Czy warto czekać na PlayStation 5 Pro i wstrzymać się teraz z zakupem konsoli?

PS5 Pro wydajniejsze o 227% | Newsy - PlanetaGracza
Felieton

Obecnie zastanawiając się nad kupnem PlayStation 5, gracze nie mają łatwego wyboru. Kupić obecną wersję konsoli? Poczekać kilka miesięcy i zdecydować się na mniejszą PS5 Slim? A może w ogóle odłożyć zakup na później, lokując pieniądze w PlayStation 5 Pro? Postaram się Wam nieco ułatwić wybór.

Po pierwsze ustalmy kilka faktów. Sony oficjalnie nie zapowiedziało PlayStation 5 Pro. Jest to więc model „w fazie spekulacji”. Biorąc jednak pod uwagę to, że poprzednie generacji konsol od Sony dostawały po kilku latach od premiery ulepszoną wersję, domyślamy się, że w przypadku „piątki”, nie będzie inaczej. Tym bardziej, że jest to naturalny krok w rozwoju produktu, którego cykl życia jest zaplanowany na około 8, a może i więcej lat. PS5 pojawiło się 3 lata temu na rynku. Zatem idąc wcześniejszą logiką Sony, wersja Pro powinna być w sprzedaży w 2024 lub 2025 roku. Byłby to mniej więcej półmetek życia obecnej generacji – czas w sam raz na odświeżenie.

Drugi fakt jest taki, że Sony zaprezentowało tydzień temu PlayStation 5 Slim. Konsola będzie mniejsza, ale też ciut droższa od obecnego modelu. Nic w tym dziwnego, za nowości trzeba płacić. Ponadto sprzedawana teraz wersja, ma zostać w przyszłości całkowicie zastąpiona „slimką”. A ta z kolei będzie dostępna od 10 listopada. Co jednak ważne, jest to data wydania wyłącznie dla rynku USA. Europa jeszcze czeka na potwierdzenie dnia, ale pewnie Sony będzie chciało wrzucić tę wersję do sprzedaży jeszcze przed Świętami.

Czy zatem warto czekać na PlayStation 5 Pro w takiej sytuacji? To zależy, a jak to zwykle bywa, punktem odniesienia niech będą punkty siedzenia.

Nie mam żadnej konsoli. Co zrobić?

W takim przypadku jeśli wiesz, że koniecznie potrzebujesz sprzętu do grania tu i teraz, nie wahaj się i po prostu kup PlayStation 5 w obecnej wersji. Jest mnóstwo gier, w które można pograć, jest subskrypcja PS+, która daje dostęp do setek produkcji itd. Nie ma na co czekać, bo jeśli będziesz zwlekać, kupka wstydu będzie się tylko powiększać. Dobra rada? Jeśli nie zależy Ci na nieco mocniejszej wersji Pro i tym samym liczba klatek animacji nie jest dla Ciebie istotna, bierz nowe PS5, szukając okazji w polskich marketach. Tych teraz będzie sporo, bo sieci na pewno będą robić wyprzedaże przed nadchodzącą wersją Slim. Natomiast jeśli te klatki na sekundę są dla Ciebie istotne, kup używane PS5 i sprzedaj za rok lub dwa, kiedy już Pro będzie na rynku. Dużo na tym nie stracisz, a jeśli inflacja nadal będzie rosnąć, pewnie wyjdziesz na zero.

Mam PlayStation 4, czy warto wymienić na PS5 teraz, czy czekać na Pro?

To ja może tutaj posłużę się własnym przykładem. Niecałe 10 lat temu kupiłem PlayStation 4, po czym przesiadłem się na wersję Pro. Ani pierwszego, ani drugiego zakupu nie żałuję. Co prawda pomiędzy Pro a zwykłą wersję nie było ogromnych różnic – wszak to ciągle ta sama generacja, to jednak większą liczę klatek i wyższą kulturę pracy, dało się odczuć. Potem nadszedł czas premiery PS5 i tutaj stałem się jej posiadaczem w zasadzie w dzień debiutu. Na początku nie czułem skoku jakości i myślę, że wiele osób może to potwierdzić. Natomiast obecne gry, już bardziej dopracowane etc., wyglądają znacznie lepiej od tych sprzed trzech lat, a już na pewno od swoich odpowiednik z PS4.

Zatem jeśli masz PS4 to tak, warto przesiąść się na PS5, zwłaszcza że wiele nowych produkcji, przestaje się ukazywać na poprzedniej generacji. I dobrze zrobić to już teraz, bo po co czekać? Jeśli masz pieniądze przeznaczone na zakup nowej konsoli, śmiało. Oczywiście nadal otwarte pozostaje pytanie, czy kupić obecną wersję, czy PS5 Slim, a może czekać na Pro? Slim będzie dobrym wyborem, jeśli masz średniej klasy telewizor i nie interesuje Cię 120Hz w przyszłości (bo umówmy się, obecnie gier wspierających 120Hz można szukać ze świecą – a raczej w 120Hz w większości produkcji, będzie celować PS5 Pro). Także jeśli wiesz, że z obecnym sprzętem pozostaniesz przez kolejne lata, „slimka” jest dla Ciebie. Natomiast chcąc wycisnąć maxa z obecnej generacji, warto będzie zaopatrzyć się w przyszłości w PS5 Pro, ale w międzyczasie, aby też nie tracić niepotrzebnie pieniędzy, rozejrzyj się za używaną zwykłą „piątką”. Podobnie jak w pierwszym przypadku, wiele na tym zakupie nie stracisz, jeśli zdecydujesz się na wymianę sprzętu na lepszy za rok czy dwa lata.

Mam PlayStation 5, czy wymienić na Slim albo czekać na Pro?

Umówmy się, wymiana PS5 na wersję Slim jest kosmetyczna. Jesteś estetą? PS5 zajmuje Ci za dużo miejsca? Jesteś gadżeciarzem i chcesz wszystko co najnowsze? Dobra, wymieniaj obecny model na Slim i po problemie. W przeciwnym razie, zostaw swój zasłużony sprzęt na miejscu i poczekaj na prezentację PlayStation 5 Pro i dopiero wtedy zdecyduj, czy warto zrobić przesiadkę.

Mam nadzieję, że tym krótkim tekstem pomogłem co poniektórym w podjęciu wyboru. Chętnie też pogadam na ten temat w komentarzach pod tekstem, zatem śmiało zadawajcie pytania! Możemy porozmawiać o samych konsolach, polecanych grach i nie tylko, do czego gorąco zachęcam!

Źródło zdjęcia: wizualizacja z YouTube kanał Technizo Concept. Nie przedstawia modelu PlayStation 5 Pro, które na czas tworzenia tego tekstu, nie został jeszcze zaprezentowany.

Robert Ocetkiewicz
O autorze

Robert Ocetkiewicz

Redaktor
Z grami związany już prawie 30 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było na Pegasusie. Specjalizuje się w grach wyścigowych i akcji, ale nie stroni też od strategii ekonomicznych. W swojej karierze recenzował na łamach serwisów takich jak Interia i Onet oraz publikował w magazynie o grach PlayBox.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie