Wyciekła grywalna wersja anulowanej produkcji Duke Nukem. Można ją pobrać

Duke Nukem: Endangered Species wyciekło. Można nawet zagrać
Newsy PC

Duke Nukem: Endangered Species to anulowana gra z uwielbianym przez wielu graczy Księciem. Teraz jej grywalna wersja pojawiła się w internecie.

Dawno, dawno temu, jeszcze, gdy wydawało się, że Duke Nukem Forever wyjdzie i będzie dobrą grą, inne studio pracowało nad kolejną produkcją z Księciem. Było to Duke Nukem: Endangered Species, które ostatecznie nigdy się nie ukazało. Ciekawostką jest fakt, iż na jej zgliszczach deweloperzy opracowali coś podobnego, ale zupełnie innego.

Duke Nukem: Endangered Species możliwe do zagrania

Pewnie wielu graczy nie kojarzy Endangered Species, czyli niedoszłej gry od Action Forms, którą zapowiedziano po raz pierwszy w 2000 roku. Deweloperzy trudnili się dynamicznych FPS-ach i zasłynęli niegdyś popularną serią Carnivores, która opierała się na futurystycznym strzelaniu do dinozaurów. Ichniejszy Duke miał być w zasadzie duchowym jej następcą, ale zamiast dinozaurów – pojawić się miały dzikie i nieobliczalne zwierzęta (choć dinusie też były, spokojnie).

Gra jednak nigdy się nie ukazała, gdy pod koniec 2001 roku zaprzestano jej produkcji. Co ciekawe, powstałe dla produkcji assety zdecydowano się wykorzystać w Vivisector: Beast Within, czyli grze tak złej, że aż dobrej. Mimo wszystko Duke’a w takim wydaniu nigdy nie dostaliśmy. Aż do teraz.

Mówi się, że jedyna działająca kopia gry trafiła do twórcy wiki DN, użytkownika Nach0. Przeprowadził on niegdyś wywiad z głównym designerem Action Forms, a w nagrodę otrzymał jej kopię, choć podpisał umowę, wedle której ta nie mogła trafić do szerszego grona odbiorców. Coś się jednak zmieniło, bo w internecie pojawił się działający prototyp pozycji. Na Reddicie można znaleźć odpowiednie linki, a pierwsi użytkownicy już donoszą, że gra faktycznie działa.

Problem w tym, że w środku jest dość pusta, na mapach nie ma zbyt wielu przeciwników. To bardziej “beta” wersja samej mapy, ale w istocie da się w nią pograć. Z pewnością dla fanów Księcia jest to w zasadzie niemały skarb. Wątpię jednak, aby przełożyło się to na coś większego. Od czasu porażki Forever aura Duke’a znacznie osłabła, choć nie zdziwiłbym się, gdyby 3D Realms nie planowało czegoś nowego.

Co ciekawe, Endangered Species przemyślane było jako pierwsza część nowej serii, a “dwójka” miała otrzymać nawet tryb multiplayer. Jak widać – nie wyszło, choć możliwość polowania znanym bohaterem na oszalałe i niebezpieczne zwierzęta i tak jest całkiem intrygująca.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie