Przepadł kawał historii gier. Ukraińskie muzeum retro zbombardowane

Muzeum retro komputerów i gier wideo - Ukraina - Mariupol - flaga Ukrainy
Retro

Wojna w Ukrainie i haniebne ataki Rosji uderzają nie tylko w cywili i wojsko, ale także w obiekty kultury. Ukraińskie muzeum retro komputerów i gier wideo w Mariupolu przestało istnieć.

Na temat tego przykrego wydarzenia poinformował sam właściciel obiektu – Dmitrij Czerepanov. Od przeszło 15 lat zajmował się zbieraniem oraz odnową wszelkich okazów historii technologii i gamingu. Tego poniedziałku za pośrednictwem konta na Facebooku it8bit Club przekazano informacje potwierdzające dzisiejsze wydarzenie.

Salut dla retoromaniaków!
No to już po wszystkim, nie ma już Mariupolskiego muzeum retro komputerów i gier. Z mojej kolekcji, którą gromadziłem przez 15 lat, pozostał tylko fragment wspomnień na stronie FB, stronie internetowej i radiu muzeum.

Postaram się nadal prowadzić stronę i stację radiową RetroBit, ale życie będzie miało teraz zupełnie inne priorytety.
Nie ma mojego muzeum ani domu. I to boli, ale na pewno się z tym pogodzę i znajdę nowy dom!

– pisze Dmitrij Czerepanov na Facebooku

Całe szczęście, że Dmitrijowi nic się nie stało, choć nie jestem w stanie sobie wyobrazić tego, jakbym zachował się w jego sytuacji. Jednak właściciel nieistniejącego już obiektu wydaje się być dobrej myśli, o czym świadczy ostatni fragment jego wypowiedzi.

Kolekcja w nieistniejącym już muzeum była liczona w liczbie około 500 eksponatów. Obecnie z tego wszystkiego nic nie pozostało, a ewentualne odbudowanie zbiorów na pewno zajmie kolejne lata.

Fotografia: It8Bit Club

Michał Wieczorek
O autorze

Michał Wieczorek

Redaktor
Od najmłodszych lat pasjonat game devu i miłośnik gier Nintendo. Oprócz tego hobbistycznie kolekcjonuje dużo niepotrzebnych, geekowskich gadżetów. Co drugi weekend student game designu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie