Ewelina Stoj

Bardziej od konkretnych gatunków ceni sobie kiedy gra ma "duszę" i pouczający przekaz. Nieco osamotniona w męskim świecie ruchomych pikseli próbuje udowodnić światu, że gry to także sztuka.

0 komentarzy

Recenzje Vampyr: ile krwi wyssał recenzentom?

Dziś, wraz z dniem premiery gry Vampyr, przestaje obowiązywać embargo na publikowanie dotyczących jej materiałów. W sieci pojawiły się więc pierwsze recenzje Vampyr. Sprawdzamy, jakie oceny otrzymuje gra.

Na wstępie zaznaczę, że jako osoba mająca przyjemność grania w nową produkcję Dontnod polecę ją każdemu, kto tylko o to zapyta. Byłam więc nieco zdziwiona, iż Metacritic poraził me oczy recenzenckim wynikiem 73 punktów. Pocieszył nieco rating użytkowników, którzy razem uśrednili oceny na 8.3/10. W dwóch zdaniach przypomnimy czym i o czym jest owa gra, a potem zobaczmy co w produkcji urzeka, a co do niej zraża.

Vampyr – fabuła

Vampyr to sandboxowe RPG z perspektywy trzeciej osoby, która pozwoli na rozgrywkę od 12 do nawet 40 godzin. Kierujemy postacią Johnatana Reida, który w poprzednim życiu był lekarzem wojennym, a teraz stał się nowonarodzonym wampirem i łaknie krwi. Od nas będzie zależało zakończenie gry (są cztery) bowiem możemy albo ratować ludzi, albo też ich zabijać. Głównym zadaniem będzie jednak dotarcie do prawdy – co bądź kto stoi za wampiryzmem w Londynie początku XX wieku.

Gry w Biedronce na PC i PS4. Same mocne tytuły, oto lista

Vampyr – plusy

Recenzenci zgodnie przyznają, że gra skrada serce fabułą, urokliwym, atmosferycznym settingiem (o ile można nazwać urokliwymi pełne chorób i śmierci ulice Londynu), radością, którą przynoszą walki czy odczuwalnym, świetnym systemem awansowana postaci. Na pochwałę zasługują też historie bohaterów oraz świetny system wyborów, który niejednokrotnie zaskakuje. Nie zapomnijmy także o wielu zakończeniach, w których nasz wampir może zejść na drogę nieprawości, bądź stawić czoła swojej zwierzęcej naturze. Gra nie jest przy tym zero-jedynkowa. Nie ma albo tylko dobra, albo tylko zła.

Vampyr – minusy

Mapa Londynu jest niewielka, ale przynajmniej dobrze napisana, lecz nie o wielkość tu chodzi: najbardziej męczy backtracking i brak szybkich podróży. Niektóre misje poboczne także mogłyby być bardziej ciekawe – jak to bywa w RPGach, nie uniknięto misji typu przynieś mi to i to oraz powiedz to i to temu człowiekowi. Wielu dostrzegło także problemy natury graficznej. Problemy powodują zwłaszcza postaci, których wzrok bywa pusty, a twarze beznamiętne.

Są to jednak dopiero pierwsze recenzje i czas pokaże, czy pomniejsze, wymienione powyżej błędy są w stanie tak mocno zaniżyć ostateczne oceny gry, czy jednak po kilku dniach ochłonięcia i ocen wystawionych przez samych graczy coś się zmieni.

Recenzje Vampyr – przykładowe oceny

  • GameCritics – 9/10
  • PlayStation LifeStyle – 8,5/10
  • DualShockers – 8,5/10
  • VideoGamer – 7/10
  • IGN – 7/10
  • Gamespot – 7/10
  • Destructoid – 6/10
  • GameEevolution – 2,5/5

Dajcie znać, jak Wam podoba się Vampyr, czy już graliście i czy zgadzacie się z powyższymi zarzutami. A jeśli jeszcze nie mieliście okazji zagrać, bo wahacie się z kupnem, obejrzyjcie raz jeszcze najnowszy trailer gry – być może on Was ostatecznie przekona.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.8
Rated 2.8 out of 5
2.8 out of 5 stars (based on 72 reviews)
Excellent40%
Very good4%
Average2%
Poor1%
Terrible53%