Grzegorz Rosa

Człowiek niewielu talentów i wielu wad, ale podobno umie grać w gry…

0 komentarzy

PS5 Digital ze wsparciem dla czytnika Blu-ray na USB? Jest to możliwe, ale…

Decydując się na zakup wersji PS5 Digital stracimy dostęp do gier na płytach? Konsola ma wejście USB, więc może będzie działać z zewnętrznym napędem Blu-ray.  

Informacje o nowych konsolach Sony i Microsoft są już nam doskonale znane. Możemy wreszcie podjąć decyzję o zakupie PS5 w dwóch różnych wariantach. O ile zależy nam na wysokiej wydajności konsoli, to wybór modelu jest dość prosty. A co jeśli chcemy wydać mniej na sprzęt, chcąc zaoszczędzić trochę grosza na nowe gry? W tym miejscu sprawa się trochę komplikuje.

Tańszy wariant konsoli, czyli PS5 Digital nie ma wbudowanego napędu Blu-ray, co wymusza konieczność kupowania gier w wersji cyfrowej, tak jak w przypadku Xbox Series S. To oznacza, że wszystkie nasze płyty z grami PS4 będą bezużyteczne? Niekoniecznie…

Konsola PS5 Digital została wyposażona w gniazdo USB, które pozwala podłączyć dodatkowy dysk . Skoro wspomniane złącze współpracuje z urządzeniami z poza standardowego wyposażenia, to wówczas jest szansa, że oprócz magazynu na dane podłączymy również zewnętrzny czytnik Blu-ray na USB. Choć może być to kłopotliwe, biorąc pod uwagę niedawną wypowiedź Sony w kwestii wsparcia dla urządzeń innych firm niż Sony.

Producent podkreślił, że będzie można sparować z next-genem dyski SSD o standardzie NVM. Warunkiem jest jednak ich szybka przepustowość danych w granicach 5,5 GB/s. Są to słowa rzucone z dużym wyprzedzeniem, bo takich dysków jeszcze nie ma dostępnych na rynku. Jednak patrząc na to z punktu logiki, zwykły pendrive także powinien być wykrywalny w systemie (tak jak miało to miejsce w PS4). A to prowadzi nas do ostatniego wniosku, który nie jest wcale tak nieprawdopodobny – nieoficjalne wsparcie dla czytnika płyt Blu-ray z USB.

Brzmi trochę nierealnie? Są to spekulacje szyte grubymi nićmi, ale zastanówmy się. Czy napęd Blu-ray wbudowany w droższej wersji PS5 może różnić się od standardowych wersji napędów? Wyglądem na pewno, ale nie w sposobie działania. Największą niewiadomą jest tylko metoda komunikacji odtwarzacza z płytą główną konsoli. Czy inżynierowie, odpowiadający za oprogramowanie, stworzyli sterowniki do systemu, które umożliwiają odszyfrowanie zawartości płyt z grami? Czy może zaprojektowali specjalny firmware dla konkretnego modelu napędu Blu-ray? To pytania, na które odpowiedź uzyskamy wyłącznie poprzez sprawdzenie teorii w praktyce.

Jeśli Sony skorzystało z pierwszego sposobu, to wówczas szansa na powodzenie misji jest całkiem spora. Tylko musicie wiedzieć, że wcale aż tak dużo nie zyskalibyśmy pieniążków bazując na jakkolwiek dziwnym patencie. PS5 Digital jest tańsze od pełnej wersji PS5 tylko o 400 zł, więc z tej puli i tak musielibyśmy zakupić zewnętrzny odtwarzacz, za nie mniej niż 100-150 zł. Czy dla 200-300 zł opłaca się aż tak kombinować? Sami musicie sobie na to odpowiedzieć.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 79 reviews)
Excellent43%
Very good5%
Average3%
Poor1%
Terrible48%