grami związany już prawie 20 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było jedynie na Pegasusie. Fan wszelkiego rodzaju wyścigów, bijatyk oraz gier sportowych. Nie stroni także od dobrych FPS-ów oraz strategii. W swojej karierze recenzował już na łamach Interii, Onetu i magazynu o grach PlayBox. Poza grami, miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8.

0 komentarzy

Test dysku Patriot Viper VPN100 256 GB. Wielka moc z dużym radiatorem

Jeśli szukacie dobrego dysku o naprawdę porządnej wydajności, warto zwrócić uwagę na testowany model Patriot Viper VPN100 256 GB. Oto jak wypadł w naszym teście.

Nie da się ukryć, że dyski SSD na złączu M.2 skutecznie wypierają te tradycyjne pod SATA. Przemawia za nimi kilka argumentów. Po pierwsze są bardzo proste w montażu, wystarczy wpiąć do płyty głównej i już, bowiem nie są potrzebne żadne dodatkowe kable. Ponadto dyski te są małe, więc świetnie sprawdzą się w mniejszych obudowach. Przede wszystkim jednak są szybsze od swoich większych i starszych braci. Same zalety? Prawie. Dyski te są oczywiście droższe i tak dla porównania M.2 o naprawdę konkretnej już pojemności 1 TB to wydatek przynajmniej 700 zł, gdzie za SSD 1 TB z interfejsem SATA zapłacimy około 500 zł. Wystarczy jednak spojrzeć na specyfikację obu, aby przekonać się, że warto dopłacić te 200 zł, dzięki czemu zyskujemy często nawet do sześciu razy szybszy sprzęt.

Tyle teorii. Jak jednak dyski M.2 wypadają w praktyce? Spójrzmy na testowany przez nas model Patriot Viper VPN100 256 GB. Dysk dotarł do nas w małym, ale przyjemnym dla oka opakowaniu, które skrywa dysk pod dodatkową pokrywką na magnes. To zawsze zabieg, który warto docenić, bowiem bez wyjmowania sprzętu, może go już podziwiać jakby przez szybę. A tam pierwsze zdziwienie. Patriot Viper VPN100 256 GB wcale nie jest taki mały, jakby się można było spodziewać, bowiem ma zamontowany na całej szerokości radiator z dumnym napisem Viper. Warto przy tym zaznaczyć, że nie jest to standardowe rozwiązanie, a stosowane z reguły w jednostkach przeznaczonych dla graczy i twórców wideo, którym zależy na wysokiej wydajności. Rozwiązanie to ma swoje wady i zalety, chociaż minusem może okazać się w zasadzie tylko w dwóch przypadkach, gdzie jeden akurat nas dotknął, o czym w szczegółach poniżej.

Platforma testowa i warunki

Viper VPN100 testowaliśmy na płycie głównej MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon, działającej z procesorem Intel i9-9900K, 32 GB RAM, kartą graficzną GeForce RTX 2800 Ti i rzecz jasna z Windowsem 10 64-bitowym. Wymieniona płyta ma dwa miejsca, w których można zamontować dysk SSD typu M.2. Pierwszy mniej więcej na środku zaraz pod procesorem, a drugi prawie na samym jej dole. Ten ostatni działa w technologii M.2 Shield Frozr, czyli ma dodatkowe chłodzenie zapobiegające efektowi dławienia się transmisji danych, dzięki czemu teoretycznie dysk zamontowany w tym miejscu, powinien działać szybciej. Nasz testowany Viper VPN100 niestety musiał zostać zamontowany w pierwszym złączu, bowiem fabryczne chłodzenie uniemożliwia skorzystanie z M.2 Shield Frozr. Decydując się więc na dysk M.2 z radiatorem, należy wziąć pod uwagę miejsce montażu i to czy w przyszłości będziecie chcieli skorzystać z dodatkowego chłodzenia (zakup dodatkowego do M.2 umożliwia coraz więcej producentów). Sam montaż dysku przebiegł natomiast bezproblemowo, tak samo jak jego wykrycie przez płytę.

Producent deklaruje, że Patriot Viper VPN100 256 GB potrafi odczytywać dane z prędkością do 3450 MB/s, a zapisywać do 3000 MB/s. Parametry te mogą robić wrażenie na kimś, kto do tej pory korzystał z SSD opartych na SATA, bowiem te zwykle dysponują wartościami odpowiednio 550 MB/s i 500 MB/s. Oczywiście w zależności od modelu mogą one być nieco inne, ale przytaczamy je, aby pokazać różnice pomiędzy dwoma interfejsami. Dane VPN100 już mogą z kolei tak nie imponować w zestawieniu z konkurencją, bowiem tutaj wielu producentów osiąga podobne wyniki – przynajmniej na papierze.

Patriot Viper VPN100 256 GB benchmark

Patriot Viper VPN100 256 GB w trakcie testów pracował u nas jako dysk systemowy z zapełnieniem 59 procent. Nie zdarzały mu się żadne przycięcia, a ładowanie Windowsa 10 trwało dosłownie kilka sekund. Właśnie takiej wydajności oczekujemy od dysku M.2. Co jednak pokazują benchmarki?

Na pierwszy ogień idzie AS SSD Benchmark, gdzie widzimy 2430 MB/s jeśli chodzi o odczyt, a zapis zaledwie 178 MB/s. Ten drugi wynik mocno nas dziwi, bowiem tutaj producent deklarował aż do 3000 MB/s. Drugie oprogramowanie było bardziej łaskawe dla Patriot Viper VPN100 256 GB. Mowa tutaj o CrystalDiskMark, który wskazał 2967 MB/s dla odczytu i 320 MB/s w trakcie zapisu. Ponadto przyjrzeliśmy się też temperaturze w momencie pracy. Ta według CrystalDiskInfo wyniosła 41 stopni Celsjusza. Jest dobrze!

Patriot Viper VPN100 czy warto?

Dyski typu M.2 to zdecydowanie przyszłość jeśli chodzi o wydajność, a testowany model Patriot Viper VPN100 jest godny polecenia. Poza kwestią zapisu danych, trudno się do niego przyczepić. Obecnie można go kupić za 299 zł, co na tle konkurencji stanowi bardzo dobrą propozycję. Trzeba się jednak mocno zastanowić nad pojemnością. 256 GB to obecnie minimum, które powinno posłużyć wyłącznie za dysk systemowy i właśnie w takich warunkach my sprawdzaliśmy nasz egzemplarz, co jak widać odbiło się na wyniku. Obecnie gry potrafią zajmować naprawdę sporo miejsca, niech chociażby za przykład posłuży niedawno wydane Call of Duty: Warzone, które waży prawie 100 GB.

Ocena: 4/5

 

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się