Grzegorz Rosa

Człowiek niewielu talentów i wielu wad, ale podobno umie grać w gry…

1 komentarz

PS5 oraz Xbox Series X i S – wszystkie informacje o nowych konsolach

Cena, data premiery czy specyfikacja PS5 oraz Xbox Series X i S nie są już nam obce. Sprawdź, czym różnią się od siebie konsole nowej generacji Microsoft i Sony.

Sony dołączyło do wyścigu po dusze graczy. Wczoraj poznaliśmy już wszystkie informacje o nadchodzącej konsoli PS5. Możemy w końcu porównać ofertę obu gigantów pod względem ekonomii zakupu. Która z konsol jest bardziej przyszłościowa na premierę? Rzućmy okiem na cenę i specyfikację PS5 oraz Xbox Series X i Series S.

Sony PS5 i PS5 Digital – cena, specyfikacja, wygląd, data premiery

Przez długi czas zachodziliśmy w głowę, jaką to cenę zażyczy sobie Sony za swojego next-gena. I w sumie dobrze się stało, że producent konsoli pozwolił wpierw wystrzelać się z newsów firmie Microsoft. Możemy zgadywać, że oficjalna cena 499 euro za PS5 (2249 zł) i 399 euro za PS5 w wersji bez napędu (1849 zł) byłaby nieco wyższa. A tak wartość poszczególnych edycji jest dopasowana do propozycji konkurencji.

Różnica 400 zł między standardową a okrojoną edycją wynika z jednej rzeczy. Konsole dzielą ze sobą niemal tę samą specyfikacje, ale tańsza z nich nie ma na pokładzie odtwarzacza płyt Blu-ray.

 • CPU: 8-rdzeniowy z rodziny Zen 2 o taktowaniu 3,5 GHz
 • GPU: RDNA 2 o mocy 10,28 TFLOPS, 36 CUs, taktowanie rdzenia 2,23 GHz z obsługą ray-tracing
 • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6/256-bit o przepustowości 448 GB/s
 • Pamięć wewnętrzna: customowy dysk SSD 825 GB / dostępne dodatkowe złącze na dysk SSD (NVMe)
 • Wbudowany napęd: 4K UHD Blu-Ray (tylko w droższej wersji)

Specyfikacja PS5 ma być wystarczająca do uruchomienia gier w rozdzielczości 4K oraz 8K (ta druga będzie prawdopodobnie działać na zasadzie skalowania). W przypadku 4K producent obiecuje płynną rozgrywkę w 60 kl/s i w niektórych przypadkach 120 kl/s. Natomiast w wyższej rozdzielczości istnieje ryzyko, że większość gier optymalizowanych na PS5 będzie wyświetlane w 30 kl/s.

Jeszcze kilka miesięcy temu spekulowano o wyglądzie PS5. Aczkolwiek żadna z wizji nie była bliska obudowie zaprojektowanej w wersji konsumenckiej. Sony oderwało się od mocno geometrycznych kształtów z ostrymi krawędziami i postawiło na cechy futurystyczne. Ma się wrażenie, że konsola jest bardziej „kobieca”, a z pewnością potęguje to dostępna kolorystyka. Na początek PS5 zostanie wypuszczone na rynek w wersji białej. Aczkolwiek producent zaznaczył, że w niedalekiej przyszłości omawiany next-gen pojawi się w innych barwach, np. w czarnej.

Kiedy nastąpi wielka premiera PS5? Sprzedaż next -gena rozpocznie się już 12 listopada, ale dystrybucja będzie ograniczona do niektórych krajów (USA, Nowa Zelandia, Australia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk). Z kolei światową premierę urządzenia zaplanowano na 19 listopada.

Gdzie złożyć zamówienie przedpremierowe na PS5?

PlayStation 5 do zamówienia w Media Markt:

PlayStation 5 do zamówienia w Neonet:

PlayStation 5 do zamówienia w Media Expert:

PlayStation 5 do zamówienia w Empik:

Akcesoria PS5

Ponieważ wraz z konsolą PS5 zostaną wprowadzone nowe technologie haptyczne oraz silnik dźwięku 3D, nie wszystkie akcesoria z poprzedniej generacji będą kompatybilne. Jednym z wymogów uruchomienia nowych gier jak i obsługi aplikacji będzie korzystanie z kontrolera DualSense (DualShock 4 będzie wspierany wyłącznie w grach z PS4). Bez dedykowanych słuchawek również nie będzie można w pełni skorzystać ze wszystkich udogodnień. Na szczęście lista kompatybilnych urządzeń jest dość szeroka – z PlayStation 5 działać będą zarówno oficjalne kierownice, joysticki, kamery i sprzęt VR zakupione już wcześniej.

Akcesoria PS5 do zamówienia w Media Markt:

Xbox Series X i S – Cena, data premiery, specyfikacja, wygląd

Microsoft – w przeciwieństwie do Sony – zamierza z dywersyfikować swoją ofertę. Xbox X i Series S to dwie bardzo różne konsole. Już na przykładzie ich ceny zauważymy sporą rozbieżność – w Polsce Xbox Series X ma kosztować 2249 zł, a Xbox Series S 1349 zł. Tak więc celownik ustawiony jest zarówno na graczy z ograniczonym portfelem jak i miłośników chcących zakosztować pełni wrażeń.

Cena dwóch wersji konsol będzie proporcjonalna do wydajności urządzenia, ale również do wyglądu zewnętrznego i głównej cechy, jaką jest wbudowany odtwarzacz płyt lub jego brak.

Specyfikacja Xbox Series X:

 • CPU: 8-rdzeniowy z rodziny Zen 2 o taktowaniu 3,8 GHz
 • GPU: AMD RDNA 2 o mocy 12 TFLOPS, 52 CU z taktowaniem 1,825 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6
 • Pamięć wewnętrzna: 1TB SSD NVME
 • Wbudowany napęd: 4K Ultra HD Blu-ray
 • 1 port HDMI 3.1 Gen 1
 • Wymiary: 15.1 cm x 15.1 cm x 30.1 cm
 • Masa 4.45 kg

Specyfikacja Xbox Series S:

 • CPU: 8-rdzeniowy z rodziny Zen 2 o taktowaniu 3,6 GHz
 • GPU: AMD RDNA 2 o mocy 4 TFLOPS, 20 CU z taktowaniem 1,565 GHz
 • Pamięć RAM: 10 GB GDDR6, magistrala 128-bitowa
 • Pamięć wewnętrzna:  512 GB SSD NVME
 • 1 port HDMI Gen 2.1
 • Wymiary: 6.5 cm × 15.1 cm × 27.5 cm
 • Masa 1928 g

Biorąc pod uwagę wydajność XSX i XSS, można uwierzyć na słowo producentowi, że droższy model będzie wystarczający do grania w 4K ze stałą płynnością 60 kl/s. Odnotujmy również, że wspierana będzie rozdzielczość 8K, lecz na pewno ostrzejsze tekstury zostaną okupione spadkami fps-ów. Z kolei model XSS ma umożliwić uruchamianie starych jak i nowych tytułów w rozdzielczości 1080p w częstotliwości 60 kl/s, lecz bez aktywnej technologii ray-tracing.

 

Takie oto zestawy podzespołów zostaną zapakowane w odmienne obudowy. Z jednej strony najpotężniejsza konsola wśród next-genów w typowym, prostokątnym kształcie, który z łatwością można pomylić z lodówką. Ma to jednak swoje zalety. Series X jest znacznie szerszy od swojego budżetowego braciszka, co może pomóc w lepszej cyrkulacji powietrza. Ten drugi wyglądem i wielkością przypomina ustawiony w pionie odtwarzacz DVD lub wzmacniacz z charakterystycznym wylotem powietrza. Microsoft chwali się, że jest to najmniejsza w historii konsola Xbox. Nie zapominajmy, że jest ona pozbawiona czytnika płyt, więc w grę wchodzą tylko zakupy gier w wersji cyfrowej.

Który z przedstawionych modelów Xbox Series będzie lepszą inwestycją? Mamy jeszcze trochę czasu do namysłu, bowiem XSX i XSS zadebiutują na świecie 10 listopada.

Akcesoria Xbox Series

Porównując nadchodzącą generację Xbox Series do PS5, Microsoft może zaproponować użytkownikom o wiele szerszą kompatybilność wsteczną, nie tylko wobec gier, ale również akcesoriów. Wszystkie dedykowane słuchawki, pady, kamery i pozostały sprzęt z Xbox One będą rozpoznawane w systemie nowej konsoli i skorzystamy z nich w każdej grze, nawet w niezapowiedzianych jeszcze tytułach. Zakup nowych urządzeń także będzie znacznie przyjemniejszy i łatwiejszy dla użytkowników, ponieważ został uruchomiony program Design for Xbox. Od teraz wszystkie kompatybilne urządzenia z XSX oraz XO otrzymają specjalne nalepki informujące o bezproblemowej współpracy z konsolami Microsoft.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 79 reviews)
Excellent43%
Very good5%
Average3%
Poor1%
Terrible48%