PS6 może zaoferować procesor zasilany AI z genialną funkcją

PS6 może zaoferować zasilany AI procesor badający graczy
Newsy PS5

Sony może chcieć głębiej analizować graczy. Konsola PS6 może w teorii zaoferować zasilany AI procesor, którego dotyczy nowy patent firmy.

Nowy patent Sony wskazuje na bardzo spore aspiracje do tego, aby gaming był przyjemnością dla każdego, a nie wyłącznie dla „profesjonalnych” graczy. Jeżeli wrzucicie okazjonalnego gracza to otwartego świata choćby Ghost of Tsushima lub każecie mu ubić bossa w Elden Ring, efekty mogą nie być zadowalające. Japoński gigant chce to zmienić za sprawą nowego patentu dotyczącego zasilanego przez sztuczną inteligencję procesora.

Patrząc na nowy patent, trudno jest przestać się dziwić, ile to pomysłów mają firmy, aby uatrakcyjnić gaming graczom. I nie chodzi tu wyłącznie o przemawianie do tych najbardziej zatwardziałych fanów tej formy spędzania wolnego czasu. Aby osiągnąć sukces, trzeba przemówić do mas. I doskonale wie o tym Sony, bo firma być może przymierza się do ułatwienia graczom rozgrywki.

PlayStation ma patent na PS6 i procesor AI

Patent dotyczy rozwiązania „pomocy predykcyjnej”. Ma ona opierać się na analizowaniu działań gracza i tego, co dzieje się w samej grze za pomocą specjalnego obiektywu predykcyjnego, dzięki któremu sztuczna inteligencja będzie w stanie dostosować wzorce pomocy do tego, co dzieje się na ekranie. Przykład – nie możecie pokonać tego jednego bossa. AI ma Wam w tym pomóc, analizując Wasze zachowanie i dostarczając wskazówek w czasie rzeczywistym. Te mogłyby być wyświetlane nie tylko na telewizorze. Patent wskazuje na nowy kontroler do PlayStation, który miałby w miejscu touchpada DualSense oferować faktyczny ekranik. I to tam właśnie pojawiłyby się wskazówki w stylu „wciśnij X”.

Patent brzmi nieco jak wykorzystywane w PS5 Game Help. Sekcja ta opiera się jednak na krótkich wskazówkach i poradnikach w stylu wiki, a nie personalizowanej pomocy. Sony może chcieć zbierać więcej danych dotyczących gracza, aby przeanalizować jego sposób gry i w ten sposób ustalić jego profil, na podstawie którego konkretne formy pomocy byłyby dobierane. Brzmi nieźle. Wszystko to mógłby analizować procesor w PS6 (lub PS5 Pro, choć to wydaje się mało prawdopodobne).

Co ciekawe, w patencie sporo razy wspomina się o wykorzystaniu technologii chmury, więc być może AI działałoby właśnie w tym obszarze? Nie wiemy, czy chodzi o hardware, czy software, ale rozwiązanie zapowiada się na wielce pomocne. Nie ma jednak pewności, że kiedykolwiek powstanie – Sony może jedynie patentować pomysły, nad którymi dopiero się zastanawia. Także nie róbcie sobie nadziei. Mimo wszystko PS6 ma rzekomo zmienić branżę.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie