Wygląda na to, że Barbarian to jeden z najlepszych horrorów roku. Ma potencjał na zostanie „klasykiem”

Barbarian to jeden z najlepszych horrorów tego roku - twierdzą krytycy
Baza filmów Filmy Filmy i seriale Newsy Newsy

Barbarian od Zacha Creggera jest powszechnie chwalone w recenzjach. Film określany jest jako jeden z najlepszych horrorów 2022 roku.

Przed premierą o Barbarian było dość cicho. Jasne, mamy na pokładzie sporo znanych nazwisk. Za film odpowiadają choćby producenci To czy Klątwy, a w rolach głównych znajdziemy Billa Skarsgarda i Georginę Campbell. Reżyserem został debiutujący w tej roli Zach Cregger i wygląda na to, że ma on nie tylko spory talent, ale też i mnóstwo pomysłów na to, jak eksploatować gatunek horroru.

Film opowiada o młodej kobiecie, która przyjeżdża do Detroit na rozmowę o pracę. Postanawia zarezerwować nocleg w domu osoby prywatnej. Na miejscu spotyka jednak innego najemcę, ale obydwoje nie zostali poinformowani o podwójnym bookingu. Teoretycznie możemy zgadywać, do czego to zmierza. Wychodzi jednak na to, że i tak powinniśmy przygotować się na niespodziewane. Wedle recenzentów, film potrafi zaskakiwać na każdym kroku.

Barbarian zostanie kultowym klasykiem?

W serwisie Rotten Tomatoes obraz ma obecnie ocenę 94% „świeżości”, co oznacza taką właśnie część pozytywnych opinii. Na Metacritic średnia wynosi na ten moment 80/100, co jest dość wysoką oceną jak na horror. I jest to dość niespodziewane, bo mimo wszystko o filmie było stosunkowo cicho przed premierą. Recenzenci nie mogą jednak wyjść z podziwu i chwalą w zasadzie każdy element – budowanie napięcia, fabularne zawirowania i zdjęcia oraz muzykę.

Cregger niemal przez cały czas pozostaje o krok przed widzami, wymyślając fabułę, która sprawia wrażenie matrioszki narracyjnej.

– opisuje Sarah Tai-Black z TheGlobeAndMail

Ma potencjał, by stać się kultowym klasykiem i jednym z tych „horrorów z polecenia” jak The Blair Witch Project, The Babadook czy Get Out.

– chwali Paul McGuire Grimes z Paul’s Trip to the Movies

W mrożącej krew w żyłach scenerii Airbnb, Barbarian wykorzystuje wiele prawdziwych scenariuszy i lęków, aby uwolnić kilka naprawdę przerażających rzeczy. Nie jest to „Get Out”, ale jest to cholernie dobra zabawa – i ma coś do powiedzenia.

– czytamy w recenzji w IndieWire

Czyli jest strasznie, nieco zabawnie, pomysłowo i przede wszystkim – dość oryginalnie. Choć niektórzy zarzucają Barbarianowi „absurd” czy „podrabianie Get Out”, zdecydowana większość opinii wychwala film. Na ten moment nie ma informacji na temat premiery w Polsce.

Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie