Nastanie koniec konsol, bo młodsze pokolenia wolą PC i smartfony – twierdzi były szef Xbox

To już koniec konsol - twierdzi były szef Xbox | Newsy - PlanetaGracza
Newsy PC PS4 PS5 Rozrywka Switch Technologie Xbox Series XOne

Peter Moore, były szef marki Xbox nie zawędrował tak daleko, aby stwierdzić, że to już koniec konsol, ale jego zdaniem trzeba się nad tym mocno zastanowić.

Peter Moore to jedna z ikon gamingu, która w latach świetności marki Xbox pomogła zdobyć jej uznanie i miliony sympatyków na całym świecie. Teraz w rozmowie z IGN podzielił się swoimi przemyśleniami dotyczącymi przyszłości grania na konsol.

Zmierzch konsol nastanie? Szef Xbox nie jest pewny

Jeżeli ktoś ma wiedzieć coś na temat kondycji obecnego rynku konsol i gamingu w ogóle, to z pewnością jest to Peter Moore. Były szef Xbox pomagał zachęcić graczy do przesiadki na sprzęt i gry “zielonych” już wiele lat temu. I nawet wtedy firma obawiała się, że koniec ery konsol jest coraz bliższy. W okolicach premiery Xbox 360 Microsoft zastanawiał się nad tym, czy nowe telewizory nie będą miały “chipów” pozwalających na gaming bez dodatkowego sprzętu. Tak się jednak nie stało, a marka cieszy się sporym uznaniem do dziś.

Aktualnie można myśleć, że to idealny moment na zakup konsol. Sprzęt od giganta z Redmond opłaca się choćby ze względu na szalenie bogatą ofertę Game Pass, a w przyszłości zjawisko “ekskluzywności” ma tracić na znaczeniu. Coraz więcej gier od różnych wydawców zacznie trafiać na kolejne sprzęty. Moore nie uważa jednak, aby giganci branży mogli spać spokojnie.

Gen Z nie chce konsol?

Były szef Xboksa twierdzi, że pokolenie Z odchodzi od grania na konsolach. Dzieci w dzisiejszych czasach chcą “bodźców wielkości przekąski”, takich jak krótkie filmiki w internecie. Popularność zdobywa streaming filmów i seriali, a urządzenia przeznaczone do jednej rzeczy są “staroświeckie”. Jego zdaniem rozrywka trafiła z salonu do sypialni, gdzie siedzi się ze smartfonem i korzysta z dobrodziejstw technologii.

A co my robimy? Cóż, nie jesteśmy już w salonie. Wróciliśmy do sypialni z naszymi influencerami YouTube, naszymi twórcami TikTok i chodzi o treści na żądanie […] Generacja Z nadchodzi i mówi: “Dlaczego muszę wydawać cztery lub pięć stów na niestandardowy sprzęt do gier, skoro mam smartfona, komputer PC lub Mac i mogę tam robić rzeczy za pomocą całkiem przyzwoitego kontrolera?”.

– zastanawia się Peter Moore

Nie pokusił się o pójście tak daleko, jak jednoznaczne przyznanie, że era konsol dobiega końca. Uważa jednak, że “zmierzch” faktycznie może nadchodzić, ale to sprawa, nad którą powinni zastanawiać się ludzie u władzy w Microsoft, Nintendo czy Sony. “Co takiego potrafi PS6, czego nie potrafi PS5, co sprawiłoby, że ludzie przeskoczyliby z PS5, lub to samo z Xboxem, to samo ze Switchem, prawda? Broń Boże, żeby to było tylko przyrostowe” – punktuje były szef gamingowej marki Microsoftu.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie