Cities Skylines 2 działa beznadziejnie. 20 klatek na RTX4090 to żart!

Cities Skylines 2
Newsy PC

Deweloperzy Cities Skylines 2 próbowali przygotować graczy na słabą optymalizację gry, ale to już jest chyba przesada. Okazało się, że ich najnowsza produkcja “działa” w 20 klatkach na sekundę na karcie RTX4090. Najpotężniejszy układ graficzny na rynku nie radzi sobie zbyt dobrze wysokimi ustawieniami graficznymi i rozdzielczością 4K. Aż chciałoby się zapytać — to jaka karta w takim razie będzie w stanie odpalić grę, skoro jest w tak złym stanie?

Optymalizacja Cities Skylines 2 to tragedia

Już od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że gra Cities Skylines 2 nie poszczyci się zbyt dobrą optymalizacją. Pecetowe wydanie gry jest w złym stanie, o czym informowali sami twórcy. Przygotowywali graczy na premierę, mówiąc, że nie dali rady odpowiednio przygotować tytułu na komputery osobiste. Zaznaczyli jednak, że z uwagi na rozwój gier oczywiste jest, iż wymagana będzie nowoczesna karta graficzna. Nie przewidzieli jednak, że takich układów na rynku chyba jeszcze nie ma.

Świadczy o tym wynik osiągnięty przez grę na wysokich ustawieniach graficznych i przy 4K na najpotężniejszych układzie NVIDII, czyli RTX4090. Mocna karta radzi sobie w zasadzie ze wszystkim, choć to najnowsza odsłona Cities Skylines rzuciła jej największe wyzwanie. Gra działa, ale w ledwie 20 klatkach na sekundę. I to przy całkowicie pustej mapie. Co będzie, gdy miasto się rozrośnie? Aż strach pomyśleć.

Inny przykład złej optymalizacji został przedstawiony na poniższym wideo:

Oczywiście można urwać kilka lub kilkanaście klatek przez zmianę ustawień. Dużo pomaga zmniejszenie głębi ostrości czy po prostu pogodzenie się z faktem gry w 720p. Nie jest to jednak coś, do czego przywykli gracze płacący za karty graficzne grube tysiące.

Obecnie twórcy mają pracować nad łatką, która upora się z technicznymi problemami. Pozostaje pytanie, czy uda im się jakkolwiek dostosować grę do popularnych konfiguracji. Słabe działanie na RTX4090 to jedno, a co ze znacznie słabszymi kartami, w które wyposażona jest większość pecetów? Może być z tym spory kłopot!

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie