Sony planuje wydać nowy nośnik danych

 

Music-Record-Cds-768x1366

Na płytę będzie można nagrać pliki o pojemności jednego terabajta.


Archival Disc ma mieć premierę latem 2015 roku. Innowacyjna technologia jest tworzona we współpracy z firmą Panasonic. Nowatorskie rozwiązania mają wyprzeć z rynku nośnik Blue-ray. Na samym początku pojemność płyt będzie wynosiła 300 GB, następnie 500 GB, aż wreszcie osiągnie wartość 1 TB. Nie wiadomo jednak jak długo trwać będzie ten proces ewolucji.

Kolejną zaletą ma być duża wytrzymałość nośnika, będzie on odporny na wodę, kurz a także ma lepiej reagować na zmiany temperatur. Przewiduje się, że dane znajdujące się na płycie będą w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat! Mimo coraz popularniejszej dystrybucji cyfrowej wiele wskazuje na to, że płyty nie staną się reliktem przeszłości.

Nietrudno sobie wyobrazić by konsola PS5 mogła obsługiwać wspomniany nośnik. Na pewno tak duża pojemność znalazłaby również zastosowanie przy odtwarzaniu filmów obsługujących rozdzielczość 4k. Póki co mówimy jednak o pieśni przyszłości.

Bartłomiej Balcerzak

Bartłomiej Balcerzak

Miłośnik staroszkolnych gier RPG takich jak Baldur's Gate czy Planscape Torment a jednocześnie nowszych przedstawicieli tego gatunku z Mass Effectem na czele.

5 Shares
Share5
+1
Tweet