Hogwarts Legacy pozwoli stworzyć transpłciową postać

Hogwarts Legacy pozwoli stworzyć transpłciowych bohaterów

0 komentarzy

Jason Schreier informuje, iż twórcy Hogwarts Legacy zadeklarowali, że gra umożliwi stworzenie transpłciowych postaci. W sieci zawrzało!

Pisarka J.K. Rowling odpowiedzialna za kultową serię książek, traktujących o młodym czarodzieju, znana jest ze swoich wyrazistych poglądów. Wielu działaczy LGBT i internautów nie zgadza się z autorką, twierdząc, iż prezentowane przez nią poglądy są transfobiczne. W jaki sposób Brytyjka zdołała narazić się sporej ilości osób? Stanęła m.in. w obronie Mayi Forstater, którą wyrzucono z pracy za jej komentarze w mediach społecznościowych. Dotyczyły one negatywnego postrzegania transpłciowości. Rowling wstawiła się za kobietą następującymi słowami na Twitterze:

Ubieraj się, jak chcesz. Nazywaj siebie, jak chcesz. Śpij z każdym dorosłym, który ci pasuje. Żyj swoim najlepszym życiem w pokoju i bezpieczeństwie. Ale zmusić kobiety do rezygnacji z pracy za stwierdzenie, że płeć jest prawdziwa?

W rezultacie wielu użytkowników sieci okrzyknęło pisarkę transfobką, zarzucając jej brak wrażliwości i wiedzy. Znaleźli się wśród nich m.in. Daniel Radcliffe i Emma Watson (odtwórcy głównych ról w filmach o Harrym Potterze).

Oponenci Rowling wzięli za cel Hogwarts Legacy

Przeciwnicy autorki, wezwali do bojkotu Hogwarts Legacy (zobacz kiedy spodziewać się premiery). Studio Avalanche poinformowało, że Brytyjka nie miała żadnego wpływu na powstawanie gry. Co więcej dziennikarz Jason Schreier informuje, że gra umożliwi na dowolne powiązanie wybranego przez nas wyglądu ciała z męskim bądź żeńskim głosem postaci. Decyzja ta podyktowana jest tym, że twórcy nie chcą nikogo urazić.

Dokładnie w ten sam sposób do tematu podeszli deweloperzy ze studia CD Projekt Red (o czym szerzej pisaliśmy tutaj). Cyberpunk 2077 również nie wymagał od nas wyboru płci:

Przykładowo, nie wybierasz już swojej płci. Nie wybierasz: „Chcę być postacią żeńską lub męską”, teraz wybierasz typ ciała. Ponieważ chcemy, abyś mógł swobodnie stworzyć dowolną postać. Więc wybierasz typ ciała, a my mamy dwa głosy, jeden brzmiący męsko, jeden brzmiący kobieco. Możesz je mieszać i dopasowywać. Możesz je podłączyć w dowolny sposób. A potem mamy wiele dodatkowych odcieni skóry, tatuaży i fryzur. Dlatego naprawdę chcemy dać ludziom swobodę tworzenia własnej postaci i grania tak, jak chcą

Tego rodzaju decyzje, jak ta podjęta przez twórców ze studia Avalanche, budzą sporo kontrowersji wśród konserwatywnych graczy. Z drugiej strony pamiętajmy, że deweloperzy stosują się do zasad poprawności politycznej, by nikomu nie podpaść. Mowa o używaniu języka, którego celem jest zachowanie szacunku oraz tolerancji wobec członków mniejszości, w szczególności wobec grup dyskryminowanych. Bez względu na to jakie jest Wasze stanowisko we wspomnianej sprawie, nie da się zaprzeczyć, że postęp/upadek (niepotrzebne skreślić) cywilizacyjny ma wpływ na sposób projektowania współczesnych gier.

Bartłomiej Balcerzak

Miłośnik staroszkolnych gier RPG takich jak Baldur's Gate czy Planscape Torment a jednocześnie nowszych przedstawicieli tego gatunku z Mass Effectem na czele.
Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się