PlayStation 5 zostało złamane

PS5 złamane. Nowy exploit działa, choć nie jest idealnie
Newsy PS5

Kto mógłby się spodziewać, że PS5 zostanie stosunkowo tak szybko złamane? Nowy exploit działa, choć nie jest idealny i do pełnej funkcjonalności jeszcze daleka droga.

Jak czytamy we wpisie Lance’a McDonalda (modera znanego m.in. z patcha do Bloodborne na 60 FPS) na Twitterze – PS5 zostało złamane. Zdawać by się mogło, że ten dzień nigdy nie nastąpi, ale jednak. Problemów jest jednak wiele, a sam jailbreak ponoć szybko wyeliminowano w patchu. Dość jednoznacznie wskazuje to jednak na olbrzymi progres prac hakerów i twórców exploita.

PS5 Kernel exploit w wersji 4.03 faktycznie pozwolił na uruchomienie „odblokowanej” PS5. Nie oznacza to jednak, że dało się w pełni wykorzystać cały potencjał tego osiągnięcia. Na PlayStation przede wszystkim nie dało się uruchomić gier ani nawet instalować plików binarnych. Taka wersja okazała się użyteczna wyłącznie dla hakerów oraz innych osób związanych z pracami nad exploitem. Można m.in. uruchomić ustawienia debugowania.

TUTAJ SPRAWDZISZ, GDZIE PLAYSTATION 5 KUPIĆ NAJTANIEJ

Jailbreak nie był też praktycznie w ogóle stabilny. Do tego, aby w ogóle można go było zastosować, trzeba było najwyraźniej wielokrotnie powtarzać próby. Ponoć sam start zadziałał w zaledwie 30 proc. przypadków.

Teoretycznie daje to podstawy, aby sądzić, że hakerzy są na dobrej drodze, aby w pełni „odblokować” konsolę, choć z pewnością nie jest to coś, co powinniście robić w domu. Nie tylko nie jest to bezpieczne, ale stoi w sprzeczności z polityką Sony. Oczywiście oprócz stosowania modyfikacji do gier czy różnego rodzaju zewnętrznych aplikacji, takie wersje systemu konsoli pozwalają na instalowanie w zasadzie każdej gry w jej „pirackiej” wersji, co jest również nielegalne.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie