Laptop do gier? Oto jak wybrać ten najlepszy model

Laptop do gier? Oto jak wybrać ten najlepszy model
Polecamy Poradniki

Niektóre gry korzystają w dużej mierze z CPU, ale dla zdecydowanej większości najważniejszy jest układ graficzny (GPU). Chcesz kupić laptop do gier? Zwracaj uwagę przede wszystkim na to, jaką ma grafikę.

Większość laptopów gamingowych, które znajdziemy na rynku, ma obecnie układy Nvidii – GeForce GTX lub RTX. Najnowsze układy GPU to RTX z serii 20 Super, takie jak 2070 Super i 2080 Super. Jeśli zaś chodzi o AMD, tutaj możemy liczyć głównie na serię Radeon RX 5000M, z czego modele RX 5500M to grafiki budżetowe, a RX 5600M i RX 5700M trafiają do bardziej wydajnych laptopów. Oczywiście wybór zależy najbardziej od budżetu, jakim dysponujemy, natomiast laptopy do gier, czy tak zwane gamingowe, można podzielić na trzy segmenty:

  • Dla mniej wymagających graczy: jeśli nie musimy grać na najwyższych ustawieniach wizualnych, możemy zdecydować się na laptopa z układem GTX 1650 lub RX 5500M. Będzie można grać we wszystkie dostępne tytuły, ale często ustawienia graficzne trzeba będzie ustawić na średnie.
  • Dla bardziej wymagających graczy: w tym segmencie znajdziemy laptopy z układami RTX 2060, które pozwalają grać w większość gier na najwyższych ustawieniach. Jeśli chcemy korzystać też z wirtualnej rzeczywistości, RTX 2060 jest uważany za niezbędne minimum do współpracy z HTC Vive czy zestawem Oculus Rift. Jeśli chodzi o AMD, w średnim segmencie oferowane są modele z układem RX 5600M, niemniej nie jest on tak wydajny jak grafika Nvidii.
  • Dla najbardziej wymagających graczy i fanów VR: lubisz wirtualną rzeczywistość, a jeśli masz grać w gry, to tylko na najwyższych ustawieniach wizualnych? Jeśli tak, laptopy z RTX 2070 będą zadowalające, a te z RTX 2080 lub RTX 2080 Ti zapewnią bezkompromisowe możliwości w VR i najnowszych grach. Trzeba być jednak gotowym na to, że laptopy z tego przedziału są bardzo drogie – np. Acer Predator Helios z układem RTX 2080 i ekranem Full HD to koszt ok. 12 000 zł, a MSI GT76 z tą samą grafiką, ale z ekranem 4K – 18 500 zł.

Laptop gamingowy MSI GT76 za jedyne… 18 500 zł

Jaki laptop do gier? Zwróć uwagę na wyświetlacz

W laptopie do gier bardzo ważnym elementem wyposażenia jest ekran – zwłaszcza jeśli nie planujemy podłączać do niego monitora zewnętrznego. Oto najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę:

Rozmiar: laptopy gamingowe mają zwykle 15- lub 17-calowe ekrany. Tutaj wszystko zależy tak naprawdę od nas i naszych preferencji, ale pamiętajmy, że im większy ekran, tym cięższy laptop.

Rozdzielczość: ekrany w laptopach gamingowych pracują zwykle w trybie 1920 x 1080. Obecnie raczej nie ma modeli z mniejszymi rozdzielczościami, ale jeśli takie znajdziemy – nie warto ich kupować. Ważne: jeśli chcemy kupić laptopa z układem RTX 2070 lub lepszym, wówczas warto wybrać ekran pracujący domyślnie w trybie 2560 x 1440. Na rynku znajdziemy też modele z ekranami 4K (3840 x 2160), ale jeśli będziemy chcieli grać w takich ustawieniach i z ray-tracingiem, prawdopodobnie i tak trzeba będzie obniżyć detale graficzne. Zdecydowanie polecamy tryb maks. 2560 x 1440.

Częstotliwość odświeżania: większość laptopów oferuje tryb Full HD i odświeżanie 60 Hz. Dla wielu graczy to wystarczająco dobre parametry, niemniej warto zauważyć, że niektórzy producenci oferują laptopy z odświeżaniem 144 lub 240 Hz. Jeśli więc zależy nam na takich parametrach, warto wiedzieć, że na rynku są odpowiednie modele. Ale uwaga: nie oczekujmy wyższego odświeżania niż 60 Hz na ekranach 2560 x 1440 lub 3840 x 2160. Wysokie odświeżanie w przypadku laptopów znajdziemy tylko w ekranach Full HD.

Obsługa dotykowa: nie i jeszcze raz nie. Ekrany dotykowe nie są potrzebne w laptopach gamingowych. Ich obecność może natomiast znacznie skracać czas pracy, a dodatkowo są one zwykle dość błyszczące, co utrudnia rozgrywkę.

Laptop do gier z technologią Nvidia G-Sync lub AMD FreeSync? Jak najbardziej. niektóre laptopy obsługują technologie Nvidii lub AMD, które synchronizują ekran z układem graficznym, sprawiając że rozgrywka jest bardziej płynna (nie ma efektu ghostingu lub tearingu). Jeśli chcemy podłączyć do laptopa gamingowy monitor, rozwiązania te są mile widziane.

W laptopie do gier ważne jest też CPU, pamięć i dysk

Poza GPU i ekranem są jeszcze inne komponenty, które mają znaczenie w przypadku laptopa do gier. Co się przyda:

CPU: im wydajniejszy, tym lepiej, a do gier procesor musi być naprawdę wydajny. W praktyce oznacza to, że warto zdecydować się na Core i7 lub lepszy. Trzeba jednak podkreślić, że od procesora zdecydowanie ważniejszy jest układ graficzny, więc lepiej wybrać np. laptopa z procesorem Core i5, ale lepszą grafiką, niż z Core i7, ale gorszą grafiką.

Pamięć RAM: gry mogą wymagać dużej ilości RAM, więc zdecydowanie warto wybrać laptopa, który ma minimum 8 GB, a najlepiej – 16 GB. Jeśli nie możemy kupić laptopa z 16 GB, zawsze możemy dokupić pamięci w przyszłości. RAM to jeden z tych komponentów, które można w laptopach wymieniać (w przeciwieństwie do np. procesora).

Dysk: podobnie jak RAM, dyski również można wymieniać, więc nie musimy od razu decydować się na możliwie najszybszy i największy nośnik danych. Tańsze laptopy do gier będą mieć tradycyjny dysk twardy (HDD), a droższe – nośnik SSD, który wykorzystywany jest do rozruchu (przyspiesza uruchamianie komputera i aplikacji) i jest mało pojemny, oraz dysk twardy na magazynowanie danych (np. będzie to zestaw SSD 128 GB + HDD 1 TB). Oczywiście najlepiej wybrać model z bardzo pojemnym SSD, ale takie nośniki są zwykle bardzo drogie.

Warto natomiast pamiętać o tym, że jeśli laptop ma dysk twardy, to powinien on oferować prędkość obrotową 7200 obr./min (zdarza się, że laptopy mają wolne dyski – 5400 obr./min).

Klawiatura: jeśli nie będziemy podłączać do laptopa monitora i zewnętrznej klawiatury, warto wybrać taki model, który ma naprawdę komfortową klawiaturę. Tutaj porada jest jedna: trzeba po prostu korzystać z danej klawiatury na miejscu i zdecydować, czy nam odpowiada, czy nie.

Bateria w laptopie do gier? Nie licz na długi czas pracy

Laptop do gier jest komputerem przenośnym tylko z nazwy. Nie oczekujmy, że tak wydajna maszyna będzie pracować na baterii przez 10 godz. lub dłużej, zwłaszcza gdy uruchomimy na niej wymagającą grę. Co więcej, aby uzyskać najwyższą wydajność, i tak trzeba będzie podłączyć laptopa do źródła zasilania. Inaczej mówiąc: jeśli chcemy kupić laptoap gamingowego, nie powinniśmy brać pod uwagę czasu pracy na baterii.

Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie