Steam podnosi minimalne ceny gier nawet o ponad 400%. Więcej zapłacą też Polacy
Steam ponownie zaktualizował swoje wytyczne dotyczące cen innych niż w amerykańskich dolarach. Oznacza to, że na platformie Valve będzie drożej.
W październiku 2022 Steam zmienił swoje zalecenia dotyczące konwersji walut z amerykańskiego dolara. To swoisty wyznacznik dla deweloperów, jak powinni wyceniać swoje pozycje na innych rynkach. Tym razem opublikowano nowe wytyczne. Tym razem dotyczą wyłącznie minimalnych cen za gry wideo dostępne na tej platformie dystrybucji cyfrowej.
Co to w praktyce oznacza? Przede wszystkim to, że za najtańsze obecnie dostępne gry zapłacimy po prostu więcej. Cena minimalna gry na rynek amerykański pozostaje bez zmian – wciąż będzie wynosić 0,99 dolara. Taka kwota była jednak przeliczana w inny sposób do tej pory. Od teraz to się zmieni, a w niektórych regionach dojdzie do gigantycznych podwyżek. Gracze m.in. z Argentyny czy Turcji zapłacą za nie nawet o 486% więcej! Przypominam, że wciąż mówimy o minimalnych cenach gier.
Dostosowaliśmy dziś minimalną dozwoloną cenę dla niektórych walut innych niż dolary amerykańskie, by dopasować ceny do zalecanych przeliczników walut, które udostępniliśmy w październiku. Minimum wynoszące 0,99 USD pozostaje bez zmian – ta aktualizacja zrównuje minimalne ceny dla wielu innych walut do tej dla dolara amerykańskiego. W wyniku tej zmiany gry i DLC korzystające ze starszych, niższych wycen w niektórych regionach mogą być ukryte w widoku zakupów dla niektórych krajów, a nałożenie na nie zniżki w wysokości takiej jak poprzednio może być niedostępne.
– czytamy we wpisie Valve
Jak to wpłynie na polskie ceny na Steam?
Niestety, nowe zasady dotyczą także Polaków. My za najtańsze gry nie będziemy mogli płacić już 3,59 zł jak dotychczas, ale 4,49 zł, czyli o 25% więcej. Mowa o grach niedostępnych aktualnie w promocji. Te jednak mogą się pojawiać, choć Valve zmieniło zasady przeceniania najtańszych dostępnych gier. Platforma opisuje dwa dostępne progi cenowe w sklepie Steam:
- Minimalna cena bazowa, którą można wprowadzić dla wszystkich produktów na Steam, musi być co najmniej równa rekomendowanemu przeliczeniu walut Steam dla poziomu 0,99 USD.
- Najniższa możliwa cena transakcyjna jest o 50% niższa od minimalnej ceny bazowej, co pozwala na obniżenie ceny w pewnym stopniu w stosunku do minimalnej ceny bazowej. Ta minimalna cena transakcyjna wynosi około 0,49 USD.
- Cenę produktu na poziomie 0,99 USD można obniżyć do 50%
- Cenę produktu na poziomie 1,99 USD można obniżyć do 75%
- Cenę produktu na poziomie 4,99 USD można obniżyć do 90%.
W praktyce więc Polacy za najbardziej przecenioną najtańszą grę zapłacą o niecałe 50 groszy więcej. Nie jest więc to zbyt wielka różnica, co zdecydowanie cieszy. Z drugiej strony – zmiany te w praktyce dotyczą przede wszystkim twórców gier, którzy decydują się na wycenianie swoich pozycji na najniższy dostępny na platformie próg cenowy. To, rzecz jasna, przekłada się na koszty graczy, ale tych, którzy decydują się na kupowanie takich gier.
Jeżeli deweloperzy i wydawcy nie zastosują się do zmian i nie zmienią cen gier, pozycje te zostaną usunięte. Powrócą dopiero wtedy, gdy jej cena zostanie odpowiednio zaktualizowana zgodnie z wytycznymi.