Cena PS5 – ile zapłacimy za nową konsolę? Dwa skrajne stanowiska

Ostatnie dni przyniosły ze sobą sporo oficjalnych wieści na temat PlayStation 5. Nie wiadomo jednak, ile przyjdzie nam zapłacić za next-gena, a według wcześniejszych opinii cena PS5 może być… no właśnie. 

Konsole nowej generacji maja nas zachwycić grafiką i zaoferować bardzo duży skok mocy w porównaniu do obecnych systemów. PS5 ma zaoferować ray tracing i zostać wyposażone w podzespoły, które poradzą sobie z grami w 4K oraz wyświetlaniem obrazu nawet w jakości 8K. Pytanie – ile za to wszystko? Cena PS5 to największa niewiadoma, o której Sony nie mówiło i pewnie nie powie aż do pełnej prezentacji sprzętu, która ma nastąpić w przyszłym roku. Tylko raz usłyszeliśmy zapewnienie ze strony głównego architekta PlayStation 5, którym jest Mark Cerny, że cena będzie adekwatna do możliwości.

Cena PS5 będzie “atrakcyjna”

Mark Cerny mówił w kwietniu: Wierzę, że będziemy mogli wydać konsolę w sugerowanej cenie detalicznej, która będzie atrakcyjna dla graczy w świetle zaawansowanego zestawu funkcji konsoli.

Funkcje i możliwości nowej konsoli mają być naprawdę na wysokim poziomie. Procesorem PlayStation 5 będzie procesor Ryzen „Zen2” x86-64-AMD, 8 rdzeni / 16 wątków. Procesor będzie częścią dedykowanego układu/serca konsoli, w którym znajdzie się również miejsce na grafikę Radeon Navi 7nm RDNA. Next-gen ma posiadać ponadto specjalny moduł do przetwarzania dźwięku 3D oraz obsłuży ray-tracing i jak tłumaczy Sony, moduł do obsługi tej technologii będzie zintegrowany z GPU. Na pokładzie znajdzie się również szybka pamięć, prawdopodobnie będzie to GDDR6 RAM, która została już potwierdzona w przypadku Xbox Scarlett.

PS5 to również wsteczna kompatybilność, choć na razie nie wiemy, czy obejmie ona gry z PlayStation 4, czy może również pozwoli zagrać w tytuły z wcześniejszych generacji. Trzeba też pamiętać o dysku SSD, który ma znacznie skrócić czasy ładowania oraz nowym padzie DualShock 5, wyposażonym m.in. w poprawione wibracje, technologię dotykową czy triggery adaptacyjne, które mogą oferować różne poziomy oporu.

Brzmi imponująco, tylko jaka cena będzie “atrakcyjna” biorąc to wszystko pod uwagę?

PS5 – cena w pre-orderze w Media Markt

PROMOCJA – PlayStation Plus na 12 Miesięcy Subskrypcja (Poland) – 180.59 zł

Ponad dwa miesiące temu szwedzki oddział Media Markt zaskoczył umieszczeniem na swojej stronie karty produktu PlayStation 5. Ta nadal jest aktywna, a widoczna na niej cena może przyprawić o zawrót głowy. Szwedzi wycenili next-gena od Sony na 9999 szwedzkich koron, co w przeliczeniu na naszą walutę daje około 3960 zł. Karta produktu zawiera dopisek: Informacje o cenach i produktach są wstępne i mogą ulec zmianie. Wiadomo, że jest to zwykły placeholder i zapewne Szwedzi nie mają pojęcia, na ile Sony wyceni nową konsolę. Lecz ciekawe, czy sklep rzeczywiście jest bardzo daleko od ceny, którą ostatecznie usłyszymy.

Analitycy raz że drogo…

Analitycy starają się oczywiście rozgryźć Sony i snują swoje domysły odnośnie ceny PlayStation 5. Stanowiska poszczególnych analityków są niestety bardzo rozbieżne i widać, że każdy ma w zasadzie własną wizję na temat planów japońskiej korporacji.

Cena PS5 wyniesie około 800 dolarów, czyli w bezpośrednim przeliczeniu po obecnym kursie – lekko ponad 3100 zł. Taką wycenę next-gena od Sony przedstawił w lipcu Michael Pachter, analityk z firmy Wedbush Securities. Do tego musielibyśmy doliczyć cło, marżę sklepów, VAT oraz inne cuda i już mamy kwotę przekraczającą 4 tys. zł. W najlepszym razie (jeśli Sony dużo dołoży do interesu) na sklepowych półkach zobaczylibyśmy metkę 3499 zł.

Choć taka kwota może wydawać się nieco szalona, analityk twierdzi, że konsola będzie miała mocne podzespoły, zatem wycena sprzętu poniżej wspomnianego pułapu będzie bardzo trudna dla Sony. Pachter powiedział: Nie mam pojęcia, jak spodziewasz się tego za 300 lub 400 zielonych. Po prostu nie wiem.

Trzeba przyznać, że cena 800 dolarów za next-gena to naprawdę wysoki szacunek i podchodzimy do słów Pachtera z dużym dystansem. W pamięci mamy jeszcze nienajlepszy start PlayStation 3, który wynikał m.in. z wysokiej ceny sprzętu. Dopiero po jej obniżeniu oraz wydaniu ekskluzywnych produkcji (Uncharted, God of War, LittleBigPlanet, Ratchet & Clank, Gran Turismo, Heavy Rain) sytuacja zaczęła się poprawiać. Prezes Sony zapewniał rok temu, że PS5 nie powtórzy błędów PlayStation 3 i przejście na następną generację będzie gładkie. Ustanowienie zaporowej ceny za piątkę na pewno tego nie ułatwi, dlatego mamy nadzieję, że Michael Pachter mocno przestrzelił.

Z drugiej strony wiadomo jednak, że technologia kosztuje. Sony może dokładać do interesu po premierze PlayStation 5, by obniżyć cenę konsoli, lecz wiadomo też, że nie może rozdawać wszystkiego ostro po kosztach.

… a raz że tanio

Hideki Yasuda, analityk firmy Ace Research Institute, twierdził w lipcu, że Sony ustali cenę konsoli na poziomie 499 dol., co w przeliczeniu na naszą walutę daje lekko ponad 1950 zł. W takim przypadku moglibyśmy zobaczyć konsolę na sklepowych półkach w Polsce pewnie w granicach 2499-2999 zł.

Ile jesteście skłonni zapłacić za PlayStation 5?

I to jest podstawowe pytanie, na które musi sobie odpowiedzieć Sony, by nie przestrzelić i nie spalić premiery sprzętu. To jak, ile możecie wyciągnąć z portfela, by nie czuć, że przepłacacie za te wszystkie wspomniane bajery?

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: