FIFA 23

FIFA 23 to komputerowa gra o tematyce piłki nożnej będąca kontynuacją serii, która ma swoje początki w latach 90. Produkcja oferuje możliwość rozgrywania meczów za pomocą setek drużyn z całego świata, zarówno krajowych jak i klubowych. Gracz może wybierać spośród kilkudziesięciu prawdziwych stadionów. Liczne tryby rozgrywki pozwalają wciągnąć się w grę na wiele godzin. FIFA 23 oferuje zmagania dla pojedynczego gracza jak i ze znajomymi przez internet. Dodatkowe opcje jak Tryb Kariery oraz FUT stanowią jedne z najpopularniejszych wśród fanów wirtualnej piłki nożnej.


 • Tytuł gry: FIFA 23
 • Producent: EA Sports
 • Wydawca: Electronic Arts Inc.
 • Premiera: 30 września 2022 r.
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series, Switch
 • Klasyfikacja wiekowa: 3+
 • Tryby gry: single, multiplayer
 • Podobne gry: eFootball 2022

Wymagania sprzętowe:

Minimalne:

Zalecane:

Tryby rozgrywki

FIFA 23 oferuje 4 podstawowe tryby gry oraz kilka mniejszych. Najważniejsze z głównych to trybu kariery, FIFA Ultimate Team (FUT), Volta Football i Pro Clubs. Gracz może też rozgrywać serie pucharowe zarówno na poziomie Mistrzostw Świata jak i krajowych pucharach. W FIFA 23 pojawiły się dodatkowo opcje FIFA World Cup Qatar 2022 i FIFA Woman’s World Cup 2023 Australia i Nowa Zelandia 2023. Producent gry coraz bardziej promuje kobiece rozgrywki w swojej wirtualnej piłce nożnej.

 1. Tryb Kariery
 2. FIFA Ultimate Team (FUT)
 3. Volta Football
 4. Pro Clubs
 5. Liga Światowa
 6. Puchary
 7. Sezon online
 8. Mecze towarzyskie online
 9. Piłka nożna kobiet
 10. FIFA World Cup 2022
 11. FIFA Woman’s World Cup 2023 Australia i Nowa Zelandia 2023

W porównaniu do poprzedniej części, FIFA 23 daje możliwość wcielenia się jednego spośród 350 prawdziwych menadżerów. Na liście znaleźli się między innymi Pep Guardiola, Jürgen Klopp, Thomas Tuchel, czy Antonio Conte. Wymieniony tryb ma również kilka dodatkowych opcji, których wcześniej w grze FIFA 22 nie było. Chodzi o Playable Highlight, czyli skróty meczów i akcji. Tryb ten pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ gracz nie musi rozgrywać całego 90-minutowego spotkania, a jedynie jego kluczowy fragment.

Najpopularniejszych wśród graczy pozostają Tryb Kariery oraz FUT. Pierwszy pozwala rozwinąć się jako zawodnik, a drugi jako menadżer. Gracz tworzy zawodnika i dba o jego światową karierę, starając się grać w różnych klubach. Analogicznie jest w przypadku kariery menadżera.

FUT z kolei daje możliwość rozwijania własnej drużyny piłkarskiej. Głównym elementem jest pozyskiwanie nowych zawodników, którzy znajdują się w tak zwanych kartach (element losowości). W FUT popularne jest rozgrywanie meczów w trybach sieciowych za które dostaje się bardzo dużo punktów, które z kolei służą do kupowania kart z zawodnikami.

W kwestii trybów rozgrywki, istotnym elementem jest dodanie funkcji cross-play, która umożliwia wspólne granie w sieci posiadaczom PC, PS5 oraz Xbox Series S i X. Tym samym gracz mający na przykład komputer, może rozegrać mecz z osobą, która ma PlayStation 5 lub Xbox Series S bądź X. Niestety tej samej możliwości nie mają posiadacze konsol poprzednich generacji (PS4 i Xbox One).

Kluby, ligi i licencje

Twórcy FIFA 23 udostępnili graczom ponad 700 licencjonowanych drużyn piłkarskich (męskie i żeńskie). Do dyspozycji są te znane ze światowych lig, jak hiszpańska LaLiga, brytyjska Premier League, czy niemiecka Bundesliga. FIFA 23 oferuje aż 30 lig. Ponadto do gry powróciła po trzech latach włoska drużyna Juventus F.C., w której do niedawna grał Cristiano Ronaldo (obecnie jest piłkarzem Manchesteru United).

Wszystkie ligi piłkarskie w FIFA 23:

Triki

Sztuczki i triki w serii FIFA były zawsze jej mocnym elementem. W FIFA 23 są one jednak słabsze niż w poprzedniej części. Nadal jednak są bardzo użyteczne, jeśli chce się pokonać przeciwnika, czy to w akcjach jeden na jeden, czy z większą liczbą przeciwników na boisku. Ważne jest, aby w trakcie wykonywania trików, nie używać sprintu.

Kilka najpopularniejszych trików i sztuczek w FIFA 23:

Fałszywy strzał:
– PlayStation – kwadrat lub kółko + X
– Xbox – X lub B + A

Zwód ciałem:
– Szybkie wychylenie i od razu puszczenie prawej gałki analogowej (w lewo lub w prawo w stronę kierunku ruchu zawodnika). Działa na wszystkich platformach.

Przetoczenie piłki:
– Przytrzymaj prawy analog na pół sekundy w lewo lub w prawo. Działa na wszystkich platformach

Podwójna piętka:
– Przytrzymaj L2 (PlayStation) lub LT (Xbox), a następnie wykonaj fałszywy strzał (patrz wyżej)

Przydatny materiał wideo z trikami do FIFA 23:

Grafika

Najnowsza część serii FIFA działa w oparciu o technologię HyperMotion 2. Jak sama nazwa wskazuje, jest to ulepszona wersja poprzedniej wersji HP. Twórcy podkreślają, że w grze zastosowano tym samym uczenie maszynowe, dzięki czemu sztuczki, drybling, podania, składanie się do strzału, czy nawet interwencje bramkarzy, są jeszcze bardziej realistyczne. Gra również zyskała na wyglądzie i detalach zawodników. Dodatkowo lepiej niż w FIFA 22 prezentuje się murawa – źdźbła trawy poruszają się naturalniej, a całość prezentuje się dużo większe zagęszczenie.

Technologia HyperMotion 2 została zastosowana na PlayStation 5, Xbox Series S i X oraz na PC. W przypadku komputerów osobistych jest to nowość. W poprzedniej części nie w ogóle nie było wymienionej technologii. Posiadacze konsol poprzednich generacji, niestety nie uświadczą HyperMotion 2 ze względu na wyższe wymagania sprzętowe.

Muzyka

Od zawsze w serii FIFA muzyka odgrywała bardzo ważną rolę. Nie inaczej jest w przypadku FIFA 23. EA Sports wdrożyło ponad 100 utworów pochodzących z 34 krajów. To najbardziej globalna ścieżka dźwiękowa ze wszystkich odsłon gry. Pełna ścieżka dźwiękowa dostępna jest na Spotify, Deezer oraz Apple Music. Co ważne, jest ona różnorodna w zależności od trybu rozgrywki. Dla przykładu tryb VOLTA FOOTBALL zyskał więcej hip-hopowego brzmienia oraz elektroniki.

Wideo

Powiązane artykuły: