Aktualizacja PS5 z ekspresowym graniem, czy to funkcja dla PS6? Sony ma ciekawy pomysł

PS5-Dualsense
Newsy PS5

Choć już teraz możemy zacząć granie, zanim wszystkie pliki trafią na dysk naszej konsoli, Sony szykuje coś jeszcze lepszego. Możliwe, że nowość wprowadzi jedna z przyszłych aktualizacji PS5.

Wyobraźcie sobie sytuację, że nie musicie czekać na pobranie dużej części plików, zanim odpalicie oczekiwaną grę, która właśnie ma swoją premierę na PS5. Po prostu klikasz „instaluj” i niemal od razu zaczynasz zabawę. Sony już myśli o takim rozwiązaniu, na co wskazuje jeden z patentów, zgłoszony przez firmę w sierpniu zeszłego roku. Dopiero teraz został on dostrzeżony i omówiony na forum NeoGAF.

Aktualizacja PS5, czy nowa funkcja dla PS6?

Patent sprowadza się do tego, że plik z grą ma być dzielony na wiele mniejszych części. Żeby rozpocząć rozgrywkę, wystarczy załadowanie pierwszego, podczas gdy kolejne będą się dyskretnie pobierać w tle. Każdy „fragment” pobranego pliku będzie miał własne „informacje o czasie odtwarzania”. Może to oznaczać, że poszczególne „kawałki” będą miały różne rozmiary. Widać, że pomyślano tutaj o tym, ile czasu powinno nam zająć przejście pobranej części gry i kiedy powinny załadować się kolejne.

Szykuje się zatem przemyślany system z priorytetami dla poszczególnych plików, a nie pobieranie całości prostą ścieżką od A do Z. Ciekawe tylko, czy opisywana funkcja zostanie wprowadzona na konsoli PS5. A może będziemy musieli na nią poczekać aż do PlayStation 6? Już teraz pliki z grami potrafią być ogromne, zatem bardzo możliwe, że Sony jednak zdecyduje się wprowadzić nowość na obecnej generacji.

Niewykluczone też, że to PS5 Pro otrzyma nową funkcję z patentu. Społeczność PlayStation ma spore oczekiwania co do mocniejszej wersji PlayStation 5. Niedawno jedną z dedykowanych modelowi Pro funkcji sugerował slajd z nadchodzącej gry Marvel’s Wolverine. Kto wie, co Sony jeszcze „dołoży” do nowej konsoli. Przypominamy, że według niepotwierdzonych wieści ma być ona nawet 60 procent mocniejsza od podstawowego modelu.

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie