Jaki Windows do gier? Którą wersję wybrać w 2024 r.

Jaki Windows do gier wybrać
PG Exclusive Poradniki

Dla użytkowników, którzy korzystają z komputera przede wszystkim do rozrywki, decydujące znaczenie przy wyborze systemu operacyjnego ma maksymalizacja wydajności w grach. Czy rzeczywiście Windows 11 zapewnia lepsze wrażenia wizualne i płynniejszą rozgrywkę oraz silniejsze zabezpieczenia w porównaniu do poprzedniej wersji systemu operacyjnego? 

Jakie nowe funkcje dla graczy oferuje Windows 11?

Dla Windowsa 11 przewidziano kilka nowych rozwiązań, które pozytywnie wpływają na doznania z rozgrywki. Mowa o DirectStorage, Auto HDR oraz XBox Game Bar. Czego można od nich oczekiwać?

DirectStorage to technologia, która wspomaga komunikację między kartą graficzną o dyskiem twardym. Została zaprojektowana specjalnie z myślą o szybkich dyskach SSD i ma za zadanie pominąć CPU przy dekompresji danych odczytywanych w momencie ładowania zasobów gry. Dzięki temu procesor zostaje odciążony, ponieważ te zasoby trafiają od razu do pamięci RAM karty graficznej i to właśnie przez ten układ są dekompresowane. W praktyce oznacza to. m.in. krótszy czas loadingów, szybsze ładowanie tekstur i zniwelowanie tzw. stutteringu, czyli mikroprzycięć szczególnie uciążliwych w grach wymagających błyskawicznego działania, jak chociażby różnego rodzaju FPS-y. Przynajmniej na razie na rynku nie ma wielu gier, które mogłyby skorzystać z DirectStorage, ale w przyszłości z pewnością wymagających tytułów przybędzie. Jest to też dodatkowe ułatwienie dla developerów.

Nowy system Microsoftu wspiera też Auto HDR (ang. High-Dynamic Range) to udogodnienie, które pozwala na tryb gry HDR nawet wtedy, gdy dany tytuł oficjalnie go nie wspiera. W rezultacie gracze otrzymują lepsze wizualia, uzupełnione o więcej szczegółów i bardziej kontrastowe. Warunkiem, który pozwoli uzyskać lepsze efekty wizualne jest obsługa przez monitor trybu HDR. Bez tego uruchomienie funkcji będzie niemożliwe. Auto HDR można włączyć w łatwy sposób. Wystarczy w oknie “Ekran” wybrać opcje trybu HDR, a następnie przestawić Auto HDR jako “Włączone”.

Wreszcie, Windows Game Bar to aplikacja, która oddaje do dyspozycji kilka dodatkowych funkcji, jak np. udostępnianie i przechwytywanie ekranu czy rozmowy ze znajomymi. Wprawdzie nie wpływa na samą wydajność, ale uprzyjemnia i ułatwia rozgrywkę. Można go uruchomić prostym skrótem z klawiatury – przycisk Windows na ekranie + litera G na klawiaturze.

Jak prezentuje się wydajność w grach na Windowsie 11?

Czy dzięki wymienionym funkcjom Windows 11 zwiększy wydajność w grach? Jeśli masz nowy sprzęt wyposażony w kartę graficzną, która rzeczywiście pozwala na korzystanie z DirectStorage i monitor obsługujący Auto HDR, najprawdopodobniej zobaczysz poprawę wydajności i wizualiów w najnowszych tytułach, które wymagają dużych zasobów pamięciowych. Z kolei w starszych grach obraz będzie prezentował się ładniej. Nie oznacza to jednak, że poprawa będzie widoczna w przypadku każdej gry, a nawet jeśli wystąpi, nie musi być znaczna. Zwłaszcza w przypadku dobrze zoptymalizowanych tytułów, które i na starszych maszynach działały błyskawicznie, wzrost wydajności może okazać się niewidoczny, ponieważ będzie liczony w milisekundach.

Sprawdź minimalne wymagania sprzętowe dla tytułu i możliwości sprzętu!

Poprawa wydajności w grach dzięki DirectStorage wymaga spełnienia dwóch warunków:

  • tytuł musi wspierać tę technologię;
  • komputer musi być wyposażony w odpowiedni dysk i kartę graficzną.

Jeśli chodzi o pierwszy punkt, obecnie na rynku jest tylko kilkanaście tytułów, które pozwolą cieszyć się wyższą wydajnością. Zalicza się do nich m.in.: Synced, Forspoken, Diablo IV czy Forza Motorsport.

Z kolei wymagany Hardware to dysk SSD NVMe oraz karta graficzna obsługująca DirectX 12.0.

Czy można zoptymalizować Windows 11 pod gry?

Część niezależnych testów, które znajdziesz w sieci, sugerują, że porównanie wydajności w Windows 10 i 11 pokazuje, że starszy system sprawdza się…lepiej. Czy to możliwe? Winę za spadek wydajności w nowym OS mogą ponosić zabezpieczenia Windows. Chodzi przede wszystkim o funkcję izolacji rdzenia HVCI (tzw. funkcja integralności pamięci), czyli virtualization-based security (VBS). To dodatkowa warstwa, chroniąca procesory komputera przed złośliwym oprogramowaniem oraz atakami z zewnątrz. Izolacja rdzenia umieszcza procesory w specjalnej, odseparowanej przestrzeni, co może mieć wpływ na wydajność.

Z kolei wirtualna maszyna VMP to zaimplementowanie podstawowych funkcji wirtualizacji do systemu operacyjnego. Nie tylko zapobiega szkodliwej ingerencji w system, ale zapewnia też weryfikację sterowników systemu.

Obie funkcje mogą być wyłączone bezpośrednio z poziomu systemu. Wystarczy na pasku zadań wpisać:

  • Izolacja rdzenia, a następnie wybrać rekord i odznaczyć funkcję “Integralność pamięci”;
  •  Funkcje systemu Windows i wybrać spośród wyników “Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows”. W nowym oknie znajdziesz opcję “Platforma maszyn wirtualnych”, którą trzeba odznaczyć.

Obie funkcje można wyłączyć na czas rozgrywki i włączyć po jej zakończeniu. Włączona funkcja VBS może powodować zmniejszenie wydajności procesora nawet o 30%, ponieważ mocno go obciąża.

Optymalizacja gier z poziomu ustawień systemowych

Jeszcze jedną funkcją, która może poprawiać wydajność gier w Windows 11, jest tzw. Optymalizacja gier okiennych. W tym celu należy zmienić ustawienia grafiki, włączając “Optymalizację gier w oknach”. W “Preferencjach graficznych” przestaw suwak na “Wysoką wydajność”. Następnie wystarczy zapisać zmiany. Aby zaobserwować wzrost liczby klatek, tryb HDR czy zmienne odświeżanie, konieczne będzie powtórne uruchomienie gry.

Jak jeszcze można poprawić wydajność gier w Windows 11?

Nowe funkcje w Windows 11 oraz możliwość wyłącznie Core Isolation czy VBS to przydatne, ale nie jedyne rozwiązanie, które pozwalają na zwiększenie przyjemności płynącej z rozgrywki. O czym jeszcze warto pamiętać?

Producenci kart graficznych często oferują dodatkowe oprogramowanie, które daje dostęp do zaawansowanych funkcji układu GPU. W ten sposób można wymusić na karcie graficznej cięższą pracę.

Truizmem jest twierdzenie, że również sam system operacyjny obciąża procesor i grafikę. Jeśli planujesz grać w “ciężkie” tytuły, wyłącz dodatkowe efekty wizualne dla Windows 11 oraz zamknij aplikacje otwarte w tle, z których akurat nie korzystasz. Może to oznaczać nawet kilkuprocentowy skok wydajności.

Pamiętaj, że na wydajność procesora wpływa też program antywirusowy, z którego najprawdopodobniej korzystasz. Jeśli w trakcie rozgrywki zacznie on skanować system, może to dodatkowo obciążyć procesor, co odbije się na jakości rozgrywki. Aby tego uniknąć, warto sprawdzić harmonogram automatycznych skanowań.

Windows 10 czy 11 do gier? Który z nich wybrać?

Jeśli zdecydowałeś się zainstalować system Windows 10, pamiętaj, że firma Microsoft przewiduje możliwość jego bezpłatnej aktualizacji do najnowszej wersji. Dzięki temu możesz samodzielnie przeprowadzić porównanie obu systemów i sprawdzić, który z nich sprawdzi się lepiej w przypadku najnowszych (i najbardziej wymagających) tytułów, a który będzie wystarczający do nieco starszych gier.

Po zaktualizowaniu systemu otrzymasz dostęp do najnowszych funkcji optymalizacji. Aktualizacje dotyczą także zabezpieczeń, więc cyfrowa rozrywka stanie się bezpieczniejsza. Uaktualnienie nie ma żadnego wpływu na przechowywane na dysku pliki, z których nadal będziesz mógł korzystać.

Jeśli okaże się, że po aktualizacji systemu komputer nie spełnia Twoich oczekiwań, masz możliwość powrotu do poprzedniej wersji systemu. Producent deklaruje, że w przypadku większości systemów możliwy jest powrót do starej wersji w terminie 10 dni.

Nie jesteś pewien, czy warto przejść na najnowszą wersję “okienek”? Skorzystaj z darmowej aktualizacji, która jest tańszą alternatywą dla zakupu Windows 11.

Gdzie znaleźć nowy system operacyjny w dobrej cenie?

Niezależnie od tego, czy szukasz Windows 11 czy 10, kupując oprogramowanie, upewnij się, że nabywasz go od sprawdzonego dostawcy. Legalność oprogramowania jest ważna dla wszystkich użytkowników – nie tylko pozwala bezproblemowo korzystać z aktualizacji, ale także gwarantuje, że w trakcie korzystania z systemu nie pojawią się problemy z prawem.

W sklepie Soft360 znajdziesz Windows 10 oraz system Windows 11 w odsłonach przeznaczonych dla mniej i bardziej wymagających użytkowników.

Wybierając zakup w Soft360 możesz skorzystać z kompleksowego doradztwa przed- oraz pozakupowego i cieszyć się legalnym oprogramowaniem w atrakcyjnej cenie. Do każdego zakupu dołączany jest certyfikat legalności, który potwierdza, że z cyfrowego produktu można korzystać bezpiecznie, nie naruszając warunków licencji.

Źródło: Materiał powstał we współpracy z Soft360.

Robert Ocetkiewicz
O autorze

Robert Ocetkiewicz

Redaktor
Z grami związany już prawie 30 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było na Pegasusie. Specjalizuje się w grach wyścigowych i akcji, ale nie stroni też od strategii ekonomicznych. W swojej karierze recenzował na łamach serwisów takich jak Interia i Onet oraz publikował w magazynie o grach PlayBox.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie