Mroczne sekrety III Rzeczpospolitej pod Olsztynem. Polacy zapowiadają horror Holstin

Holstin to nowy polski psychologiczny horror stawiający na fabułę
Newsy PC PS4 PS5 Switch Xbox Series XOne

Mroczne potwory, dziwny twór grasujący w cieniu oraz atmosfera smutku i paranoi… a nawet z domu nie wyszedłem. Holstin zapowiada się podobnie.

Polacy może i nie słyną z gamingowych horrorów, choć podejść do tego gatunku mieliśmy już naprawdę sporo. No i jest też Bloober Team, który zasłynął jako studio skupiające się właśnie na horrorze. Być może niebawem dołączy do nich Sonka. Polscy deweloperzy stawiają na mroczny klimat, ciężką historię i inspiracje legendami.

Holstin i idziemy pod Olsztyn

Rodzime studio pracuje nad niezwykle ambitnym projektem, który wzbudził moje zainteresowanie już od momentu ujrzenia pierwszego screena. I choć pomysł na rozgrywkę wygląda ciekawie, prawdziwą atrakcją może być tło fabularne. Trafimy bowiem do 1992 roku, do niewielkiego miasteczka pod Olsztynem, w którym doszło nie tylko do zaginięcia naszego przyjaciela, ale również zaczęło się tam pojawiać… mroczne coś.

Akcja gry Holstin toczy się w Polsce w latach 90. w odizolowanym miasteczku Jeziorne-Kolonia położonym nad jeziorem w samym sercu Warmii. Złowieszcza obecność stopniowo pochłania wszystkich i wszystko, co żyje. Twój przyjaciel Bartek przyjechał tu, by prowadzić dziennikarskie śledztwo podążające za skandalem w miejscowej ubojni. Po wysłaniu kilku nieskładnych i niepokojących wiadomości przestał się odzywać. Wyjeżdżasz do zapadłego miasteczka, by znaleźć Bartka i wyciągnąć go z powrotem do cywilizacji, póki nie jest za późno.

– czytamy w informacji prasowej

Twórcy nie ukrywają inspiracji tuzami gatunku – serią Resident Evil czy Silent Hill. Całość ma stanowić bardziej psychologiczne podejście do horroru, więc może być naprawdę ciekawie. Pod względem klimatu mamy spodziewać się czegoś w stylu Twin Peaks. Do tego gra czerpie garściami z “ciemnej strony historii III Rzeczpospolitej, zaraz po transformacji ustrojowej – afer takich jak zaginięcie Jarosława Ziętary lub niesławna sprawa połaniecka”.

Do tego pełen polski dubbing ze znanymi aktorami. W grze pojawi się “m.in. Krzysztof Wach (inFamous, Call of Duty: Warzone), Anna Sztejner (Star Wars Battlefornt II, Prey, Dishonored 2), Katarzyna Kozak (Outriders, Cyberpunk 2077), Stefan Kubiak (Hotel Transylwania 3, Dwanaście na Zawsze)”. No i pixel-artowy styl wizualny podkreślony przez bardzo atrakcyjną grę świateł i cieni z możliwością swobodnego obrotu kamerą. Tytuł ma trafić na Steam (tutaj!) oraz konsole w 2023 roku. Demo debiutuje już w styczniu 2023 roku.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie