Microsoft może skończyć z branżą gier wideo, jeżeli ten scenariusz stanie się faktem – przyznaje szef Xbox

Xbox może skończyć z branżą gier, jeśli XGP przekona za mało graczy
Newsy PC Xbox Series XOne

Szef Xbox bez ogródek przyznał, że Microsoft może skończyć swoją działalność na polu gier wideo. Stanie się to, jeżeli Xbox Game Pass przekona za mało graczy.

Wyobrażacie sobie sytuację, w której marka Xbox dosłownie umiera, a Microsoft przestaje zajmować się grami wideo? Taki scenariusz zarysował nam Phil Spencer, zgodnie z wyciekiem wewnętrznych dokumentów w postępowaniu FTC. W trakcie jednego ze spotkań prawnik FTC spytał szefa Xbox o to, czy zgadza się z prognozami widocznymi na poniższym slajdzie.

Microsoft kończy z Xbox?

Slajd pokazuje wewnętrzne prognozy firmy, zgodnie z którymi baza użytkowników subskrypcji Xbox Game Pass poza konsolami przekroczy 100 milionów użytkowników na przełomie roku fiskalnego 2029 i 2030. Wedle prognoz, stanie się tak dzięki znacznemu wzrostowi rynku usług w chmurze i komputerów osobistych. Spencer nie odpowiedział jednak tak, jak moglibyśmy się spodziewać.

Nie wierzę, że tak będzie wyglądał przyszły biznes Xbox. Jest to prezentacja naszej organizacji zajmującej się urządzeniami dla zespołu kierowniczego ds. gier, więc jest to pogląd zespołu, który jest upoważniony do budowania naszego sprzętu na temat tego, jak będzie wyglądał przyszły biznes. Mogę śmiało powiedzieć, że jeśli nie poczynimy większych postępów poza konsolami, wycofamy się z branży gier. Gdyby tak się stało, nie sądzę, byśmy nadal działali w tej branży.

– wyjawił Phil Spencer

Szef wydziału Xbox dodał później, że „do roku obrotowego ’26, ’27 powinniśmy być na tej pozycji, albo będziemy musieli podjąć inną decyzję biznesową.” Z jednej strony wydaje się to niemal niemożliwe, ale przecież to sam Spencer, prawda? Niby tak, ale możemy przypuszczać, że dość mocno puścił wodzę fantazji. Cała konwersacja pochodzi z postępowania FTC, które rozważało przejęcie Activision Blizzard. Microsoft chciał więc pokazać, że kupno tej firmy pomogłoby ich strategii rozwoju na polu gier mobilnych i w usługach chmury. Jeżeli tak by się nie stało, wątpię, aby Xbox faktycznie mógł zniknąć. I tak wyraźnie pokazuje to jak kluczową funkcję pełni tu Game Pass.

To tylko kolejne z wielu przecieków związanych z Microsoftem. Poznaliśmy plany na 10. generację konsol, nowe gry Bethesdy i wiele więcej.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie