Skyrim - Smocze Dziecię i lis

Jakub Stremler

Popkulturowy kombajn lubujący się w literaturze weird fiction, filmowych horrorach, dobrej muzyce i grach wszelkiego rodzaju. Po godzinach studiuje game design i pielęgnuje pasję do sportu.

0 komentarzy

Wielka zagadka lisów ze Skyrima rozwiązana. Obalono wieloletni mit

Współtwórca Skyrim pomógł graczom rozwikłać zagadkę lisów, które miały prowadzić postacie do skarbów. Rozwiązanie może rozczarowywać.

Pracujący niegdyś przy Skyrimie Joel Burgess odniósł się do jednego z najsłynniejszych mitów krążących wśród graczy. Według niektórych, lisy miałyby prowadzić Smocze Dziecię do skarbu.

Wśród graczy Skyrim można od czasu do czasu spotkać się z następującą radą: jeśli zobaczysz dzikiego lisa, podążaj za nim, a zostaniesz zaprowadzony do skarbu.
W większości sytuacji, widzisz jak SI decyduje co zrobić (pobiec w stronę gracza, schować się za osłoną, itp.), używa navmesh (sposobu nawigowania SI – red. ) do wyznaczenia ścieżki i porusza się wzdłuż niej. Lisy nie są inne. Ale ich SI jest bardzo uproszczona: w zasadzie mogą tylko uciekać.

– napisał były pracownik Bethesdy, Joel Burgess, na Twitterze

Burgess wyjaśnił, że świat Skyrima dzieli się – w ogromnym uproszczeniu – na części z większą i mniejszą ilością bardziej złożonych elementów. Wybrane miejscówki składają się z „trójkątów” – im więcej skomplikowanych elementów, tym więcej trójkątów.

Uciekający lis nie ucieka więc 100 metrów do przodu, a 100 trójkątów. Oznacza to, że zwierzak prędzej zatrzyma się na obozowisku lub w domu ze skarbem, niż na pustej polanie. Skarbów w Skyrimie nie brakuje, więc stąd wziął się mit.

Lisy nie prowadzą Cię do skarbu – ale sposób, w jaki się zachowują prowadzi ich do obszarów, które mają tendencję do posiadania skarbu, ponieważ punkty zainteresowania z łupem mają inne atrybuty (dużo małych trójkątów navmesh), których lisy poszukują.
Dla graczy, jednakże, jest to ta sama rzecz.

– dodał w dalszej części wpisu

Można powiedzieć, że lisy w pewien sposób prowadzą do skarbów, ale nie było to zamierzone. Dodatkowo nigdy nie mamy pewności, że zwierzak faktycznie doprowadzi nas w ciekawe miejsce. Niemniej jeśli lubicie eksperymentować z grami, warto sprawdzić to we własnym zakresie.

Jeśli chcecie poznać inny, równie ciekawy fakt o Skyrimie, koniecznie zerknijcie do tego artykułu.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się