PS5 najłatwiejszą konsolą do kodowania w historii PlayStation

Deweloperzy tworzący gry na PS5 podkreślają, że nie było jeszcze tak przyjaznej konsoli PlayStation, jeśli chodzi o programowanie.

Jim Ryan, szef PlayStation, powiedział, że programiści są bardzo zadowoleni z tego, jak łatwe jest tworzenie gier na PS5. Wynika to z podzespołów konsoli, które opierają się na układach AMD.

Sony dużo się nauczyło po kiepskim starcie PlayStation 3, które nie dość, że odstraszało ceną na premierę, to jeszcze było niezwykle trudne do programowania. Ostatecznie na trójce pojawiały się czasem gorsze niż na konkurencyjnych sprzętach wersje gier multiplatformowych. Sytuacja uległa zdecydowanej poprawie wraz z nadejściem PlayStation 4, której bliżej było pod względem architektury do komputerów PC. Nadchodząca konsola jest ponoć jeszcze łatwiejsza w kodowaniu.

Jedna rzecz, która sprawia, że ​​jestem szczególnie optymistycznie nastawiony do tego, co słyszymy od programistów i wydawców, to łatwość, z jaką są w stanie uruchomić kod na PlayStation 5. To znacznie przewyższa wszelkie doświadczenia, jakie programiści mieli na innych platformach PlayStation – stwierdził Jim Ryan podczas rozmowy z GamesIndustry.

Przypominamy, że procesorem PlayStation 5 będzie Ryzen „Zen2” x86-64-AMD, 8 rdzeni / 16 wątków. Procesor będzie częścią dedykowanego układu/serca konsoli, w którym znajdzie się również miejsce na grafikę Radeon Navi 7nm RDNA.

Next-gen od Sony ma posiadać ponadto specjalny moduł do przetwarzania dźwięku 3D oraz obsłuży ray-tracing i jak tłumaczy Sony, moduł do obsługi tej technologii będzie zintegrowany z GPU. Nie wiemy natomiast, jakiej pamięci użyje PS5, lecz można spodziewać się, że będzie to szybka pamięć GDDR6 RAM, która zostanie zamontowana w konkurencyjnym Xbox Scarlett.

Data premiery PS5 nie została podana, lecz Sony zaznacza, że konsola zadebiutuje w okresie świątecznym 2020 roku.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: