PS5 zrobiło coś, czego żadna konsola nie dokonała od 20 lat

PS5 wchodzi w
Newsy PS5

PS5 to świetna konsola i potwierdzają to wyniki sprzedaży. Posiadaczy najnowszego sprzętu do grania od Sony znajdziemy na całym świecie, w tym również w Japonii, gdzie mimo wszystko króluje Nintendo. Okazuje się jednak, że piąta generacja kultowego sprzętu poradziła sobie w tym kraju równie dobrze. Co ważne, konsola pobiła pewien rekord, który był nienaruszony od 20 lat. O jaki wyczyn chodzi?

PS5 z rekordowym wynikiem w Japonii

Jaka konsola sprzedaje się najlepiej w Japonii? Jest to oczywiście Nintendo Switch. Mimo wielu lat na karku i małej mocy obliczeniowej hybrydowa konsolka od Nintendo nadal króluje w zestawieniach sprzedaży. Sprzęt nieustannie cieszy się dużą popularnością. Dowodzi temu liczba ponad 4 milionów egzemplarzy sprzedanych tylko w 2023 roku. Dokładniej mowa o 4,06 milionie sztuk, co stanowi genialny wynik, choć słabszy niż w 2022 roku. Wtedy konsola znalazła niemal 5 milionów nabywców. Łącznie w Japonii sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy tego sprzętu.

A co z PS5? Konsola Sony również zanotowała świetny wynik. W 2023 roku sprzedano jej w tym kraju aż 2,58 miliona sztuk. To prawdziwy rekord w historii tego sprzętu. Do tej pory najlepszy rok sprzedaży w Japonii (jeżeli chodzi o PlayStation) zanotowała „dwójka” jeszcze w 2004. Od tego czasu wyniku nie pobiło ani PS3, ani PSP czy PlayStation 4. Dopiero piąta generacja zdołała przekroczyć wysoki próg ustanowiony 20 lat temu. Marka ta jest niezwykle silna nawet na wymagającym rynku, a okres niedoboru produktu w sklepach ewidentnie dobiegł końca.

Zapewne zadajcie sobie pytanie – a co z Xboksem? Cóż, sprawa konsoli Microsoftu w Japonii nie należy do łatwych. Wielka korporacja rodem z USA nie ma co liczyć na rosnącą popularność, pozostając tam sprzętem zaskakująco niszowym. W 2023 roku sprzedano „zaledwie” 142 tysięcy sztuk. Łącznie Xbox Series X|S znalazł w Japonii nieco ponad pół milion nabywców. Jak na tak duży rynek wynik ten jest wręcz zaskakująco niski.

Konsola ta jednak nigdy nie była na dalekim wschodzie modna, popularna czy interesująca. Rynek ten od zawsze należał do Nintendo i w nieco mniejszym stopniu do Sony. Niewiele wskazuje na to, aby sytuacja miała się jakkolwiek zmienić.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie