Niemcy zagrają w ocenzurowaną wersję Wolfenstein: The New Order

Z tytułu zniknie sformułowanie naziści, na rzecz określenia reżim.

Należy się również spodziewać usunięcia z gry swastyk i innego rodzaju symboli, które budzą jednoznaczne skojarzenia z III Rzeszą. Działanie to służy temu, aby marginalizować działalność ruchów neonazistowskich i nie promować w żaden sposób zbrodniczej ideologii. Przed premierą gry South Park: Kijek Prawdy u naszych zachodnich sąsiadów również pojawił się problem w postaci występujących tam swastyk. Poproszono wówczas Ubisoft o usunięcie symboli z gry.


Warto przypomnieć, że pierwsza część kultowego FPS’a od ID Software, zatytułowana Wolfenstein 3D, została zakazana na rynku niemieckim. W kontynuacji Return to Castle Wolfenstein w edycji wydanej za Odrą zmieniono sporo elementów. W ocenzurowanej wersji nie walczyliśmy z nazistami a Kultem wilka, nazwisko Heinricha Himmlera zmieniono z kolei na Heinricha Höllera.

Sporo produkcji zostaje również zmodyfikowanych w Niemczech z powodu zbyt dużej dawki brutalności. Świetnym przykładem będzie Prototype, gdzie znacząco zmniejszono ilości posoki oraz pozbawiono możliwości ćwiartowania wrogów. Z Call of Duty: Black Ops wycięto z kolei m.in. kilka fragmentów gry, nie ujrzymy chociażby momentu przedstawiającego torturowanie więźniów.

Bartłomiej Balcerzak

Bartłomiej Balcerzak

Miłośnik staroszkolnych gier RPG takich jak Baldur's Gate czy Planscape Torment a jednocześnie nowszych przedstawicieli tego gatunku z Mass Effectem na czele.

7 Shares
Share7
+1
Tweet