Własny serwer dla gracza. Komu i do czego tak naprawdę może się przydać?

Gracz grający na komputerze w tanie gry
PG Exclusive Poradniki

Grasz w sieci ze znajomymi? A może tworzysz własną grę lub streamujesz do tysięcy widzów? Jeśli tak, to obok tych rozwiązań nie możesz przejść obojętnie.

Moja zabawa z grami zaczęła się jakieś 30 lat temu, kiedy w polskich domach królowały takie sprzęty jak Commodore 64, ZX Spectrum, Atari, Amiga, czy Pegasus. Wiedzą o tym jak przejść poziom w Another World czy wykonać fatality w Mortal Kombat, czerpało się z gazet typu Secret Service lub od znajomych. Dziś wiedza i treści są zdigitalizowane, a gry na dobre zadomowiły się w internecie. Tak samo zresztą jak my sami.

Przy okazji nie do poznania zmieniła się społeczność graczy i twórców gier. Jeśli ty tak samo jak ja należysz do tego grona, koniecznie sprawdź do czego może ci się przydać wirtualny lub dedykowany serwer. Okazuje się, że to świetne rozwiązanie zarówno dla grupki znajomych, którzy chcą na własnych zasadach i bezpieczenie grać w Counter Strike’a czy Minecrafta oraz do zastosowań profesjonalnych, w tym organizacji turniejów, czy nawet udostępniania i tworzenia własnej gry.

Hosting i serwer szyte na miarę

Wybór odpowiedniego hostingu lubi serwera nie jest łatwy i jak to zwykle bywa, zależy od potrzeb i zastosowań. Zacznijmy więc od początku i spróbujmy się zastanowić, na co powinien postawić zwykły gracz lub niewielka grupka znajomych. Tutaj z pomocą przychodzi prywatny serwer wirtualny, czyli tak zwany VPS. Charakteryzuje się przystępną ceną i ma elastyczne zasoby – można go dostosować do własnych potrzeb. Do czego tak naprawdę może się przydać?

Zastosowań serwera VPS jest bardzo dużo, a pierwszą podstawową dla gracza jest hostowanie gier. OVHcloud ma na przykład w swojej ofercie VPS, idealnie nadający się do wspólnego grania ze znajomymi. Zainstalujecie i skonfigurujecie na nim takie popularne gry jak: Minecraft, CS:GO, Valheim, Rust, Arma 3 DayZ i wiele innych. Powiecie jednak, że przecież można grać na serwerach publicznych. Owszem można, ale nie są one na pewno tak bezpieczne jak własny VPS. Ponadto mając wirtualny hosting, sami dostosujecie grę do swoich upodobań. W Minecrafcie ustawicie zasady gry, to jak będzie wyglądać świat i jakie nałożycie ograniczenia (na przykład brak latania). W CS:GO zorganizujecie turniej tylko dla swojej grupy znajomych, nie musząc się martwić, że ktoś obcy wtargnie i będzie psuć zabawę. To również świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą ćwiczyć grę i może po jakimś czasie, wskoczyć do profesjonalnej ligi. W Valheim z kolegi wrzucicie własne mody, tak samo zresztą jak w pozostałych grach. Ale wiecie co jest tutaj równie istotne?

W OVHcloud wasz serwer VPS jest zabezpieczony przed atakami DDoS, możecie go dowolnie skalować, macie automatyczne kopie zapasowe, więc dane po prostu są dobrze chronione. W końcu nic tak nie potrafi zdenerwować, jak fakt utraty wszystkich postępów budowanych przez wiele miesięcy a nawet lat. Ponadto w VPS ustawicie lokalizację Data Center, co przyda się do uniknięcia lagów, a także dokupicie IP dla innych graczy.

Ile za to trzeba zapłacić? Ceny VPS startują już od 22 zł netto miesięcznie (chociaż tutaj ceny się zmieniają). My polecamy dwa rozwiązania. Pierwsze to VPS Value – bardzo dobre na początek, kiedy chcecie sprawdzić usługę. Drugie z kolei kosztuje 47 zł netto miesięcznie (cena może być inna w zależności od aktualnej promocji), mowa o Essential, które dysponuje szybszym procesorem, dwukrotnie większą pojemnością dysku, większą przepustowością łącza i 4GB pamięci RAM zamiast 2 GB RAM jak w przypadku Value. Warto więc zastanowić się nad tą opcją. Zerknijcie poniżej na ofertę. VPS naprawdę kosztuje niewiele:

VPS
ValueEssential
ZAMÓWZAMÓW
Procesor1 vCore2 vCore
Pamięć2  GB4  GB
Storage40  GB SSD NVMe80  GB SSD NVMe
Przepustowość250 Mbps nieograniczony*500 Mbps nieograniczony*
Źródło: OVHcloud

Wskakujemy poziom wyżej

Wiecie już, do czego i komu może przydać się VPS. Czas więc przyjrzeć się opcji z półki o poziom wyżej, czyli serwerowi dedykowanemu. Jakie są między nimi różnice? VPS to tak naprawdę wydzielona wirtualna moc obliczeniowa i przestrzeń w chmurze, co ma swoje zalety. Wirtualizacja pozwala płynnie skalować, czyli dodawać zasoby, takie jak przestrzeń dyskowa lub zwiększać moc, przechodząc na wyższą ofertę. Serwer dedykowany to z kolei cała fizyczna maszyna w pełni do Waszej dyspozycji, jaką firma taka jak OVHcloud podłączy, skonfiguruje i przejmie prace związane z zapewnieniem funkcjonowania w jednym z centrów danych (działanie sieci, zasilanie, koszty energii i wiele innych). Dzierżawiąc serwer dedykowany korzystasz ze wszystkich fizycznych zasobów z zapasem mocy, podobnie jak na PC, ale skalowanie jest trudniejsze niż w przypadku VPS lub niemożliwe (pamiętaj, że umawiasz się z firmą na dzierżawę fizycznego sprzętu o określonych fizycznych komponentach).

Każdy serwer dedykowany od OVHcloud ma publiczny adres IPv4 oraz szeroki zakres adresów IPv6. Jako opcję można zamówić do 256 dodatkowych adresów IPv6 na serwer. Całość oczywiście jest chroniona przed atakami DDoS. OVHcloud daje też 500 GB darmowej przestrzeni dyskowej na kopie zapasowe oraz SLA na poziomie 99,90%. Serwery dedykowane Game oparte są na procesorach AMD Ryzen z architekturą ZEN 2. Są więc bardzo szybkie i wydajne. To powoduje, że mają szerokie zastosowanie i znajdą przeznaczenie wśród naprawdę wymagających graczy.

Świetnie sprawdzą się dla streamerów z dużą publicznością. Bez problemu zainstalujecie na nich własną grę lub aplikację, więc jeśli tworzycie tego rodzaju oprogramowanie, śmiało skorzystajcie z oferty OVHcloud. Ponadto jeśli macie dużą społeczność w jakiejś grze fabularnej czy też organizujecie zawody dla szerokiego grona odbiorców, linia Game też tutaj spełni swoje zadanie. Oprócz tego na serwerze zainstalujecie własny i co najważniejsze, bezpieczny kanał na Teamspeaku, aby rozmawiać w trakcie rozgrywki bez zakłóceń.

Serwer dedykowany Game możecie mieć już od 262 zł netto miesięcznie (cena może być różna w zależności od promocji, warto więc sprawdzić aktualną) i jest to świetna oferta, bo aktualnie trwa na nie promocja. Aż trzy rodzaje zostały przecenione o 30% (promocja trwa do 21 lutego do godz. 14:00), w tym genialne Rise-GAME-1 oraz Rise-GAME-2. Pełną specyfikację na nie znajdziecie poniżej:

Serwery dedykowaneWyjątkowa promocjaWyjątkowa promocjaWyjątkowa promocja
KS-GAME-2Rise-GAME-1Rise-GAME-2
ZAMÓWZAMÓWZAMÓW
Procesor
Intel Core i7-4790K – 4c/8t – 4 GHz/4.4 GHz
AMD Ryzen 5 3600X – 6c/12t – 3,8 GHz/4,4 GHzAMD Ryzen 7 3800X – 8c/16t – 3,9 GHz/4,5 GHz
Pamięć32GB DDR3 1600MHzOd 32  GB do 64  GB DDR4 ECCOd 64  GB do 128  GB DDR4 ECC
Storage1× 240GB SSD SATA noneSSD NVMeSSD NVMe
Przepustowość100 Mbps – nielimitowany transfer250 Mbps (burst 500 Mbps)250 Mbps (burst 500 Mbps)
Źródło: OVHcloud

Czasy się zmieniły, tak jak nasze potrzeby

Jak wspominałem na początku, grami zajmuję się od ponad 30 lat. Nie sądziłem jednak, że kiedykolwiek będę potrzebować własnego serwera. Dzisiaj bez niego trudno mi się obejść. Zaczynałem od serwera wirtualnego, na którym stawiałem swoje pierwsze strony internetowe, czy bawiłem w sieci w Counter Strike’u. Niska miesięczna opłata pozwalała mi się czuć bezpiecznie w sieci ze swoimi zasobami.

Później przyszedł czas tworzenia projektów na większą skalę i tutaj musiałem postawić już na serwer dedykowany. Jeśli więc działasz w branży gier, niezależnie czy jesteś wielkim twórcą, znanym streamerem, rozwijasz swoją grę lub aplikację, czy też po prostu gaming traktujesz jako hobby, zajrzyj do oferty OVHcloud. Z pewnością znajdziesz tam coś na miarę swoich potrzeb!

Źródło: Materiał powstał we współpracy z OVHcloud

Robert Ocetkiewicz
O autorze

Robert Ocetkiewicz

Redaktor
Z grami związany już prawie 30 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było na Pegasusie. Specjalizuje się w grach wyścigowych i akcji, ale nie stroni też od strategii ekonomicznych. W swojej karierze recenzował na łamach serwisów takich jak Interia i Onet oraz publikował w magazynie o grach PlayBox.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie